Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Najwyższe palmy wielkanocne w Polsce
  2. Palmy to tu część folkloru

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Niedziwne więc, że jego obchody trwają cały Wielki Tydzień. Tym dniom towarzyszą mniej i bardziej znane zwyczaje wielkanocne. Chwilę wcześniej wierni świętują Niedzielą Palmową, co również jest upamiętnieniem wydarzeń z Biblii. Kiedy Jezus wjeżdżał na ośle do Jerozolimy, tłumy miał witać go, machając właśnie liśćmi palmy i gałązkami oliwnymi. Współczesne palmy wielkanocne rzadko kiedy przypominają drzewa kojarzone z rajskimi wyspami.

Najwyższe palmy wielkanocne w Polsce

Palmy wielkanocne można kupić w sklepie, ale w niektórych regionach w Polsce od pokoleń pielęgnuje się tradycję własnoręcznego wytwarzania tych ozdób. Palmy mają być nie tylko kolorowe, ale i wysokie. Dobrze wiedzą o tym mieszkańcy Lipnicy Murowanej położonej w województwie małopolskim.

Od 1958 roku w Niedzielę Palmową odbywa się tam Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Z roku na rok wydarzenie przyciąga tłumy turystów i mediów. Palmy zgłoszone do konkursu są dzielone na kilka kategorii wysokości: od poniżej 3 metrów aż po ponad 22 metry.

Rekordowa palma, wykonana przez Zbigniewa Urbańskiego w 2023 roku, miała aż 37,78 metra wysokości. Była wykonana z leszczyny, opleciona kolorową bibułą i udekorowana ręcznie robionymi kwiatami z krepiny w liczbie ok. 800. Dla porównania warto przypomnieć, że dorosły samiec żyrafy mierzy około 6 metrów.

Coroczny konkurs w Lipnicy Murowanej to nie tylko rywalizacja, ale też integracja lokalnej społeczności. Podczas wydarzenia można spróbować regionalnych potraw, posłuchać muzyki ludowej oraz wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych.

Palmy to tu część folkloru

Mazowsze również ma słabość na palm wielkanocnych. W miejscowości Łyse na Kurpiach również odbywa się konkurs ozdób świątecznych. Od 1969 roku, z wyjątkiem roku 2020, organizowany jest tutaj konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę kurpiowską. Ozdoby mierzą zazwyczaj około 10 metrów i są przystrajane zgodnie z lokalnymi tradycjami. Nie brakuje więc papieru, bibuły, gałązek świerkowych oraz innych roślin. Ważne jest, aby nie używać roślin podlegających ochronie, co jest surowo przestrzegane przez organizatorów.

Niedziela Palmowa w miejscowości Łyse
Niedziela Palmowa w miejscowości Łyse Niedziela Palmowa w miejscowości Łyse, fot. NurPhoto/Getty Images

Podobnie jak w Lipnicy Murowanej, Niedziela Palmowa w Łysych to święto lokalnej kultury kurpiowskiej. Co roku w wydarzeniu biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale też zaintrygowani turyści z całej Polski. Czekają tam na nich występy zespołów ludowych, kiermasze sztuki ludowej oraz prezentacje lokalnych potraw.

Inne mniej znane konkursy plam wielkanocnych są także organizowane między innymi w Gilowicach na Żywiecczyźnie oraz Nowym Wiśniczu, położonym niedaleko Lipnicy Murowanej.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama