W tym artykule:

  1. Historia Trzebiatowa
  2. Co warto zobaczyć w Trzebiatowie?
  3. Słoń Rembrandta w Trzebiatowie
  4. Trzebiatów – informacje praktyczne
Reklama

„Polska jest najpiękniejsza” to stały cykl podróżniczy redakcji magazynu „National Geographic Traveler” i serwisu National-Geograpic.pl, w którym odkrywamy mniej znane, ale równie fascynujące miejsca w naszym kraju. W sierpniu obieramy kierunek na Trzebiatów, niewielkie miasto położone w województwie zachodniopomorskim, które urzekło nas swoim niepowtarzalnym klimatem, ciekawą historią i masą zabytków.

Historia Trzebiatowa

Trzebiatów to miasto o fascynującej historii, głęboko zakorzenionej w dziejach Pomorza Zachodniego. Jego bogate dziedzictwo odzwierciedlają liczne, starannie odrestaurowane zabytki, które przetrwały wieki. Unikatowy szachownicowy układ ulic Starego Miasta, zachowany do dziś, jest dowodem na staranne planowanie i dbałość o urbanistykę od czasów średniowiecza. W 1996 r., doceniając wartość historyczną Trzebiatowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło miasto – jako jedno z siedmiu w Polsce – specjalnym programem rządowym pod nazwą „Ratowanie miast historycznych".

Wśród najbardziej charakterystycznych zabytków Trzebiatowa znajdują się kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, ratusz oraz pałac, który pierwotnie pełnił funkcję klasztoru norbertanek. Unikatowe dla Trzebiatowa jest także usytuowanie kościoła farnego poza rynkiem miejskim, co wyróżnia go spośród innych miast Zachodniopomorskiego.

Kościół „końca świata”, „Olbrzym” z Chojny i inne zachodniopomorskie ciekawostki

Pomorze Zachodnie to jeden z najmniej odkrytych regionów naszego kraju. Oto 10 ciekawostek, a jednocześnie powodów do zaplanowania wakacji w najbardziej wysuniętym na zachód województwie Polski.
zachodniopomorskie ciekawostki
Barlinek – Europejska Stolica Nordic Walking w Polsce (Fot. CoffeeWorks/Shutterstock)

Zabytkowa zabudowa mieszczańska Trzebiatowa, obejmująca liczne kamienice, prezentuje różnorodne cechy stylowe – od gotyckich reliktów po obiekty z początku XX wieku. Średniowieczna architektura miasta świadczy o jego zamożności i znaczeniu w okresie przynależności do Związku Hanzeatyckiego, kiedy to Trzebiatów był jednym z kluczowych ośrodków handlowych w tej części kraju.

Trzebiatów często nazywany bywa „Miastem Czterech Religii. To tutaj, na przestrzeni wieków, swoje miejsce znaleźli wyznawcy czterech głównych religii – katolicyzmu, protestantyzmu, prawosławia oraz grekokatolicyzmu. Każda z tych wspólnot wnosiła coś wyjątkowego do życia miasta, przyczyniając się do jego różnorodności kulturowej.

Nie lada ciekawostką jest także fakt, że Trzebiatów to jedno z nielicznych miast w tej części kraju, które w obrębie murów obronnych zachowało ponad połowę historycznej zabudowy.

Co warto zobaczyć w Trzebiatowie?

Magnesem przyciągającym turystów do Trzebiatowa z pewnością są dobrze zachowane zabytki, pamiętające odległe czasy. Wśród nich wyróżnia się majestatyczna wieża kościoła pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Wybudowana w latach 1305–1370 świątynia imponuje swoimi wymiarami. Ma 62 metry długości i 28 metrów szerokości, a jej 90-metrowa wieża była w średniowieczu prawdopodobnie wykorzystywana jako latarnia morska. Mimo że Trzebiatów oddalony jest od morza o 10 km. Wieża do dziś stanowi ważny punkt orientacyjny i oferuje taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Kościół jest także domem dla unikatowych dzwonów, w tym bezimiennego dzwonu z 1399 roku oraz dzwonu Maria z 1515 r., który swoją wielkością dorównuje słynnemu Zygmuntowi z Krakowa i waży aż 3700 kg. Wewnątrz kościoła przeważa neogotycki wystrój, a do najcenniejszych elementów wyposażenia należą płyty nagrobne, w tym płyta Arnolda Crampla z 1382 r., organy i witraże z XIX wieku, wykonane na zlecenie króla Wilhelma I.

Kolejnym ważnym zabytkiem Trzebiatowa jest Baszta Prochowa, znana także jako Kaszana. Została ona zbudowana w trakcie budowy murów obronnych i służyła do przechowywania prochu. Ta cylindryczna budowla o średnicy 4 metrów, z dachem namiotowym, jest owiana legendą, która tłumaczy jej nietypową nazwę. Według niej, w średniowieczu podczas jednego z ataków na miasto, żołnierz przez przypadek strącił miskę gorącej kaszy na głowę jednego z napastników. To zaalarmowało miasto i pozwoliło odeprzeć atak. Choć baszta była częścią większego systemu obronnego, do dzisiaj przetrwała tylko część murów obronnych oraz pozostałości fosy, natomiast cztery bramy miejskie nie zachowały się.

Pałac w Trzebiatowie / fot. Piotr Wytrazek/Shutterstock

W centrum miasta znajduje się również klasycystyczny pałac, który w swojej obecnej formie został zbudowany w 1682 r. Wcześniej na tym miejscu istniały gród, zamek oraz klasztor ufundowany dla norbertanek w 1224 r. przez Anastazję, córkę Mieszka III Starego. Pałac – tak jak inne trzebiatowskie zabytki – ma niezwykle bogatą historię. Był siedzibą książąt Wirtemberg, a w latach 1785–1790 mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberska, autorka pierwszej polskiej powieści romantycznej „Malwina, czyli domyślność serca”.

Natomiast na przełomie XVIII i XIX w. pałac zamieszkiwał gen. Gebhard von Blücher, słynny zwycięzca spod Waterloo. Po II wojnie światowej obiekt służył jako koszary WOP. Z kolei po remoncie w 1989 r. stał się siedzibą Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Miejskiej.

Trzebiatów nosi miano „Miasta Słonia” / fot. Kati Lenart/Shutterstock

Słoń Rembrandta w Trzebiatowie

Trzebiatów nieprzypadkowo bywa nazywany też „Miastem Słoni”. Na jednej z trzebiatowskich kamienic, nieopodal Rynku, znajduje się tajemniczy wizerunek słonia podnoszącego trąbą miecz oraz stojącego obok trenera. Wykonane techniką sgraffito (polegającą na nakładaniu na siebie kolejnych, kolorowych warstw tynku i zeskrobywaniu warstw wierzchnich, zanim wyschną) malowidło pochodzi najprawdopodobniej z 1639 roku. Wówczas gród nad Redą odwiedziła słynna na całą Europę słonica Hansken, która zachwycała wszystkich swoimi cyrkowymi sztuczkami.

To właśnie jej postać uwiecznił anonimowy artysta na ścianie trzebiatowskiej kamienicy. Zwierzę cieszyło się tak dużą popularnością, że aż trzykrotnie było sportretowane przez Rembrandta (najbardziej znana rycina to „Adam i Ewa”). Ponadto Hansken uczestniczyła w obradach w Münster i negocjacjach pokojowych, kończących wojnę trzydziestoletnią.

Do dziś słoń Rembrandta jest głównym elementem turystycznego logo Trzebiatowa, a miejscowy szlak turystyczny nazwany „Szlakiem Słonia”, który obejmuje najważniejsze punkty na mapie miasta. Między innymi most nad Regą, potężne mury obronne o długości ok. 2,5 km czy kaplicę św. Ducha.

Słoń Rembrandta w Trzebiatowie / fot. Kati Lenart/Shutterstock

Trzebiatów – informacje praktyczne

  • Do Trzebiatowa można dojechać koleją ze Szczecina (podróż trwa niespełna 2 godziny) i Kołobrzegu (30 min). Do miasta dojeżdżają także busy (połączenia Express Bus);
  • W Trzebiatowie działa Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się w tamtejszym ratuszu. Na miejscu na odwiedzających czekają darmowe mapy i folder z miejscowymi atrakcjami. Chętni mogą również zaopatrzyć się w magnesy i inne pamiątkowe gadżety;
  • Darmowe zwiedzanie Trzebiatowa z przewodnikiem odbywa się w każdą niedzielę (od czerwca do końca września). Zbiórka o godz. 15:00 przy Centrum Informacji Turystycznej;
  • Po więcej informacji o Trzebiatowie odsyłamy was na oficjalną stronę Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej.
Reklama

Źródła: ujscieregi.pl; skz.szczecin.pl; trzebiatow.pl; archiwum redakcji.

Reklama
Reklama
Reklama