Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. „Wenecja Północy” z rekordem
  2. Co przyciąga turystów do Wrocławia?

Polskie miasta cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów zarówno z kraju i zagranicy. Kilka dni temu pisaliśmy o imponującym wyniku Torunia, który w 2024 roku przyciągnął niemal 2,5 mln odwiedzających. Powody do radości ma również Wrocław. Stolica Dolnego Śląska zaliczyła wyjątkowo udany sezon, co potwierdzają liczby.

„Wenecja Północy” z rekordem

Wrocław, zachwycający klimatem i przydomkiem „Wenecji Północy”, przyciągnął w minionych dwunastu miesiącach rekordową liczbę odwiedzających. W 2024 r. do stolicy Dolnego Śląska zawitało aż 6,6 miliona osób, czyli o 600 tys. więcej niż przed rokiem. Wśród nich znalazło się 3,5 mln turystów nocujących oraz 3,1 mln gości jednodniowych.

Polacy stanowili większość (74%) wszystkich odwiedzających. Jednak co czwarty turysta zatrzymujący się w mieście na dłużej pochodził z zagranicy. Najwięcej gości przyjechało z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Na krajowej mapie ruchu turystycznego wyróżnia się województwo mazowieckie. Do Wrocławia przybyło stamtąd ponad 464 tys. osób. Sporo odwiedzających pochodziło także z Wielkopolski, Śląska, Pomorza Zachodniego i oczywiście okolic Dolnego Śląska. Każdy z tych regionów przekroczył próg 280 tys. gości.

Pod względem liczby turystów nocujących Wrocław zajmuje czwarte miejsce w kraju – za Warszawą, Krakowem i Gdańskiem. „Miasto stu mostów” ustępuje stolicy Pomorza głównie latem. W pozostałych miesiącach liczby odwiedzin są porównywalne.

– Liczba turystów rosła z miesiąca na miesiąc, aż do września, kiedy zauważyliśmy wyraźne tąpnięcie. To efekt sytuacji powodziowej na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu nie doszło do zalania, ale obawy i przekładanie wydarzeń miały wpływ na ruch turystyczny. Grudzień z kolei nie jest wielkim zaskoczeniem – co roku przyciąga tłumy – ale ten był wyjątkowy – zaznacza Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Sky Tower to najwyższy wieżowiec we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce
Sky Tower to najwyższy wieżowiec we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce / fot. 4H4 PH/Shutterstock

Co przyciąga turystów do Wrocławia?

Na liście najchętniej odwiedzanych miejsc znalazły się niezmiennie ZOO, Panorama Racławicka, Kolejkowo i Hydropolis. Łącznie przyciągnęły ponad 2,6 miliona osób.

Mieszkańcy Wrocławia również dołożyli swoją cegiełkę do turystycznego ruchu. 22% z nich gościło u siebie bliskich z innych miast i krajów. Co pokazywali przyjezdnym? Przede wszystkim ZOO (34,5%), punkt widokowy w Sky Tower (28,5%) i Panoramę Racławicką (17,4%). Popularne były też rejsy po Odrze (22%) i wypady do restauracji czy kawiarni (69%).

Co ciekawe, coraz więcej gości trafia do Wrocławia drogą lotniczą. W 2024 r. aż 22,7% nocujących przybyło samolotem. Rok wcześniej ten odsetek wynosił zaledwie 9,2%.

Z badań Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) wynika, że Wrocław to dziś najczęściej wskazywane przez Polaków miasto, do którego chcieliby się przeprowadzić. Ponadto Stolica Dolnego Śląska została ponownie wyróżniona w międzynarodowym rankingu European Cities & Regions of the Future 2025 jako najlepsze miasto średniej wielkości w Europie.

Reklama

Źródła: dane UMW; National Geographic Polska

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...