W tym artykule:

  1. Surfowanie w Europie
  2. North Devon lepsze od Australii?
  3. Światowe Rezerwaty Surfingu na ratunek ekosystemom
Reklama

Gdzie surfować? Pierwsze skojarzenia zazwyczaj wędrują do Australii. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na to, żeby rzucić wszystko i polecieć na drugi koniec świata. Na szczęście surfowanie można uprawiać także w Europie. Na upartego z deski surfingowej można pewnie zrobić użytek nawet nad Bałtykiem. Aby się jednak nie zawieść, lepiej wybrać jeden ze Światowych Rezerwatów Surfingu. Od niedawna w Europie są dwa takie miejsca. Oba w zupełnie różnych krajobrazach.

Surfowanie w Europie

Światowe Rezerwaty Surfingu wybiera amerykańska organizacja non-profit Save the Waves Coalition. Co dzieje się dalej? Konkretne odcinki wybrzeża są chronione przed zanieczyszczeniami wody, wpływem zmian klimatycznych i innymi czynnikami, które mogą uszkodzić wodny ekosystem. Priorytetem jest też pielęgnowanie kultury surfingu.

Ostatni wybór Save the Waves Coalition może zaskoczyć zwłaszcza tych, którzy niewiele wiedzą o geografii Wysp Brytyjskich. Anglia ma jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Nie przypominają długich piaszczystych pasów z tropikalnych wysp. Różnią się od siebie i w tym tkwi ich urok.

Plaże w Anglii przyciągają turystów i sportowców z całego świata. / fot. Susan Walker / Getty Images

Turyści odwiedzający Anglię są zgodni co do tego, że najpiękniejsze plaże znajdują się w południowo-zachodniej części kraju: Kornwalii i Devon. Malownicze widoki idą tam w parze z wymarzonymi warunkami do uprawiania surfingu. Sezon trwa praktycznie przez cały rok, a fale zadowalają zarówno początkujących, jak i doświadczonych surferów.

Kalifornijczyk prowadzi niecodzienną szkołę surfowania. Instruktorami są kozy

Jak się okazuje, surfować każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Ta historia prosto ze słonecznej Kalifornii to gotowy pomysł n...
koza
fot. Surfing Goats

North Devon lepsze od Australii?

To właśnie North Devon – dystrykt w hrabstwie Devon – został pierwszym Światowym Rezerwatem Surfingu w Wielkiej Brytanii i drugim w Europie. UNESCO, lokalne organizacje charytatywne i kluby surfingowe będą teraz wspólnie koordynować ochronę 30-kilometrowej linii brzegowej.

– Naszym głównym celem jest dbanie o jakość samych fal i zachowanie ekosystemów, które je wytwarzają – mówi cytowany przez Lonely Planet Adam Hall, Surfing Reserve w North Devon.

fot. Photographer Nick Measures / Getty Images

Lokalna społeczność od dawna podkreśla przywiązanie do kultury surfowania. W North Devon funkcjonuje Muzeum Brytyjskiego Surfingu. Spacerując wzdłuż wybrzeża, co chwilę mija się szkółki czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Surferów w akcji najczęściej można podziwiać na plażach w Croyde, Saunton, Woolacombe i Lynmouth.

To zdjęcie wstrząsnęło fotografem. Surfing na śmieciach

Fotograf przyrody Zak Noyle widział wiele zanieczyszczeń, ale był wstrząśnięty tym, co zaobserwował w miejscu odległym od wybrzeża Jawy.
Surfing na śmieciach

Światowe Rezerwaty Surfingu na ratunek ekosystemom

Utworzenie Światowego Rezerwatu Surfingu w North Devon to dobra wiadomość nie tylko dla miłośników poskramiania morskich fal. Południowo-zachodnia Anglia od dawna boryka się z poważnymi wyzwaniami środowiskowymi. Ekolodzy z Devon Wildife Trust mają nadzieją, że to pierwszy krok w kierunku ratowania morskiej przyrody.

Nadmierna eksploatacja zasobów rybnych powoduje zanik wielu niegdyś znanych gatunków. Zanieczyszczenia spowodowane odprowadzaniem ścieków, wyciekami ropy i spływaniem składników odżywczych są niezwykle toksyczne dla życia morskiego. Zakłócenia spowodowane pogłębianiem, ruchomymi narzędziami połowowymi, kotwiczeniem łodzi i rozwojem przybrzeżnym zbierają również swoje żniwo w siedliskach morskich – komentuje rzecznik organizacji.

fot. Baseer Ahmad Khan / Getty Images

North West to jeden z kilkunastu Światowych Rezerwatów Surfingu. Oto pozostałe:

  • Ericeira, Portugalia
  • Malibu Lagoon State Beach, USA
  • Santa Cruz, USA
  • Freshwater Beach, Australia
  • Gold Coast, Australia
  • Noosa Beach, Australia
  • Huanchaco, Peru
  • Isla Todos Santos, Meksyk
  • Guarda do Embaú, Brazylia
  • Punta de Lobos, Chile
Reklama

Źródło: Lonely Planet

Reklama
Reklama
Reklama