Reklama

W tym artykule:

  1. Poznań polską stolicą Bożego Narodzenia?
  2. Największa szopka w Europie. Co ją wyróżnia oprócz rozmiarów?
  3. Gdzie jest największa szopka na świecie?
Reklama

Boże Narodzenie doczekało się wielu tradycji. Część z nich jest obchodzona niemal na całym świecie. Jeden z oczywistych symboli grudniowych świąt to przystrojona choinka. Co ciekawe, nie wszędzie to właśnie drzewka cieszą się w tym czasie największym uznaniem. We Włoszech równie istotnym elementem wystroju domów są bożonarodzeniowe szopki.

Poznań polską stolicą Bożego Narodzenia?

Szopki to także istotny element polskich tradycji świątecznych. Te najbardziej znane powstają od lat w Krakowie. Od tradycyjnych stajenek różnią się chociażby strukturą (przypominają Bazylikę Mariacką), kolorami oraz tym, że w środku oprócz rodziny świętej znajdują się też figurki przedstawiające polityków, sportowców czy celebrytów.

I mimo że krakowskie szopki imponują rozmiarami (najwyższa miała ponad 5 metrów wysokości), to daleko im do rekordzistów na skalę europejską. Warto jednak zauważyć, że co szopka to inna technika. Ta, która od kilku dni powstaje w Polsce, ma być największa w Europie.

Jak się dowiadujemy z facebookowego profilu franciszkanów z Placu Bernardyńskiego w Poznaniu, właśnie na terenie ich klasztoru powstaje największa szopka na całym kontynencie. Budowa rekordowego żłóbka rozpoczęła się w połowie grudnia. Efekt będzie można zobaczyć oczywiście jeszcze przed świętami.

Największa szopka w Europie. Co ją wyróżnia oprócz rozmiarów?

Mimo że do oficjalnej odsłony szopki zostało parę dni, na opublikowanych w internecie zdjęciach widać zapowiedź rekordowej stajenki. Pod metalowymi belkami i błękitną płachtą znalazły się już figury przedstawiające świętych oraz zwierzęta. Całość zostanie podkreślona oświetleniem ze specjalnych reflektorów. Poznańska szopka różni się od innych nie tylko rozmiarami, ale też tym, że figury w środku są ruchome.

I tu trzeba zaznaczyć, że szopka w Poznaniu owszem, jest największa w Europie, ale właśnie wśród ruchomych. Tak było i w poprzednim roku, kiedy to jej wymiary wyniosły 16 m wysokości i 30 głębokości/szerokości. W te święta szopka rekordzistka ma być jeszcze większa.

Słowiańskie Boże Narodzenie. Czym były Szczodre Gody?

Większość z nas może nie zdawać sobie sprawy, że wiele polskich tradycji chrześcijańskich pochodzi z wierzeń i obrzędów słowiańskich. Szczodre Gody to święto, podczas którego celebr...
Koliada
fot. Wikimedia Commons

Gdzie jest największa szopka na świecie?

I o ile poznańska stajenka nie ma sobie w równych w kategorii tzw. ruchomych szopek, największą tradycyjną szopką w Europie, a nawet na i na świecie, może pochwalić się miasto Alicante w Hiszpanii. Jej wymiary okazały się na tyle rekordowe, że trafiła do Księgi Guinnessa. W 2022 r. święty Józef mierzył niespełna 19 metrów, Maryja ponad 10 metrów, a Dzieciątko Jezus 3,25 metra. Cała bożonarodzeniowa konstrukcja zajęła łącznie ponad 180 tys. metrów kwadratowych.

Reklama

Historia narodzin Chrystusa została spisana w Ewangelii św. Łukasza. W Biblii nie ma jednak szczegółów dotyczących przebiegu boskiego porodu. Badaczy szukali wiedzy na ten temat między innymi w opisach porodów z czasów starożytnego Rzymu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że rodzącym towarzyszyły położne. Już dwa tysiące lat temu były zobowiązane do przestrzegania konkretnych higienicznych wytycznych. Co ciekawe, idealna położona, jak wówczas uważano, powinna mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i kompetencję, ale też... długie palce i krótkie paznokcie.

Reklama
Reklama
Reklama