Tak świętuje Malta. Wyjątkowe festy zostały wpisane na listę UNESCO
Malta mimo niewielkich rozmiarów łączy wiele kontrastów. To kraj chętnie odwiedzany zarówno przez osoby LGBTQ+, jak i katolickich pielgrzymów. Wszyscy mogą spotkać się na festach.
W tym artykule:
Malta z kolejnym skarbem na liście dziedzictwa UNESCO. Jest nim festa, czyli tradycyjne maltańskie święto religijne. Wydarzenie to jest interpretowane na różne sposoby. Dla jednych to świadectwo wiary chrześcijańskiej Maltańczyków. Inni z kolei twierdzą, że mieszkańcy wysepek kultywują w ten sposób lokalną tradycję i tożsamość sięgającą XVI w. Obie grupy mają rację.
Tak Malta celebruje swoje dziedzictwo
Najpiękniejsze w feście jest właśnie to, że łączy mieszkańców Malty niezależnie od pochodzenia. Kto chce jeszcze bardziej poczuć klimat tego śródziemnomorskiego kraju, powinien rozważyć udział w takim wydarzeniu. Jest ich prawie 100.
Festa to kolorowy festiwal i święto religijne w jednym. Trwające tydzień wydarzenia są organizowane ku czci patrona każdego miasta lub wioski. Obecnie na Malcie i Gozo można naliczyć 95 tego typu wydarzeń, co tydzień w różnych miasteczkach i wioskach. Najwięcej jest organizowanych w okresie letnio-wakacyjnym. „Sezon” na festy zaczyna się jednak wcześniej, bo już w kwietniu, a kończy w październiku.
Malta ma nową atrakcję turystyczną. XVII-wieczna wieża skrywa historię liczącą tysiące lat
Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu maltańskiego. Niedawno do listy miejscowych atrakcji dołączyła Wieża Xlendi. To wyjątkowe miejsce na mapie Europy.Dlaczego warto zobaczyć maltańskie festy?
Nieodłącznym elementem festy jest parada uliczna, koncerty i pokazy fajerwerków. Ostatniego dnia zwieńczeniem uroczystości jest procesja, podczas której posąg lokalnego patrona kościoła jest prowadzony przez duchownych. Zazwyczaj towarzyszą im parafianie i muzycy z orkiestr marszowych. Z tej okazji ulice są barwnie przystrojone. Wraz z powrotem figury patrona do kościoła (nierzadko przy oklaskach i wiwatach), święto oficjalnie się kończy.
Oto kilka przykładowych fest, które odbywają się na Malcie:
- Festa di San Giljan w St. Julian’s (Malta),
- Festa di Santa Marija w Valletcie (Malta),
- Festa di San Pawl il-Baħar w St. Paul's Bay (Malta),
- Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta),
- Festa di Santa Marija w Gozo,
- Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta).
Festa nie jest jedynym elementem tożsamości maltańskiej, której szczególny status przyznało UNESCO w przeciągu ostatnich lat. Dołącza ona m.in. do Għany (maltańskiej pieśni ludowej) oraz ftiry (pieczywa), które zostały wpisane na listę odpowiednio w 2021 i 2020 roku.