Reklama

W tym artykule:

  1. Turyści zatrzymani na lotnisku w Krakowie. Co przewozili?
  2. O czym mówi Konwencja CITES?
Reklama

Podróż samolotem, choć szybsza od innych środków transportu, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Mowa między innymi o bagażu, do którego nie można spakować pewnych przedmiotów. Najwidoczniej zapomnieli o tym turyści podróżujący przez Polskę, którzy o mały włos nie trafili za kratki. Do niecodziennej sytuacji doszło na lotnisku Kraków-Balice, a o całej sprawie poinformował małopolski oddział Krajowej Administracji Skarbowej.

Turyści zatrzymani na lotnisku w Krakowie. Co przewozili?

Jak informuje małopolska KAS, w ubiegłym tygodniu na lotnisku Jana Pawła w Krakowie doszło do zatrzymania dwójki turystów, od których funkcjonariusze z Oddziału Celnego przychwycili nielegalne towary. W torbie wracającej z urlopu w Dubaju i Malediwów kobiety znaleziono – ku olbrzymiemu zaskoczeniu pracowników portu – trzy połówki muszli przydaczni podlegających ochronie CITES, czyli zawartej w latach 70. konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Podróżna, która na rajskich wakacjach zebrała masę muszelek, nie była świadoma, że wsród nich znajdują się te zakazane.

Nowe połączenia tanich linii. Jeszcze więcej lotów z Polski, a na liście same hity

Dobra wiadomość dla polskich pasażerów. Tanie linie lotnicze Wizz Air zwiększają liczbę połączeń z warszawskiego lotniska Chopina. Na tym jednak nie koniec. W ofercie na 2023 rok pojawią...
Tanie loty z Polski 2023. Fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images
Tanie loty z Polski 2023. Fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images

Na tym jednak nie koniec. Raptem kilka dni później u turysty z Ameryki Południowej celnicy wykryli ważących prawie kilogram 11 rafotwórczych koralowców, także podlegających ochronie CITES. Kolumbijczyk, podobnie jak zatrzymana chwilę wcześniej kobieta, zasłaniał się swoją niewiedzą w tym temacie.

– Wśród kilkudziesięciu muszli, przewożonych przez podróżną, funkcjonariusze z KAS znaleźli 3 muszle przydaczni. W bagażach podróżnych było też 11 koralowców. Te okazy podlegają ochronie na podstawie CITES – czytamy na oficjalnym profilu Izby Administracji Skarbowej w Krakowie na Twitterze.

Ponadto małopolski oddział KAS przypomina, że za przewóz zarówno koralowców, jak i innych okazów CITES grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara ograniczenia wolności do 2 lat lub kara grzywny.

Najbardziej stresujące lotniska świata. Polska w czołówce niechlubnego rankingu

Gdzie znajdują się najbardziej stresujące lotniska świata? Jak się (niestety) okazuje, znacznie bliżej, niż myślimy. W specjalnie przygotowanym rankingu opisującym porty, w których częst...
Najbardziej stresujące lotniska świata
Ranking najbardziej stresujących lotnisk świata. Fot. Robert Alexander/Getty Images

O czym mówi Konwencja CITES?

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) została podpisana w 1973 roku w Waszyngtonie, a w życie weszła dwa lata później. Z dokumentem zapoznać powinien się każdy, kto z egzotycznych wakacji planuje przywieźć pamiątki wytworzone z zagrożonych gatunków, i chce uniknąć kłopotów na lotnisku. Na liście zagrożonych gatunków znajduje się ponad 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Gatunki zagrożone wyginięciem, na których przewóz wymagane jest pozwolenie:

  • Krokodyle
  • Warany
  • Węże należące do dusicieli
  • Korale rafotwórcze
  • Przydacznie (małże z oceanów i mórz tropikalnych)
  • Dzikie koty
  • Papugi (z pewnymi wyjątkami)
  • Ptaki drapieżne (z pewnymi wyjątkami)
  • Wszystkie jesiotrokształtne
  • Storczyki, kaktusy, wilczomlecze oraz niektóre rośliny owadożerne

To tutaj powstanie największe lotnisko świata. Rocznie ma obsługiwać nawet 185 mln pasażerów

Największe lotnisko świata od lat zlokalizowane jest w Atlancie. Już niedługo to się zmieni. Władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały budowę nowego portu, który ma przejąć palmę pierwsze...
największe lotnisko świata
Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida. Fot. DigitalGlobe via Getty Images via Getty Images

Więcej informacji na temat okazów, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, znajdziecie na stronach Ministerstwa Środowiska (Departament Ochrony Przyrody), Ministerstwa Finansów (Departament Ceł) oraz Izbach Administracji Skarbowej (koordynatorzy ds. CITES). Z kolei o tym, czego lepiej nie przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym piszemy w artykule „Bagaż do kontroli! Sprawdź, co możesz zabrać na pokład samolotu”.

Reklama

Źródło: malopolskie.kas.gov.pl, gov.pl

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama