Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Gdzie znajduje się Triglavski Park Narodowy?
  2. Historia Triglavskiego Parku Narodowego
  3. Charakterystyka Triglavskiego Parku Narodowego
  4. Flora i fauna Triglavskiego Parku Narodowego
  5. Co zobaczyć w Triglavskim Parku Narodowym?
  6. Szlaki w Triglavskim Parku Narodowym

W Polsce istnieją dwadzieścia trzy obszary mające status parku narodowego, w Słowenii – tylko jeden. Triglavski Park Narodowy, bo o tym obiekcie mowa, należy do najstarszych w Europie. Początkowo swoimi granicami obejmował niewielki teren, mierzący zaledwie kilkanaście kilometrów kwadratowych. Musiało minąć wiele lat, by przybrał swoją obecną formę.

Gdzie znajduje się Triglavski Park Narodowy?

Triglavski Park Narodowy rozciąga się w północno-zachodniej części Słowenii, przy granicy z Włochami i Austrią, na terenie ośmiu gmin:

  • Tolmin,
  • Bled,
  • Bohinj,
  • Kranjska Gora,
  • Bovec,
  • Kobarid,
  • Groje,

Swoimi granicami obejmuje znaczną część obszaru Alp Julijskich, czyli części Południowych Alp Wapiennych między północno-wschodnimi Włochami a Słowenią.

Historia Triglavskiego Parku Narodowego

Pomysł wyznaczenia obszaru chronionego w Alpach Julijskich pojawił się już w pierwszej dekadzie XX wieku. Taką propozycję wysunął w 1908 roku dr Albin Belar, słoweński przyrodnik i sejsmolog. Jednak wówczas nie istniały jeszcze podstawy prawne, które pozwoliłyby zrealizować jego postulat.

W 1920 roku o konieczności objęcia ochroną tego terenu zaczęli mówić przedstawiciele Departamentu Ochrony Przyrody i Zabytków Naturalnych Towarzystwa Muzealnego w Lublanie. Cztery lata później pomysł doczekał się realizacji. Obszar chroniony wyznaczono w Dolinie Triglavskich Jezior, na powierzchni 1400 ha. Dzierżawa miała obowiązywać przez 20 lat.

W 1961 roku Zgromadzenie Państwowe przyjęło dekret, na mocy którego dolina stała się parkiem narodowym o powierzchni 2000 ha, tym razem na stałe. W kolejnych latach pojawiły się propozycje powiększenia terenu objętego ochroną. Na obszarze, który swoimi granicami obejmuje do dziś, Park Narodowy Triglav funkcjonuje od 28 maja 1981 roku.

Charakterystyka Triglavskiego Parku Narodowego

Tak jak Tatrzański Park Narodowy, jedyny PN w Słowenii ma typowo górski charakter. W krajobrazie górzystego terenu wyróżniają się skaliste wąwozy, jeziora, potoki, rozległe alpejskie łąki, spiczaste szczyty i głęboko wcięte doliny polodowcowe.

Najwyższym punktem tego obszaru jest szczyt, któremu park zawdzięcza swoją nazwę – wznoszący się na 2864 m n.p.m. Triglav. Z kolei najniżej położony punkt znajduje się na wysokości 180 m n.p.m. i jest zlokalizowany w wąwozie Tolmin.

Powierzchnia Triglavskiego Parku Narodowego

Triglavski Park Narodowy rozciąga się na obszarze o powierzchni 83982 ha. Dla porównania, największy park narodowy w Polsce, Biebrzański PN, jest mniejszy o ponad 24000 ha. Różnica przekracza powierzchnię, jaką zajmuje Magurski Park Narodowy.

Flora i fauna Triglavskiego Parku Narodowego

Około 66 proc. powierzchni parku pokrywają lasy. Na północy dominują zbiorowiska sosny i modrzewia, natomiast na południu – buku. Nie brakuje tam źródeł krasowych, jezior polodowcowych i innych form przyrodniczych typowych dla górskiego terenu.

Zróżnicowany klimat zapewnia bogactwo siedlisk, które są domem dla około 1600 gatunków roślin. Wśród nich należy wymienić m.in. szarotki alpejskie, mikołajki alpejskie, goryczki krótkołodygowe i różaneczniki kosmate.

Jeszcze większa różnorodność cechuje królestwo zwierząt, na które składa się ponad 7000 gatunków. Najliczniejszą grupę stanowią bezkręgowce, ale imponująco przedstawia się też reprezentacja gromady ssaków. Tamtejsze lasy zamieszkują m.in. niedźwiedzie brunatne (czyli największe europejskie drapieżniki), jelenie szlachetne, świstaki alpejskie, lisy pospolite i popielice szare. Z przedstawicieli awifauny warto wymienić sóweczkę zwyczajną, głuszca i pluszcza zwyczajnego, a ichtiofauny – pstrąga marmurkowego.

Co zobaczyć w Triglavskim Parku Narodowym?

Triglavski Park Narodowy należy do najpopularniejszych wśród turystów obszarów w Słowenii. Nic dziwnego. Walory przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca są nieocenione, a należy podkreślić, że nie brakuje tam także innych atrakcji, które przyciągają przyjezdnych niczym magnes.

Jezioro Bohinj

Bohinj, przez wielu wymieniane jako najbardziej urokliwe jezioro w Słowenii, rozciąga się pośród alpejskich szczytów i lasów. To wymarzone miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wodnej. W pobliżu jeziora można znaleźć wiele szlaków prowadzących w wyższe partie gór. Jest też stacja kolei linowej.

Szczyt Triglav

Skoro o szczytach mowa, jedną z największych atrakcji parku bez wątpienia jest góra, której zawdzięcza swoją nazwę. Trzeba jednak pamiętać, że Triglav wznosi się na 2864 m n.p.m., a szlaki prowadzące na wierzchołek nie należą do najłatwiejszych.

Wodospad Savica

Wróćmy na chwilę w okolice Bohinj. Niedaleko jeziora znajduje się jeden z najpiękniejszych alpejskich wodospadów. Spadająca ze skalnego tarasu Savica mierzy 78 m wysokości. Dla porównania, Wielka Siklawa, największy wodospad w Tatrach, mierzy ok. 65 m.

Wąwóz Tolminska korita

Wymieniając najpiękniejsze miejsca w Triglavskim Parku Narodowym, nie można pominąć wąwozu Tolminska korita. Widoki z tego miejsca są wprost niesamowite.

Kościół Pamięci Ducha Świętego

Warto pamiętać, że w ramach parku narodowego ochroną objęte są nie tylko walory przyrodnicze i krajobrazowe obszaru, ale także dziedzictwo historyczne i kulturowe. Wzniesiony w 1916 roku kościół Pamięci Ducha Świętego upamiętnia żołnierzy, którzy polegli w bitwach nad Isonzo. Świątynia otoczona alpejskimi szczytami robi niesamowite wrażenie.

Szlaki w Triglavskim Parku Narodowym

Triglavski Park Narodowy jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Rozległa sieć szlaków prowadzi do najbardziej malowniczych zakątków i największych atrakcji Alp Julijskich. Wśród najpiękniejszych i najciekawszych warto wymienić:

Reklama
  • szlak Soča – mierząca 25 km trasa prowadząca wzdłuż rzeki Soča rozpoczyna się przy jej źródle w dolinie Trenty i prowadzi do miasta Bovec;
  • szlak wokół jeziora Bled – trasa mierzy 6 km długości i nie należy do wymagających;
  • szlak Juliana – to szlak długodystansowy, mierzący aż 330 km. Jest podzielony na 20 etapów, z których wiele cechuje się średnim i niskim poziomem trudności.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama