Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Kraśnik skrywa najbardziej kolorową bibliotekę w Polsce
  2. Kraśnicka biblioteka z prestiżową nagrodą

Polska skrywa wiele miejsc pełnych uroku i oryginalności. Często jednak są one znane tylko lokalnie i wciąż czekają na odkrycie przez szersze grono odbiorców. Doskonałym tego przykładem jest Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku (ok. 50 km na południowy zachód od Lublina), która już zdobyła miano najbardziej kolorowej w kraju. Dlaczego? Przekonacie się, odwiedzając jej wnętrza, ale zanim zaplanujecie wizytę, poznajcie historię tego wyjątkowego projektu.

Kraśnik skrywa najbardziej kolorową bibliotekę w Polsce

„Nowy Horyzont” już od progu łamie stereotypy. Zamiast typowej biblioteki oferuje dynamiczną przestrzeń pełną barw, energii i nowoczesnych rozwiązań. Za tym niezwykłym projektem stoi Grzegorz Kłoda, który w 2022 r. podjął się modernizacji obiektu. Jak sam przyznaje, od początku zależało mu na stworzeniu miejsca, gdzie każdy będzie czuł się mile widziany, a książki staną się pretekstem do spotkań i kreatywności. W swojej pracy kierował się ideą „trzeciego miejsca” Raya Oldenburga, która w tym przypadku łączy komfort i atmosferę modnej kawiarni, zachęcając do swobodnego spędzania czasu.

– Pomysł przyszedł, gdy popijałem kawę w jednej z wrocławskich kawiarni: „a gdyby tak całą przestrzeń biblioteki zaprojektować w stylu modnej kawiarni z ogródkiem?”. Zamysł wydaje się słuszny zwłaszcza w tych dziwnych, post-pandemicznych czasach, gdzie bardzo często szukając spokoju, oddechu czy spotkań ze znajomymi udajemy się właśnie do klimatycznych kawiarenek – przyznaje projektant.

Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku
Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku / główny projektant: Grzegorz Kłoda / fot. Grzegorz Wasylko

Wnętrza biblioteki zostały zaprojektowane tak, by odpowiadały użytkownikom o różnych osobowościach. Sala dla introwertyków, znajdująca się na parterze, oferuje kameralność i prywatność. Przytulne loże w kształcie litery U sprzyjają spokojnemu czytaniu czy pracy, a huśtawki przy oknach wprowadzają element relaksu i beztroski.

Pomieszczenie dla osób – jak czytamy w przesłanej notatce prasowej – o charakterze pośrednim mieści się w przeciwległym skrzydle. Centralnym punktem jest okrągła lada recepcyjna, a przestrzeń, łącząca otwartość z kameralnymi zakątkami wydzielonymi ozdobnymi lamelami, zachęca do interakcji. Atmosfera przypomina nowoczesną kawiarnię, tworząc miejsce idealne zarówno do pracy, jak i rozmów.

Ulokowana na piętrze sala dla ekstrawertyków to najbardziej otwarta strefa. Modułowe meble pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni, co sprzyja organizacji spotkań, warsztatów czy występów artystycznych. Na miejscu znajduje się również bar oraz scena, co podkreśla wielofunkcyjny charakter tej sali.

Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku
Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku / główny projektant: Grzegorz Kłoda / fot. Grzegorz Wasylko

Mało tego: na parterze znajdują się sala multimedialna, przestrzeń do gier planszowych oraz sala dla dzieci z księgozbiorem, zabawkami i ścianką wspinaczkową.

Dodajmy, że modernizacja kraśnickiej biblioteki objęła nie tylko wnętrza. Przeprowadzono także termomodernizację, wymieniono okna na energooszczędne, zainstalowano fotowoltaikę i zmodernizowano instalacje wewnętrzne, dzięki czemu obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku. Z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych budynek wyposażono w windę.

Kraśnicka biblioteka z prestiżową nagrodą

Najbardziej kolorowa biblioteka w Polsce otrzymała już kilka nagród. BNH triumfowała m.in. w organizowanym przez Niemiecką Radę Wzornictwa prestiżowym konkursie German Design Award 2024 w kategorii Excellent Architecture – Interior Architecture. Sukcesy odnosiła także na krajowym podwórku, wygrywając w konkursie Property Design Awards 2024 w kategorii: Design – Wnętrza – Obiekty publiczne.

Ponadto biblioteka może poszczycić się nominacjami do PULSE Awards oraz Nagrody Roku SARP 2024.

Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku
Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku / główny projektant: Grzegorz Kłoda / fot. Grzegorz Wasylko

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie coraz więcej polskich projektów zdobywa uznanie poza granicami kraju. Warto wspomnieć chociażby o Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, który otrzymał „architektonicznego Oscara” czy warszawskim Parku Akcji „Burza”, uznanym za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Z kolei klubopiekarnię „Woda” w Bydgoszczy okrzyknięto najpiękniejszą kawiarnią na Starym Kontynencie.

Reklama

Źródła: materiały prasowe GK-Atelier Grzegorz Kłoda; National Geographic Polska

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama