Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. 200 lat Wyspy Muzeów – kulturowe serce Berlina
  2. Kulinarna rewolucja na wysokości 207 metrów
  3. 35 lat East Side Gallery i odnowiony Gendarmenmarkt
  4. Fotografia, dadaizm i Yoko Ono
  5. Cyrk, wielkie show i futbol amerykański

Polacy to jedna z najliczniejszych grup turystów podróżujących do Berlina. W 2024 roku stolicę Niemiec odwiedziło ponad 288 tysięcy Polaków, a liczba noclegów wzrosła o 4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Ogłoszone właśnie nowe atrakcje mogą sprawić, że w tym roku Berlin będzie jeszcze popularniejszy.

200 lat Wyspy Muzeów – kulturowe serce Berlina

W 2025 roku Berlin świętuje 200-lecie Wyspy Muzeów (Museumsinsel), jednego z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, wpisanego na listę UNESCO. Od budowy Starego Muzeum w 1825 roku do dziś miejsce to przyciąga miłośników sztuki i historii. Przez cały rok planowane są wyjątkowe wydarzenia i wystawy upamiętniające tę niezwykłą historię. Warto pamiętać, że słynne Muzeum Pergamońskie jest wciąż w remoncie. Ponowne otwarcie placówki jest planowane na 2037 rok.

Latem Wyspa Muzeów tętnić będzie życiem również po zmroku. Bar Kolonnaden zaprasza na kulturalne wieczory nad Sprewą, a na Wyspie Pawiej (Pfaueninsel) otworzy się nowa przestrzeń artystyczna i rekreacyjna znana jako „pałac rozkoszy”.

Kulinarna rewolucja na wysokości 207 metrów

Berlin od dawna jest uznawany za miasto wyróżniające się wyjątkową sceną kulinarną. Dość powiedzieć, że jest tu najwięcej restauracji wegańskich na świecie. W 2025 roku sławny szef kuchni Tim Raue otworzy sygnowaną swoim nazwiskiem nową restaurację w obrotowej części Berliner Fernsehturm, czyli Wieży Telewizyjnej. Wysoko na 207 metrach nad miastem goście będą mogli delektować się najwyższej klasy haute cuisine z niezapomnianym widokiem na niemiecką stolicę.

Wspominając ikoniczną berlińską Wieżę Telewizyjną, należy wspomnieć, że pod koniec 2025 roku na berlińskim horyzoncie pojawi się Estrel Tower, najwyższa hotelowa wieża w Niemczech. Budynek z 45 piętrami ma szansę stać się jednym z nowych symboli miasta.

Berlińska zupa ziemniaczana z wiedeńskimi kiełbaskami i musztardą.
Berlińska zupa ziemniaczana z wiedeńskimi kiełbaskami i musztardą. fot. Becca Crawford

35 lat East Side Gallery i odnowiony Gendarmenmarkt

Symbolem transformacji Berlina jest East Side Gallery, najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego, który we wrześniu obchodzi 35-lecie zburzenia. Galeria powstała tuż po upadku muru. Została ozdobiona przez artystów z całego świata i dziś stanowi wyjątkowy pomnik wolności i sztuki.

Po dwuletniej renowacji do życia wraca także Gendarmenmarkt – jeden z najpiękniejszych placów Berlina, idealne miejsce na spacer w otoczeniu zabytkowej architektury.

Fotografia, dadaizm i Yoko Ono

W 2025 roku jubileusze obchodzą także inne kultowe miejsca: C/O Berlin świętuje 25-lecie istnienia, a Berlinische Galerie – 50-lecie działalności. Wystawa jubileuszowa galerii poświęcona będzie Raoulowi Hausmannowi, jednemu z pionierów dadaizmu.

Dla fanów sztuki współczesnej Berlin szykuje prawdziwy hit – trzy wystawy poświęcone Yoko Ono: „Yoko Ono – retrospektywa” w Gropius Bau, „Dream Together” w Neue Nationalgalerie i artystyczna akcja billboardowa „Touch” w Neue Berliner Kunstverein.

Cyrk, wielkie show i futbol amerykański

Berlin to nie tylko sztuka i historia, ale także rozrywka na dużą skalę. W listopadzie 2025 r. Cirque du Soleil po raz pierwszy otworzy w Europie swój stały pokaz – „Alizé” w Theater am Potsdamer Platz, pełen magii i artyzmu. Tymczasem Friedrichstadt-Palast zaprezentuje nowe Grand Show „Blinded by Delight” – spektakl, który zabierze widzów do świata marzeń i szczęścia. Premiera odbędzie się 8 października 2025 roku.

Dla fanów sportu Berlin przygotował wyjątkową gratkę. Po raz pierwszy w historii odbędzie się tu mecz NFL. Stadion Olimpijski w 2025 roku stanie się areną futbolu amerykańskiego, przyciągając kibiców z całego świata.

Reklama

Źródło: National Geographic Traveler, VisitBerlin.de

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...