W Japonii otwarto Ghibli Park. To niezwykłe miejsce poświęcone słynnym anime
W końcu nadszedł ten dzień. Wraz z początkiem listopada otwarto długo wyczekiwany Ghibli Park. Zbudowano go w Nagakute w prefekturze Aichi, na wyspie Honsiu. Jakie atrakcje czekają na turystów? Sprawdzamy.
W tym artykule:
- Animacje studia Ghibli do dziś zachwycają swoim pięknem
- Studio Ghibli doczekało się swojego parku rozrywki
- W Ghibli Park znajdziemy pięć obszarów tematycznych
- Park powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Aichi
Kto nigdy nie oglądał żadnej animacji, którą stworzyło słynne Studio Ghibli, powinien po przeczytaniu tego artykułu nadrobić zaległości i obejrzeć przynajmniej trzy najpopularniejsze filmy. Ojcami założycielami studia animacyjnego są Hayao Miyazaki i Isao Takahata.
To wybitni japońscy reżyserzy i rysownicy. Odpowiadają za stworzenie wyjątkowych anime, takich jak „Nausicaä z Doliny Wiatru”,„Księżniczka Mononoke”, „Grobowiec świetlików”, „Mój sąsiad Totoro” czy „Spirited Away: w krainie duchów”.
Animacje studia Ghibli do dziś zachwycają swoim pięknem
Świat przedstawiany w anime Miyazakiego i Isao Takahaty jest magiczny i pełny emocji, a postacie są wyraziste i ciekawe. Każdy film jest niewątpliwie dziełem sztuki, który w przepiękny sposób opowiada niezwykłe historie oraz porusza ważne i uniwersalne problemy.
Studio Ghibli powstało 15 czerwca 1985 roku i wydało na świat ponad 20 produkcji, z których prawie wszystkie odniosły międzynarodowy sukces. Większość wyreżyserował Miyazaki, ale za kilka animacji odpowiadali m.in. jego syn Gorō, a także Tomomi Mochizuk czy Hiroyuki Morita.
Studio Ghibli doczekało się swojego parku rozrywki
Po 37 latach od powstania studio doczekało się monumentalnego pomnika w postaci parku rozrywki. Stworzenie Ghibli Parku po raz pierwszy ogłoszono w 2017 roku, a prace nad nim rozpoczęto 3 lata później. Park powstał w Nagakute w prefekturze Aichi, na wyspie Honsiu, zaledwie godzinę pociągiem od Kioto.
Władze Japonii chcą, żeby młodzi ludzie pili więcej alkoholu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta
Główny urząd podatkowy Japonii ogłosił konkurs, który ma zachęcić młodych Japończyków do picia alkoholu. Od początku pandemii w Kraju Kwitnącej Wiśni sprzedaje się dużo mniej napoj..Ghibli Park zbudowano w miejscu, w którym niegdyś zorganizowano Expo 2005. To wystawa światowa, której tematem przewodnim było hasło „Mądrość natury”.
Park oficjalnie otwarto 1 listopada. Znajduje się na terenie o powierzchni 7,1 hektara. – Czuję wielką radość, że pomimo wielu przeciwności, takich jak pandemia Covid-19, udało nam się w końcu zainaugurować park – mówi Kōji Hoshino, prezes Studia Ghibli.
W Ghibli Park znajdziemy pięć obszarów tematycznych
Ghibli Park nie jest jednak typowym parkiem rozrywki lub wesołym miasteczkiem, w których pełno szalonych atrakcji czy rollercoasterów. Osoby odpowiedzialne za projekt twierdzą, że park ma być okazją do spotkania z uniwersum słynnych animacji. Miejscem, które cieszy oko i skłania do refleksji i kontemplacji, w którym „doświadczymy cudów” rodem z anime Miyazakiego”. Obiekt ma wpisywać się w filozofię japońskiej sztuki medytacji zen.
W parku znajdziemy pięć głównym przestrzeni tematycznych, które oparte są na różnych animacjach ze Studia Ghibli. Chodzi o:
- Wielki Magazyn Ghibli (Ghibli’s Grand Warehouse),
- Wzgórze Młodości (The Hill of Youth),
- Las Dondoko (Dondoko Forest),
- Wioskę Mononoke (Mononoke Village)
- Dolinę Wiedźm (Valley of Witches).
Park powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Aichi
W każdym z obszarów tematycznych znajdziemy nawiązania do innych filmów studia Ghibli. To między innymi replika domu z animacji „Mój sąsiad Totoro” czy wystawy przedstawiające sceny z filmu „Laputa – podniebny zamek” oraz tematyczne place zabaw. W Wielkim Magazynie znajduje się swoiste „miasteczko” Ghibli, kino, w którym można oglądać krótkie animacje oraz dwie kawiarnie. Z kolei w Dolinie Wiedźm można będzie znaleźć fragmenty „Ruchomego zamku Hauru”.
Gorō Miyazaki przyznaje, że park powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Aichi. – Oficjalnie jest to park rozrywki, ale my zawsze chcieliśmy, żeby to był po prostu park. Miejsce, które kochają mieszkańcy i do którego uwielbiają przychodzić na codzienne spacery – mówi syn Hayao Miyazakiego.
Jest to jednak niewątpliwie gratka dla fanów anime z całego świata i dodatkowy powód, dla którego warto odwiedzić Japonię. Szczególnie że kraj ten ponownie otworzył swoje granice dopiero w czerwcu tego roku, po blisko dwuletnim lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa.