Reklama

Polska może pochwalić 23 parkami narodowymi. To całkiem sporo w porównaniu na przykład z Niemcami, gdzie parków narodowych jest 16. Francja ma ich jeszcze mniej, bo zaledwie 11. 23 to jednak wciąż nieostateczna liczba parków narodowych w naszym kraju. O potrzebie utworzenia kolejnych przyrodnicy mówią już od kilku lat. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości Polska doczeka się nowego parku narodowego. Znana jest już jego nazwa oraz lokalizacja.

Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (PNDDO). Będzie to pierwszy nowy park narodowy na mapie Polski od ponad 20 lat. W ramach szeroko zakrojonych działań ministerstwo współpracuje m.in. z lokalnymi samorządami i ekspertami. Docelowo projekt zakłada nie tylko ochronę unikatowych terenów Międzyodrza, ale też rozwój gospodarczy regionu, z naciskiem na turystykę. Unikatowa flora i fauna ma przyciągać odwiedzających zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – co o nim wiemy?

PNDDO obejmie tereny zamieszkiwane przez ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem, takich jak:

  • zimorodek,
  • rybitwa czarna,
  • żuraw,
  • bielik.

Międzyodrze, z bogatą siecią kanałów, rozlewisk, podmokłych łąk i torfowisk, to wyjątkowy obszar przyrodniczy o wysokiej różnorodności fauny i flory. Rosną tam rzadkie rośliny, w tym kotewka orzech wodny czy salwinia pływająca.

Utworzenie PNDDO ma być impulsem do rozwoju regionu poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i wzrost atrakcyjności turystycznej. Lokalne firmy, takie jak gospodarstwa agroturystyczne, punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami, skorzystają na napływie turystów. Dodatkowo park narodowy będzie wspierał promocję lokalnych produktów i rzemiosła. To przyczyni się do wzrostu poczucia lokalnej wspólnoty i wspierania dziedzictwa kulturowego.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry planowany jest na obszarze czterech gmin: Szczecina, Gryfina, Kołbaskowa i Widuchowej. Mimo objęcia tego terenu ochroną, Odra pozostanie żeglowna. Dotychczasowe formy rybactwa i wędkowania nadal będą dozwolone, co pozwoli zachować miejscowe tradycje.

Wsparcie dla lokalnych społeczności

Budżet państwa na 2025 rok przewiduje wsparcie dla gmin, na których terenie znajdują się parki narodowe i inne chronione obszary. Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało specjalny zespół do prac nad utworzeniem PNDDO. Zaangażowani są przedstawiciele lokalnych samorządów, naukowcy oraz inni interesariusze. Finansowanie parku narodowego zapewnione zostanie z budżetu centralnego, a zarządzanie parkiem nie obciąży kosztami lokalnych społeczności.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry przyczyni się także do rozwoju turystyki przyrodniczej i edukacji. Planowane są inwestycje w nowoczesną infrastrukturę turystyczną i edukacyjną, która ma być finansowana z budżetu centralnego oraz środków unijnych. To pozwoli odwiedzającym na lepsze poznanie tego niezwykłego, w dużej mierze dzikiego i niedostępnego obszaru.

Parki narodowe w Polsce

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry będzie 24. parkiem narodowym w Polsce. Najstarszym parkiem narodowym jest Białowieski Park Narodowy, utworzony w 1932 roku, słynący z ochrony unikatowej puszczy i populacji żubra. Najmłodszym parkiem narodowym jest Park Narodowy Ujście Warty, utworzony w 2001 roku, położony także nad Odrą, choć w górnym jej biegu.

Największym polskim parkiem narodowym jest Biebrzański Park Narodowy o powierzchni ponad 59 tysięcy hektarów. W jego granicach znajdują się wyjątkowe bagna i mokradła. Najmniejszy jest z kolei Ojcowski Park Narodowy (2,1 tys. ha), położony w malowniczej Dolinie Prądnika.

Reklama

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Reklama
Reklama
Reklama