Duże zmiany w Tatrach. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku
Wybierasz się w słowackie Tatry? Przed wyjazdem do naszych południowych sąsiadów zapoznaj się z najnowszym zasadami, które zaczną obowiązywać jeszcze w 2023 roku.
W tym artykule:
Słowacki Tatrzański Park Narodowy (Tatranský národný park) powstał w 1949 r. i jest najstarszym parkiem narodowym na terenie Słowacji. Jego powierzchnia wynosi obecnie ponad 74 tys. ha, a swoim obszarem obejmuje część Tatr Wysokich, Tatr Zachodnich i całość Tatr Bielskich.
W trosce o ochronę i walory krajobrazowe władze TANAP już kilka lat temu rozpoczęły prace nad zmianą zasad zwiedzania słowackiej części Tatr. Finalnie po wielu miesiącach konsultacji udało się dojść do porozumienia zainteresowanych stron i przyjąć nowy regulamin.
– Po ponad sześciu latach procesu wspólne wysiłki przyrodników zostały zakończone. Wynikiem jest powstanie jasnych zasad poruszania się zwiedzających w najstarszym parku narodowym na Słowacji. Może zmiany nie każdemu odpowiadają, ale faktem jest, że odzwierciedlają kompromis pomiędzy interesami ochrony przyrody a żądaniami grup korzystających z terenu parku narodowego – zaznaczaPeter Spitzkopf, zastępca dyrektora zarządu TANAP z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy.
Co ważne, przepisy wejdą w życie jeszcze przed końcem bieżącego roku. Szczegóły do sprawdzenia poniżej.
Duże zmiany w słowackich Tatrach
Polskich turystów wybierających się w słowackie Tatry czekają spore zmiany. Przede wszystkim czas zimowego zamknięcia dolin będzie skrócony o 15 dni – od 1 listopada do 31 maja, a nie jak dotąd do 15 czerwca. Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich będzie zamykana od 1 listopada do 30 kwietnia. Natomiast od 15 grudnia do 30 kwietnia zamknięta będzie Dolina Mięguszowiecka do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.
Wprowadzane zmiany dotyczyć będą również wysokogórskich szlaków, na które zimą wejdą wyłącznie osoby posiadające specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy i narty. Mowa o Dolinie Staroleśnej, Dolinie Kieżmarskiej, Łomnickiego Stawu, Baraniej Przełęczy, Czerwonej Ławce, Żlebie Kartarika czy Filmarskim Żlebie. 15 grudnia będzie pierwszym dniem obowiązywania nowych zasad.
Zmiany nie ominą także miłośników narciarstwa zjazdowego. Od połowy grudnia tę formę białego szaleństwa można uprawiać wyłącznie na oznakowanych i wytyczonych trasach zjazdowych. Podobne zasady będą obowiązywać specjalistów od nart biegowych, którzy mogą oddawać się swojej pasji jedynie na ściśle wyznaczonych terenach. Z kolei zimowa wspinaczka i tzw. skialpinizm będą dostępne tylko dla narciarzy alpinistów po rejestracji na stronie Zarządu TANAP.
Najwięcej na wprowadzonych zmianach skorzystają rowerzyści. Jak zapowiadają nasi południowi sąsiedzi, obecne ścieżki rowerowe zostaną rozbudowane, a ponadto planowana jest budowa kolejnych.
Słynna toaleta w Tatrach uratowana. W październiku została zdmuchnięta przez halny
W drodze na Rysy do niedawna można było korzystać z jednej z najwyżej położonych w Tatrach toalet. Drewniana konstrukcja nie oparła się jednak sile wiatru halnego i została uszkodzona.Słowackie Tatry mówią „nie” psom
Słowacki TPN wprowadził także zakaz zabierania psów na wysokogórskie szlaki, gdzie występują gatunki zagrożone. Według wstępnych zapowiedzi miejsca te mają być oznaczane bezpośrednio w terenie. Przypomnijmy, że podobne ograniczenie już od kilku lat obowiązuje po polskiej stronie Tatr.
Władze parku podkreślają, że przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będą dla turystów wyrozumiałe.
– Przed nami dużo ciężkiej pracy, która powinna doprowadzić do stopniowego wprowadzenia i stosowania nowych zasad. Dlatego też przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będziemy się starać być tolerancyjni wobec turystów. I mamy nadzieję, że oni także będą wyrozumiali dla nas.
Powtórzmy – zapowiadane zmiany będą obowiązywać od 15 grudnia 2023 r.
Źródło: tanap.sk.