Reklama

Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi znane powiedzenie i trzeba przyznać, że wciąż jest w nim wiele prawdy. Czasem warto zboczyć z popularnego szlaku i wybrać nowy kierunek – może mniej znany, ale dzięki temu o wiele ciekawszy. Razem z Polską Organizacją Turystyczną stworzyliśmy ranking destynacji w Polsce, które bez wątpienia powinny znaleźć się na waszej liście „must see”!

Reklama

A jeśli nie tylko kochacie podróżować, ale też potraficie z pasją opowiadać o swoich podróżach, weźcie udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów 2020. Do mistrzostw mogą stanąć autorzy prowadzący blogi o profilu podróżniczym, kulinarnym, sportowym, górskim i lifestylowym. Cel – sprawić, by niezwykłą polską przyrodę i wyjątkowe miejsca w kraju poznało jak najwięcej osób!

Zainteresowany? Sprawdź szczegóły pod adresem mistrzostwablogerow.polska.travel, ale najpierw zainspiruj się naszym rankingiem!

1. Kraina Lessowych Wąwozów

Kraina Lessowych Wąwozów to obszar na Lubelszczyźnie z licznymi walorami turystycznymi, rekreacyjnymi, krajobrazowymi, kulturowymi. Znakiem rozpoznawczym jest gęsta sieć lessowych wąwozów z bogactwem flory i fauny i zróżnicowaną rzeźbą terenu. Malownicze trasy prowadzą przez znane wąwozy: Korzeniowy Dół, Plebankę czy Norowy Dół.

Turyści korzystają ze szlaków pieszych, rowerowych, konnych, kajakowych, tras nordic walking, przepraw promowych czy zimą ośnieżonych stoków narciarskich.

Na odwiedzających czeka bogata oferta zabiegów leczniczych i relaksacyjnych w nałęczowskim mikroklimacie. Rekreacji rodzinnej towarzyszą parki tematyczne.

Ochronie przyrody służą: Kazimierski Park Krajobrazowy, Wrzelowiecki Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody – Rezerwat Krowia Wyspa czy Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Odwiedzający krainę przeżyją przygodę z historią i kulturą regionu. Średniowieczne ruiny zamków, magnackie rezydencje, dwory i kościoły otwierają wrota do poznania wielowiekowego dziedzictwa. Muzea regionalne w Wojciechowie, Kluczkowicach, Karczmiskach, muzea biograficzno-literackie w Nałęczowie czy Kazimierzu Dolnym tworzą szlaki kulturowe. Wiosną i latem tętni współczesne życie kulturalne. Odbywają się tu cyklicznie – Festiwal Kazimiernikejszyn, Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi, Międzynarodowe Zawody Balonowe, Ogólnopolskie Spotkania Kowali połączone z warsztatami kowalstwa.

fot. https://kraina.org.pl/

2. Hajnówka

Hajnówka to malownicze miasto w woj. podlaskim, położone we wschodniej części Równiny Bielskiej, na skraju Puszczy Białowieskiej. Właśnie ze względu na swoje usytuowanie Hajnówka nazywana jest „bramą Puszczy Białowieskiej”. Słynie m.in. jako miejsce wielu badań archeologicznych – znajduje się tu aż 87 stanowisk wykopaliskowych, gdzie odkryto ślady osadnictwa z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych.

Bogata historia i atrakcyjne położenie Hajnówki sprawiają, że jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jako miasto dwóch religii – katolickiej i prawosławnej – jest bogata w zabytkowe obiekty sakralne. Największe z nich to Sobór Świętej Trójcy i Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Znajdziemy tu także liczne kapliczki, mniejsze kościoły i cmentarze. Ponadto w Soborze Hajnowskim odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej.

Wśród atrakcji odwiedzający znajdą także odlany z brązu pomnik żubra czy kolejkę wąskotorową, którą można przejechać się do jeziora Topiło. Dla fanów wypoczynku na łonie natury, dostępne są liczne ścieżki turystyczne i pomniki przyrody, a dla miłośników historii – skanseny.

fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/EAST NEWS

3. Roztoczański Park Narodowy

Zwany też Parkiem na Roztoczu jest perłą województwa lubelskiego i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary. Jego początki sięgają XVI wieku, gdy na obszarze należącym wówczas do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego, utworzono zwierzyniec. W zwierzyńcu znajdowały się jelenie, rysie i dziki, wilki, żbiki i tarpany. Zlikwidowano go pod koniec XVIII w., ale w połowie XX wieku zaczęto tworzyć na tym terenie rezerwaty leśne i florystyczne.

Roztoczański Park Narodowy najbardziej znany jest z hodowli koników polskich. Zainicjował ją w 1982 prof. Mirosław Kownacki. Koniki mogą biegać po specjalnym wyznaczonym terenie, który ma obecnie powierzchnię 180 ha. Zwierzęta żyją tam bez ingerencji człowieka, a dokarmiane są tylko w czasie zimy.

fot. MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS

4. Łuk Mużakowa

Właściwie to Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Ten wyjątkowy geopark leży w województwie lubuskim, a założony został w celu ochrony szczególnego tworu geologicznego – moreny czołowej powstałej podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Morena ta – zwana też Łużyckim Wałem Granicznym – ma kształt podkowy o długości 40 km i szerokości 3-5 km. Nysa Łużycka dzieli Łuk na dwie części w jednym z piękniejszych parków przypałacowych w Europie w mieście Łęknica.

Co ciekawe, Łuk Mużakowa jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu. W 2011 roku park uzyskał oficjalny certyfikat Geoparku Europejskiego, obejmujący zarówno polską, jak i niemiecką część. Łuk Mużakowa posiada też status Światowego Geoparku UNESCO (ang. UNESCO Global Geopark).

Na obszarze Parku występuje znaczna liczba stawów w wyrobiskach po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego oraz stawów pożwirowych. Na terenie parku znajduje się rezerwat przyrody – Nad Młyńską Strugą oraz szereg obszarów chronionych.

fot. ALBIN MARCINIAK/EAST NEWS

5. Śląsk Cieszyński

Śląsk Cieszyński to region położony w południowo-wschodniej części Śląska. Jest to obszar skupiony wokół miasta Cieszyn, Beskidu Śląskiego oraz rzek Olzy i Wisły, łączący w niespotykany sposób dwa narody: Polaków i Czechów. To również niezwykłe połączenie walorów przyrodniczych, bogatej kultury ludowej górali śląskich, silnego poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców oraz ciekawej, piastowskiej i austro-węgierskiej historii. Znajduje się tu ogromna ilość wyjątkowych zabytków, najcenniejszym obiektem jest Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie, dobrze znana banknotu dwudziestozłotowego. Z kolei koronka koniakowska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Region znany jest z klimatycznych miast i miasteczek z Cieszynem na czele, ale to góry i miejscowości Beskidu Śląskiego stanowią główną atrakcję regionu, przez cały rok przyciągającą turystów.

Śląsk Cieszyński to niezwykle bogate życie kulturalne i zarazem rozmaite. Kultura góralska, a co za tym idzie tradycje ludowe, związane z kalendarzem liturgicznym i zmianami pór roku. Z kolei kultura Cieszyna to dominacja tradycji mieszczańskich.

Na miłośników wycieczek pieszych i rowerowych czekają znakomite szlaki i ścieżki. Pokryty przepięknymi Beskidami fragment Śląska Cieszyńskiego stanowi także ulubione miejsce zimowych pielgrzymek pasjonatów białego szaleństwa do Wisły, Ustronia, Istebnej czy Brennej. To jeden z najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów Polski.

Region ten to nie tylko turystyka i rekreacja. Dzięki szczególnemu mikroklimatowi i złożom solanek, w górskich miejscowościach ulokowały się także uzdrowiska.

W okresie letnim każda miejscowość w regionie słynie z cyklicznych imprez. Cieszą się dużą popularnością ze względu na charakter: od symboliczno-artystycznej dziedziny polskiej kultury ludowej po prawdziwą ucztę muzyczną dla koneserów muzyki poważnej.

Śląsk Cieszyński został wyróżniony tytułem Polska Marka Turystyczna.

fot. MAREK ZAJDLER/EAST NEWS

6. Gołdap

Gołdap to miasto uzdrowiskowe w woj. warmińsko-mazurskim. Miasto oficjalnie posiada status uzdrowiska i określane jest jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe. Można tu znaleźć usługi dotyczące leczenia reumatyzmu, niektórych chorób kardiologicznych, układu oddechowego czy nerwowego.

Mieszka tu zaledwie nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców, dzięki czemu miasto zapewnia kameralną atmosferę i spokojny wypoczynek, który pozwoli podreperować nadszarpnięte zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ostatnich latach Gołdap przeszedł sporą rewitalizację. Powstały tu m.in. groty solne, pijalnia wód mineralnych oraz dwie tężnie solankowe.

Mało kto wie, że Gołdap jest także ośrodkiem narciarskim. Na stokach Pięknej Góry (Gołdapskiej Góry), udostępniono ponad 2000 m tras zjazdowych oraz pięć wyciągów narciarskich.

fot. RAFAŁ JABLONSKI/EAST NEWS

7. Mazury Zachodnie

Mazury Zachodnie to nieco mniej znana część Mazur, zajmująca tereny historycznie zwane Oberlandem, czyli Prusami Górnymi. Geograficznie leżą na Pojezierzu Iławskim, a administracyjnie obejmują obszar powiatu ostródzkiego, część powiatu iławskiego, olsztyńskiego i nowomiejskiego.

Jedną z największych atrakcji Mazur Zachodnich jest pole bitwy grunwaldzkiej, gdzie co roku w rocznicę walk odbywa się inscenizacja bitwy. Warto też odwiedzić Ostródę i znajdujący się tu krzyżacki zamek, obecnie mieszczący muzeum. Można wybrać się również w rejs Kanałem Elbląskim, lub na pieszą przechadzkę do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

Mazury Zachodnie kuszą swoim urokiem i ciszą.

fot. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS

8. Kościerzyna

Kościerzyna zwana jest „sercem Kaszub”. To malownicze miasto leży w południowo-środkowej części woj. pomorskiego. Wokół miasta znajdziemy liczne jeziora, rzeki i wzniesienia ukształtowane jeszcze w epoce lodowcowej. Historia miasta sięga 1284 roku, kiedy książę pomorski Mściwoj II postanowił nadać miasto Costerina księżniczce Gertrudzie. Dziś ze Wzgórza Księżniczki Gertrudy można podziwiać panoramę miasta.

Za jedną z największych atrakcji miasta uchodzi Muzeum Kolejnictwa, które posiada najliczniejszą w Polsce i wciąż rozrastającą się ekspozycję. Można tu zobaczyć m.in. ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna i kolej magnetyczną oraz wybrać się na przejażdżkę drezyną.

Na zwiedzających czekają również Stary Browar, gdzie można prześledzić cały proces warzenia piwa, oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Akordeonu. Kościerzyna jest też ważnym punktem na mapie europejskich sanktuariów maryjnych – znajdują się tutaj kaplica Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

fot. KAROL MAKURAT/REPORTER/EAST NEWS

9. Chojnice

Miasto położone na Pomorzu Gdańskim, na pograniczu Borów Tucholskich oraz Krajny. W XIV w. miasto znajdowało się pod władzą Krzyżaków, którzy je umocnili i powiększyli. Dzięki położeniu przy głównym szlaku łączącym Zakon z Brandenburgią Chojnice rozwijały się bardzo szybko i bogaciły. Historyczny kronikarz Jan Długosz określił je jako „klucz i bramę Pomorza”.

Ślady bogatej i burzliwej historii miasta pozostają tu widoczne do dziś. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. mury obronne z basztami z połowy XIV wieku (częściowo odbudowane po 2000 r.) czy pięciokondygnacyjną Bramę Człuchowską – jedyną bramę, która zachowała się do czasów obecnych.

Chojnice mogą też pochwalić się malowniczym Starym Rynkiem oraz bliskością Borów Tucholskich.

fot. KRZYSZTOF KORCZAK/REPORTER/EAST NEWS

10. Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie to zabytek architektury hydrotechnicznej, znajdujący się w woj. kujawsko-pomorskim. Akwedukt wzorowany na antycznych rzymskich budowlach, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych (Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy) powstawał w latach 1845-1849.

Akwedukt liczy 75 metrów długości, co czyni z niego najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Jest też największy z trzech akweduktów znajdujących się na trasie Wielkiego Kanału Brdy. Budowla jest formą mostu, pod którą krzyżują się dwa cieki wodne. Ma dwa poziomy: niższy i wyższy, a zakończenia tunelu tworzą ozdobne portale.

W 2002 r. przeprowadzono remont akweduktu – betonowe elementy konstrukcji obłożono płytkami przypominającymi cegły tak, aby przywrócić budowli pierwotny wygląd.

fot. ALBERT MARCINIAK/EAST NEWS

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama