Wilno z przytupem świętuje 700. urodziny. Jakie atrakcje czekają na turystów?
Wilno dobrze wie, jak zrobić hałas. W tym roku miasto obchodzi swoje urodziny i wszyscy są zaproszeni.

W tym artykule:
Od kilku lat Litwini intensywnie pracują nad promocją kraju zagranicą. „Wilno jest niesamowite, gdziekolwiek się znajduje” czy „Umawiam się wyłącznie z ludźmi, którzy wiedzą, gdzie leży Wilno” to hasła widniejące na torbach, magnesach i kubkach. Nasi sąsiedzi puszczają w ten sposób oczko do turystów nie znających geografii Europy Środkowo-Wschodniej.
Wilno przeprasza sąsiadów
Z braku elementarnej wiedzy można przegapić naprawdę ciekawe wydarzenia. 2022 rok należał do Kowna. Drugie pod względem wielkości miasto na Litwie pełniło wówczas rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
2023 to już rok Wilna. 25 stycznia wilnianie rozpoczęli huczne obchody urodzin miasta. Tym razem także wykorzystano chwytliwe hasła marketingowe. Wilno – jak na dobrego sąsiada przystało – przeprosiło inne kraje za hałas związany z urodzinami. Byłem na miejscu i mogę potwierdzić, że się działo.
Wilno zamieszkuje około 540 tys. mieszkańców. Niewiele, jak na europejską stolicę. Ma to jednak swoje zalety. Podczas poprzednich wyjazdów na Litwę odniosłem wrażenie, że wilnianie czują silny związek ze swoim miastem. Wiedzą, kiedy i gdzie odbywają się najciekawsze wydarzenia kulturalne. Znają historyczne ciekawostki. Są dumni ze swego dziedzictwa. Trudno zatem wyobrazić sobie lepszą okazję do świętowania niż urodziny Wilna. I to – uwaga – siedemsetne.

Jak powstało Wilno?
Legendę o powstaniu Wilna znają chyba wszystkie dzieci na Litwie. Jej bohaterem jest oczywiście wielki książę litewski Giedymin. Według opowiadań po udanym polowaniu książę zdrzemnął się u podnóży wzgórza. Wówczas przyśnił mu się żelazny wilk wyjący do księżyca. Giedymin szukał wyjaśnienia snu u pogańskiego kaznodziei.
Ten wyjaśnił mu, że to zapowiedź wybudowania zamku i miasta wokół niego. Wielki książę rozpoczął więc prace nad budową późniejszej stolicy Litwy – Wilna. O legendzie przypomina podobizna żelaznego wilka na Placu Katedralnym.
700. urodziny Wilna
Data urodzin miasta nie jest przypadkowa. To właśnie 25 stycznia 1323 roku nazwa Wilna pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych. Na pamiątkę historycznego wydarzenia litewska stolica dosłownie rozbłysła. Od 25 do 28 stycznia w mieście trwał Wileński Festiwal Światła. Lampy, lasery i inne instalacje pojawiły się między innymi na dziedzińcu Uniwersytetu Wileńskiego i na baszcie Giedymina.
Iluminacjom towarzyszyła muzyka na żywo. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć piosenki „Vilniaus Stogai” („Dachy Wilna”) z repertuaru Jonasa Mašanauskasa. Utwór został wydany w latach 60. ubiegłego wieku i z miejsca stał się hitem. Od tamtej pory „Dachy Wilna” doczekały się dziesiątek coverów. W urodziny miasta Mašanauskas zaśpiewał wileński przebój na scenie razem z wnuczką Uršulė Mašanauskaitė.
Litwa idealna na weekend: Karaimi, lot balonem i street art
Kiedy dowiedziałem się, że drugi raz w tym roku mogę pojechać na Litwę, nie myślałem długo. W Wilnie byłem już latem i wyjechałem z dużym niedosytem. Czas nadrobić zaległości i zoba...
Dlaczego warto odwiedzić Wilno w 2023?
Okrągłe siedemsetne urodziny Wilna będą obchodzone przez cały rok. To dobra okazja, żeby odwiedzić naszych sąsiadów. Podróż samolotem z Warszawy trwa niecałą godzinę. Miłośnicy pociągów mogą wybrać połączenie kolejowe z przesiadką tuż za granicą polsko-litewską. Na miejscu czekają nas takie atrakcje jak lot balonem czy nocne zwiedzanie więzienia na Łukiszkach. To właśnie tam kręcono serial „Stranger Things”. Wilno przygotowało też specjalne wydarzenia z okazji swoich urodzin.
Wileńskie Biennale Performansu
W 2023 r. wystartuje pierwsze Wileńskie Biennale Performansu – odbywające się co dwa lata międzynarodowe wydarzenie, związane ze sztuką. Głównym tematem jest miasto jako scena – sztuczna, a jednocześnie żywa struktura z pewnymi regułami, którymi podążają niektóre formy życia, a inne ignorują, tworząc nowe. W wystawach wezmą udział artyści – między innymi z Polski, Białorusi, Ukrainy, Francji i Włoch – wybrani przez międzynarodowe jury.
Wileńskie Biennale Performansu potrwa od 23 lipca do 6 sierpnia 2023 roku.
Festiwal muzyczny „Młody jak Wilno”
25 lipca – w dzień św. Krzysztofa, patrona Wilna – w parku Zakret (Vingis) odbędzie się bezpłatny festiwal muzyczny. Program imprezy jest jeszcze owiany tajemnicą, ale organizatorzy zapewniają, że ze sceny wybrzmi zarówno muzyka klasyczna, jak i popularna. Można również spodziewać się zaskakujących duetów znanych litewskich artystów.
Film „Wileński Poker”
Z okazji jubileuszu 700-lecia Wilno zagra główną rolę w filmie wyreżyserowanym przez Donatasa Ulvydasa pt. „Wileński poker”. To ekranizacja słynnej powieści Ričardasa Gavelisa pod tym samym tytułem. Książka została przetłumaczona na wiele języków obcych. W powstanie filmu zaangażowano wielu litewskich artystów: muzyków jazzowych, malarzy, rzeźbiarzy i fotografów. W filmie będzie można usłyszeć nową wersję wspomnianego wcześniej szlagieru „Vilniaus Stogai”. Tym razem w wykonaniu piosenkarki jazzowej Kotryny Juodzevičiūtė.
„Wileński poker” R. Gavelisa został również wybrany jako punkt wyjścia dla nowej wystawy stworzonej w Muzeum MO. Jej autorami są reżyser Oskaras Koršunovas i scenograf Gintaras Makarevičius. Zaplanowana na wiosnę wystawa to nie tylko upamiętnienie historii Wilna, ale też krytyczne spojrzenie na doświadczenie i przyszłość współczesnego miasta.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa