W tym polskim mieście ludzie są najszczęśliwsi. Zadowolenie z życia wyższe niż w Rzymie
Komisja Europejska opublikowała coroczny raport miast, w których mieszkańcy są zadowoleni z życia. W tym wyjątkowym gronie – ku naszej radości – nie zabrakło polskich akcentów.
W tym artykule:
Na początku grudnia Eurostat udostępnił coroczne dane dotyczące ogólnej satysfakcji z życia Europejczyków. Polska ex aequo z Rumunią i Finlandią, czyli najszczęśliwszym krajem świata, w zestawieniu uplasowała się na wysokiej, drugiej pozycji, tuż za Austrią. Autorzy badania podkreślili, że zadowolenie z życia mieszkańców Unii Europejskiej nie zależy wyłącznie od ich sytuacji finansowej. Czego najlepszym przykładem są Niemcy, które choć należą do najlepiej rozwiniętych państw globu, znalazły się na końcu rankingu.
– Warto zauważyć że niektóre kraje kojarzone z niskim poziomem dochodów (na co wskazuje np. PKB per capita według parytetu siły nabywczej) w niedawnej przeszłości, takie jak Rumunia i Polska, należą do krajów, w których zadowolenie z życia jest najwyższe, co pokazuje złożoność relacji między subiektywnym samopoczuciem a dobrobytem gospodarczym – zaznacza Europejski Urząd Statystyczny.
Zadowolenie z życia w Europie
Podobnie badanie, co Eurostat, ale dotyczące samopoczucia mieszkańców poszczególnych miast Starego Kontynentu, zaprezentowała również Komisja Europejska. Publikowany od 2007 roku raport KE obejmuje zarówno stolice, jak i inne duże miasta w Unii Europejskiej, EFTA, Wielkiej Brytanii, Bałkanach Zachodnich oraz Turcji. Tegoroczne wyniki opierają się nad ponad 70 tys. wywiadów przeprowadzonych w 83 miastach.
– Jakość życia zależy od tego, gdzie mieszkamy i jakie możliwości może nam to miejsce zaoferować. Pocieszające jest to, że jakość życia w miastach europejskich utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza w małych i średnich miastach. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia, ponieważ w niektórych miastach nadal brakuje możliwości rozwoju, podczas gdy inne borykają się z problemami związanymi z zatłoczeniem. Polityka spójności UE wspiera władze lokalne w całej Europie w stawianiu czoła tym wyzwaniom, dążąc do poprawy i poprawy jakości życia obywateli – podkreśla Elisa Ferreira, unijna komisarz do spraw spójności i reform.
„Piękny jak Praga i Budapeszt” – tak piszą o polskim mieście. Zachwytom nie ma końca
– Piękny jak Praga i Budapeszt, ale bez tłumów – pisze o jednym z polskich miast brytyjski dziennik „Daily Express”. To nie pierwszy raz, gdy „Wenecja Północy” trafia na nagłówki...Ci mieszkańcy najlepiej oceniają swoje miasto
Na czele przygotowanego przez Komisję Europejską zestawienia znalazł się Zurych. Odsetek zadowolonych mieszkańców największego miasta Szwajcarii wyniósł aż 97%. Podium uzupełniły stolica Danii – Kopenhaga i holenderskie Groningen (96%). Tuż za czołową trójką uplasował się Gdańsk, niemiecki Lipsk, stolica Szwecji – Sztokholm i szwajcarska Genewa z wynikiem 95%. Z raportu KE za 2023 rok dowiadujemy się, że 87% Europejczyków jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania.
Zestawienie miast, w których mieszkańcy są zadowoleni z życia:
- Zurych – 97%
- Kopenhaga – 96%
- Groningen – 96%
- Gdańsk – 95%
- Lipsk – 95%
- Sztokholm – 95%
- Genewa – 95%
- Rostock – 94%
- Kluż-Napoka – 94%
- Braga – 94%
Zestawienie miast, w których odsetek mieszkańców zadowolonych z życia jest najmniejszy:
- Palermo – 62%
- Ateny – 65%
- Stambuł – 65%
- Tirana – 66%
- Neapol – 66%
- Belgrad – 69%
- Rzym – 71%
- Skopje – 72%
- Miszkolc – 74%
- Podgorica – 77%
Dodajmy, że polskie akcenty pojawiły się również w zestawieniu miast, w których jakość życia poprawiła się najbardziej w ciągu ostatnich 5 lat. Pod tym względem pierwsze miejsce zajął Białystok, gdzie poprawę zauważyło aż 62% badanych. Tuż za stolicą Podlasia uplasował się Gdańsk (60%). W TOP 10 znalazły się także Kraków (53%) i Warszawa (46%).
Żródło: ec.europa.eu.