Reklama

W tym artykule:

  1. Najdłuższy most wiszący na świecie
  2. Mosty mostowi nierówny
Reklama

Jest wiele powodów, żeby odwiedzić Czechy. Na pierwszym miejscu często wymienia się Pragę – jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Nie wszyscy Polacy zapuszczają się jednak w głąb kraju. W końcu uwielbianą przez nas czeską kuchnię można zjeść tuż po przekroczeniu granicy. Jeszcze w tym roku Czesi będą zachęcać do przyjazdu turystów z zagranicy nową trakcją turystyczną. W gminie Dolni Morava powstaje najdłuższy most wiszący na świecie. Pierwsi odważni przejdą po nim już wiosną.

Nie, to nie Toskania (chyba że słowiańska). Zobacz te graficzne pejzaże

Malownicze pola, porośnięte winnicami wzgórza, samotne drzewa. I to dwa korki od polskiej granicy. Tu jest po prostu pięknie!
Morawy
Fot. Marcin Sobas

Najdłuższy most wiszący na świecie

Sky Bridge 721 powstaje w północno-wschodnich Czechach nad doliną Mlynsky Potok. To zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Najdłuższy most wiszący na świecie to niejedyna wysokościowa atrakcja w okolicy. Od kilku lat ogromne zainteresowanie wśród turystów wzbudza też Ścieżka w obłokach, czyli kręta drewniana kładka, z której można podziwiać panoramę gór i doliny Morawy. Spacer kończy się zjazdem ze 100-metrowej zjeżdżalni.

Most rekordzista będzie zawieszony na wysokości 95 m. Jego całkowita długość to 721 m. Obecnie najdłuższy most wiszący z ruchem dla pieszych na świecie – Arouca 516 – znajduje się w Portugalii w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Mierzy 516 m. Sky Bridge 721 wspiera główna lina o średnicy 7 cm. W sumie cała konstrukcja ważny ponad 400 ton.

Po jednej stronie mostu znajdzie się schronisko Slamenka, a po drugiej trasę edukacyjną Most Czasu poświęconą przyrodzie i historii regionu od 1935 r. do czasów obecnych.

Szukasz szczęścia w podróży? Te pomniki podobno je gwarantują. Oto 7 najczęściej pocieranych posągów na świecie

Te miejsca, odpowiednio potraktowane, zapewniają wszelką pomyślność. Czasami trzeba je pogłaskać. Innym razem objąć lub pocałować. Ale najczęściej wystarczy dotknąć.
Figura św. Jana Nepomucena na Moście Karola
Alexrk2 / Own work CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Mosty mostowi nierówny

Mosty coraz częściej są budowane nie po to, żeby usprawnić komunikację w miejscu, a żeby przyciągnąć turystów. Największe, najdłuższe… – te rekordy coraz trudniej utrzymać, ponieważ niemal co roku na całym świecie powstaję kolejne bardziej spektakularne konstrukcje. Holendrzy postanowili nie imponować rozmiarami, a kreatywnością. I tak w 2011 r. w miejscowości Halstern otworzono niewidzialny Most Mojżesza.

Cầu Vàng (Złoty Most) to kolejny przykład, że największy czy najdłuższy most wcale nie musi robić największego wrażenia. 150-metrową kładkę dla pieszych w wietnamskim kurorcie Bà Nà Hills podtrzymują kamienne dłonie. To jedno z ulubionych miejsc podróżujących fotografów – widoki zapierają dech w piersiach.

Reklama

Źródło: Kafkadeska

Reklama
Reklama
Reklama