W tym artykule:

  1. Park w Warszawie ma szansę na nagrodę
  2. Wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie
  3. Warszawskie parki zachwycają świat
Reklama

Turyści, którzy po wielu latach wracają do Polski, są zgodni co do tego, że nasz kraj dynamicznie się zmienia. Widać to, chociażby po infrastrukturze Warszawy. W stolicy co roku otwierane są nowe przestrzenie miejskie, a stare przechodzą rewitalizacje. Jeden z projektów (już zrealizowany) został w tym roku doceniony na tle całej Europy.

Park w Warszawie ma szansę na nagrodę

Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego znalazł się w finałowej piątce konkursu The European Prize for Urban Public Space. Wyróżnienie jest przyznawane co dwa lata najlepszym przestrzeniom publicznym w europejskich miastach. Konkurs od 2000 r. organizuje Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).

Co ciekawe, warszawski park doczekał się też pierwszych lokalnych wyróżnień. W tym Grand Prix nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy oraz wyróżnień za projektowanie przestrzeni publicznej i za rozwiązania proekologiczne.

Wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie

Do tegorocznej edycji konkursu The European Prize for Urban Public Space łącznie zakwalifikowano 297 projektów z 35 europejskich krajów. Spośród nich wyłoniono pięć finalistów w kategorii ogólnej. Wśród nich jako jedyny polski projekt znalazł się Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. To zrewitalizowany teren zielony zlokalizowany przy ulicy Bartyckiej na Mokotowie. Można tam spacerować zarówno po chodnikach, jak i po kładkach między koronami drzew. Autorami projektu są architekci z warszawskich pracowni topoScape i Archigrest.

W finałowej piątce znalazły się także:

  • promenada Boca de la Mina w hiszpańskim mieście Reus,
  • siedem interwencji urbanistycznych w miasteczku Castel San Pietro w Szwajcarii,
  • kompleks „Chapex” w mieście Charleroi w Belgii,
  • rewitalizacja Lasu Miejskiego w Tbilisi.

Nagroda The European Prize for Urban Public Space jest przyznawana autorom projektów, które przyczyniają się do poprawy jakości i użyteczności przestrzeni publicznych, czyniąc je bardziej dostępnymi i bezpiecznymi. Jury zwraca uwagę na to, aby architekci i urbaniści kierowali się założeniami zgodnymi z ideą zrównoważonego rozwoju. Przy wyborze finalistów kluczowe jest więc innowacyjne podejście do projektowania i planowania urbanistycznego. Rozwiązania mają odpowiadać na współczesne wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy rosnąca gęstość zaludnienia.

Wysoko cenione są również projekty, które szanują kontekst kulturowy i historyczny obszaru, zachowując jego dziedzictwo i wspierając nowoczesny rozwój miasta. I to właśnie połączenie miejsca pamięci z terenem rekreacyjnym, zaraz obok aspektów ekologicznych, najbardziej ujęło jurorów.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 października 2024 w Barcelonie.

O Polsce znów jest głośno. Kolejne miasto nad Wisłą docenione za granicą

Polska ponownie trafiła na czołówki zagranicznych mediów. Tym razem uroki jednego z miast nad Wisłą doceniła internetowa odsłona niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”.
O Polsce znów jest głośno. Kolejne miasto nad Wisłą docenione za granicą
O Polsce znów jest głośno. Kolejne miasto nad Wisłą docenione za granicą (fot. Grand Warszawski/Shutterstock)

Warszawskie parki zachwycają świat

Park Akcji „Burza” to miejsce upamiętniające operację wojskową o tej samej nazwie, która była częścią działań Armii Krajowej w trakcie II wojny światowej. Przestrzeń publiczna pod Kopcem Powstania Warszawskiego łączy funkcje rekreacyjne z elementami edukacyjnymi i historycznymi. Mieszkańcy spotykają się tam na pikniki czy wspólne treningi biegowe. Wiosną oraz latem w parku odbywają się też wydarzenia kulturalne i społeczne. Nowy wygląd parku jest efektem rewitalizacji zakończonej latem 2023 r.

Reklama

To już kolejny warszawski park, który doczekał się uznania na arenie międzynarodowej. Od tego roku mieszkańcy stolicy i turyści mogą cieszyć się nową odsłoną Pola Mokotowskiego. Jeden z największych parków w Warszawie znajduje się niedaleko ścisłego centrum miasta. Dzięki trwającej dwa lata rewitalizacji obiekt jest jeszcze bardziej zielony. Zagospodarowano również nowe sztuczne jeziorka i oczka wodne oraz przestrzenie do siedzenia i leżenia. Efekt robi wrażenie i to do tego stopnia, że część internautów porównała Pole Mokotowskie do nowojorskiego Central Parku.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama