Reklama

Cypr

Cypr tak bardzo chce przywrócić swój przemysł turystyczny na właściwe tory, że oferuje pokrycie kosztów zakwaterowania i leczenia dla tych podróżnych, którzy zachorują na koronawirusa w czasie pobytu na wyspie.

Reklama

Szczegółowy plan działania, uchwalony przez cypryjski rząd, został przedstawiony w pięciostronicowym piśmie skierowanym do rządów, linii lotniczych i organizatorów wycieczek w dniu 26 maja.

Cypryjscy urzędnicy zadbali też o szpital przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów. Będzie w nim dostępnych 100 łóżek dla osób, u których wykryte zostanie zakażenie koronawirusem. Rodziny chorych zostaną umieszone w specjalnym „hotelu kwarantannowym”, dysponującym 500 pokojami.

„Podróżny będzie musiał jedynie pokryć koszt transferu na lotnisko i lotu repatriacyjnego, we współpracy ze swoim agentem i/lub linią lotniczą” – stwierdzono w piśmie.

Hotele na Cyprze zostają otwarte 1 czerwca, a międzynarodowe połączenia lotnicze będą wznowione od 9 czerwca. Wydano listę krajów, których mieszkańcy mogą odwiedzić Cypr i podzielono je na dwa etapy. Loty przychodzące z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy będą dozwolone w pierwszej kolejności.

Od 20 czerwca Cypr zezwoli również na loty przychodzące ze Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech. Wielka Brytania i USA, oba wymienione wśród narodów o największej liczbie potwierdzonych zgonów Covid-19, są zauważalnie nieobecne. Lista ta zostanie jednak poszerzona o kolejne kraje w nadchodzących miesiącach.

Podróżni udający się na Cypr będą musieli przedstawić ważny certyfikat potwierdzający, że w teście w kierunku Covid-19 uzyskali wynik ujemny, a po przyjeździe będą podlegać kontroli temperatury, a także losowym testom podczas podróży.

Bali

Bali w statystykach dotyczących koronawirusa wypada bardzo dobrze. Zaledwie 350 potwierdzonych przypadków i cztery zgony – to tamtejszy bilans. Indonezyjska wyspa ma nadzieję powitać turystów najdalej w październiku, o ile wskaźnik infekcji nadal pozostanie niski.

Według oświadczenia Ni Wayana Giri Adnyaniego, sekretarza Yogyakarta na wyspie Jawa, najprawdopodobniej Bali i Jawa otworzą się ponownie wraz z wyspami Riau.

Obecnie wszyscy cudzoziemcy, z wyjątkiem dyplomatów, stałych mieszkańców i pracowników organizacji humanitarnych, mają zakaz wjazdu do Indonezji, a każdy przybywający musi przejść test wymazowy i dostarczyć oświadczenie stwierdzające, że jest wolny od COVID-19.

Nie jest jasne, jakie będą warunki wjazdu, jeśli ograniczenia zostaną zniesione w tym roku, ani czy Bali przyjmie podróżnych z regionów poważnie dotkniętych pandemią. Jednak przedstawiciele turystyki wezwali do wprowadzenia „bańki turystycznej” między Bali a Australią.

Tajlandia

Tajlandia od dawna należy do najpopularniejszych kierunków. W ubiegłym roku przyjęła blisko 40 milionów turystów. Chociaż liczba przypadków koronawirusa była tutaj stosunkowo niska, władze nie chcą ryzykować ponownie otwierając granice.

– Nadal zależy to od sytuacji epidemicznej, ale wydaje mi się, że najwcześniejszą możliwą datą powrotu turystów może być czwarty kwartał tego roku – powiedział Yuthasak Supasorn, gubernator Urzędu ds. Turystyki Tajlandii (TAT).

Podkreślił, że będą wprowadzone ograniczenia w tym, kto może odwiedzić kraj i do jakich regionów może się udać. Oznacza to, że Tajlandia prawdopodobnie nie otworzy swoich granic dla podróżnych z miejsc, w których epidemia wciąż nie jest pod kontrolą.

Osoby, które otrzymają pozwolenie na wjazd, będzie można zaoferować „pakiety długoterminowe”, czyli pobyt w odizolowanych rejonach, gdzie można łatwo kontrolować monitorowanie zdrowia. Takich jak odległe wyspy Koh Pha Ngan i Koh Samui.

Jednak granice Tajlandii są na razie mocno zamknięte. Zakaz przyjmowania międzynarodowych lotów komercyjnych – z wyłączeniem lotów repatriacyjnych – został ostatnio przedłużony do 30 czerwca.

Francja

Podróżni, którzy wjeżdżają do kraju, z wyjątkiem obywateli UE lub osób przybywających z Wielkiej Brytanii, podlegają obecnie obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Przepis ma obowiązywać co najmniej do 24 lipca.

Chociaż rząd powoli znosi obostrzenia zezwalając na poruszanie się po kraju, a plaże zaczynają się ponownie otwierać, urzędnicy dali jasno do zrozumienia, że ​​kraj nie spieszy się z otwarciem granic dla szerokiego ruchu międzynarodowego.

Premier Edouard Philippe ogłosił niedawno uruchomienie pakietu stymulacyjnego, o wartości 19,4 miliarda dolarów, który ma na celu zmniejszenie trudności sektora turystycznego. Niektóre firmy otrzymały zezwolenie na ponowne otwarcie, a hotele, bary, restauracje i kawiarnie w kraju mają zostać otwarte 2 czerwca. Luwr ma zostać ponownie otwarty 6 lipca.

– Turystyka stoi przed prawdopodobnie największym wyzwaniem we współczesnej historii. Ponieważ jest to jeden z klejnotów koronnych francuskiej gospodarki, ratowanie go jest priorytetem narodowym – dodał Philippe. Zachęcił mieszkańców Francji do spędzenia wakacji na terenie kraju.

Grecja

Turystyka stanowi prawie 20 proc. PKB Grecji, a także odpowiada za jedno na pięć miejsc pracy. Nie jest więc zaskoczeniem, że Grecja chce ponownie otworzyć się na turystów tak szybko, jak to możliwe i planuje zezwolić podróżnym na powrót 15 czerwca.

Bezpośrednie loty międzynarodowe będą powoli wznawiane od 1 lipca, a od turystów nie będzie już wymagane poddawanie się testowi Covid-19, ani poddawanie się kwarantannie po przylocie. Jednak minister turystyki Haris Theoharis przyznał, że urzędnicy służby zdrowia przeprowadzą testy losowe w razie potrzeby.

Grecja wznowiła regularne rejsy promów na swoje wyspy 25 maja, podczas gdy ograniczenia podróżne w tym kraju zostały zniesione 18 maja. Zezwolono także na wznowienie działalności przez bary i restauracje, a hotele miejskie zostaną ponownie otwarte 1 czerwca, z kolei hotele sezonowe w lipcu.

Meksyk

Władze Meksyku zapewniły, że zamierzają powitać gości w ciągu kilku tygodni. Hotele i restauracje dopiero wznawiają działalność, ale urzędnicy już planują ponowne otwarcie kraju krok po kroku.

W pierwszej kolejności do Meksyku będą mogli przybyć podróżni ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Turyści z kolejnych krajów będą musieli zaczekać na swoją kolej. Granica między USA a Meksykiem jest zamknięta dla „niekoniecznych” podróży do co najmniej 22 czerwca.

Quintana Roo, stan po karaibskiej stronie Meksyku, ma nadzieję na ponowne otwarcie w połowie czerwca. – Chcemy ożywić turystykę i spodziewamy się, że zaczniemy otwierać zabytki i hotele między 10 a 15 czerwca, ale jeszcze nie wiemy, które z nich – mówią tamtejsze władze.

Turcja

Turcja w 2019 r. zarobiła ponad 34,5 mld USD na turystyce i podobnie jak Grecja chce jak najszybciej przyjąć turystów. Tamtejsze ministerstwo turystyki planuje wznowić przyjmowanie zagranicznych podróżnych w połowie czerwca.

Minister turystyki stwierdził, że Turcja w pierwszej kolejności może ponownie otworzyć się na kraje azjatyckie, takie jak Chiny i Korea Południowa.

W kraju określono nowe wytyczne dla hoteli i obiektów wypoczynkowych, takie jak kontrola temperatury gości i personelu przy wejściach i co najmniej 12 godzin wentylacji pomieszczenia po wymeldowaniu. Goście będą musieli nosić maski na twarz i zachować dystans społeczny.

W międzyczasie zniesiono ograniczenia dotyczące podróży międzymiastowych, a restauracje, kawiarnie, parki i obiekty sportowe mogą zostać ponownie otwarte od 1 czerwca wraz z plażami i muzeami.

Grand Bazaar w Stambule, jeden z największych rynków na świecie, również przygotowuje się do ponownego otwarcia po raz pierwszy od dwóch miesięcy – 1 czerwca.

Włochy

Włochy to jeden z krajów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. Obecnie epidemia osłabła, a władze pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą nieco ożywić turystykę. Od 3 czerwca do kraju mogą wjechać podróżujący z UE, Wielką Brytanią oraz Andory, Monako, San Marino i Watykanu. Nie będą musieli poddawać się kwarantannie.

Wszystkie muzea, w tym muzea watykańskie w Rzymie, powoli otwierają się ponownie od maja, z zachowaniem ścisłych zasad dystansu społecznego. Bary i restauracje zostały otwarte ze zmniejszoną liczbą gości, a także przy użyciu plastikowych osłon dzielących klientów.

Bazylika św. Piotra w Watykanie ponownie otworzyła swoje podwoje 18 maja po tym, , a Wenecja Simplon-Orient-Express ma wrócić 8 lipca.

Tymczasem Sycylia chce zachęcić turystów do powrotu na wyspę, oferując dotowane wakacje dla odwiedzających z kraju i zagranicy.

Hiszpania

Blokada Hiszpanii była jedną z najostrzejszych w Europie, ale ograniczenia są powoli znoszone. Plaże zostaną ponownie otwarte w czerwcu, a hotele w niektórych częściach kraju już otrzymało zezwolenie na wznowienie działalności.

Od 1 lipca Hiszpania ma pozwolić na wjazd podróżnym z Unii Europejskiej, bez konieczności poddawania się kwarantannie.

Chociaż niewiele mówi się o otwieraniu granic dla podróżnych spoza UE, uważa się, że Hiszpania ma nadzieję iść za przykładem innych krajów i stworzyć „bańki turystyczne”. To oznaczałoby porozumienie o wznowieniu ruchu z krajami, w których sytuacja epidemiczna zostałaby uznana za bezpieczną.

W Hiszpanii wciąż obowiązuje też nakaz zasłaniania nosa i ust.

Portugalia

W Portugalii już w połowie maja otwarte zostały restauracje, muzea i kawiarnie, ale przy zmniejszonej liczbie osób. Goście spoza Unii Europejskiej są objęci zakazem wjazdu co najmniej do 15 czerwca, ale niektóre trasy do i z krajów portugalskojęzycznych, takich jak Brazylia, są cały czas czynne.

Granica lądowa między Portugalią a Hiszpanią, która od marca jest zamknięta dla turystów, raczej nie otworzy się ponownie, dopóki nie zostaną zniesione unijne ograniczenia w podróżowaniu.

Portugalskie władze zapewniają, że podejmują wszelkie środki, aby zagraniczni podróżnicy poczuli się pewnie, kiedy wrócą.

Rita Marques, krajowa sekretarz stanu ds. turystyki, zainicjowała akcję „nie odwołuj, odłóż”, która umożliwia turystom zmianę harmonogramu dowolnych zarezerwowanych wakacji w Portugalii do końca 2021 roku.

Dotyczy to wszystkich rezerwacji dokonanych przez akredytowane biura podróży, wraz z hotelami lub Airbnbs, na wycieczki zaplanowane między 13 marca a 30 września 2020 r.

Ponadto krajowy urząd turystyczny Turismo de Portugal stworzył specjalny certyfikat higieny, aby wyróżnić przedsiębiorstwa turystyczne jako „Czyste i bezpieczne” w celu zwiększenia zaufania odwiedzających.

Firmy będą musiały przestrzegać wymogów higieny i odkażania w zakresie zapobiegania i kontroli COVID-19, aby otrzymać znak czystości, który będzie ważny przez rok.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama