W tym artykule:

  1. Chiny znoszą wizy dla obywateli Polski
  2. Od kiedy będzie można podróżować do Chin bez wiz?
  3. Ile kosztuje wiza chińska?
  4. Czy warto odwiedzić Chiny?
Reklama

Już wkrótce spacer po placu Tian’anmen, podziwianie Wielkiego Muru Chińskiego, zwiedzanie Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’anie lub wędrówka śladami chińskich cudów przyrody będą łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Rząd w Pekinie ogłosił, że Polska dołącza do grupy państw objętych programem ruchu bezwizowego. Tym samym padł kolejny bastion na podróżniczej liście krajów, do których nie mogliśmy wjechać bez spełnienia procedury wizowej oraz poniesienia niemałych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Chiny znoszą wizy dla obywateli Polski

Decyzja o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego jest pokłosiem aktualnie trwającej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Po spotkaniu z przywódcami Chińskiej Republiki Ludowej, władze tego kraju poinformowały o zmianach w obecnej polityce wizowej. Posiadacze polskiego paszportu będą mogli podróżować do Chin w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych i tranzytowych na okres 15 dni, bez konieczności ubiegania się o wizę.

Jak poinformowano, zniesienie wiz dla obywateli Polski oraz cały program ruchu bezwizowego – do którego wcześniej włączono m.in. niektóre europejskie kraje, takie jak Hiszpania, Francja, Holandia, Niemcy, Irlandia, Belgia, Szwajcaria, Austria czy Węgry – ma wzmocnić więzi międzynarodowe oraz pobudzić turystykę po pandemii.

Od kiedy będzie można podróżować do Chin bez wiz?

Ruch bezwizowy między Polską i Chińską Republiką Ludową będzie oficjalnie obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku do końca 2025. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Mao Ning, podczas briefingu prasowego.

– W celu dalszego promowania wymiany osób między Chinami a innymi krajami, Chiny postanowiły rozszerzyć zakres krajów objętych ruchem bezwizowym i wdrożyć politykę bezwizową na zasadzie próbnej dla posiadaczy zwykłych paszportów Nowej Zelandii, Australii i Polski – przekazała Mao Ning.

I dodała: – W okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. posiadacze zwykłych paszportów wyżej wymienionych krajów, którzy przyjeżdżają do Chin w celach biznesowych, turystycznych, odwiedzają krewnych i przyjaciół oraz przejeżdżają przez terytorium Chin na okres nie dłuższy niż 15 dni, mogą wjechać do Chin bez wiz.

Ile kosztuje wiza chińska?

Bez wątpienia informacje, które napływają z Chin, są świetnym prognostykiem przy planowaniu przyszłych wyjazdów do Państwa Środka. Chodzi nie tylko o dość skomplikowaną i czasochłonną procedurę wizową, ale także wszystkie koszty, które należy ponieść, aby ją wyrobić.

Na koszt wizy do Chin składa się m.in. opłata rządowa (od 395 zł do 645 zł), która jest zależna od trybu procesowania wniosku oraz liczby możliwych wjazdów na terytorium ChRL. W grudniu 2023 roku władze Chin tymczasowo obniżyły opłatę dla obywateli krajów strefy Schengen, w tym Polski – motywując to chęcią usprawnienia przepływu podróżnych pomiędzy Chinami i zagranicą.

Podróżni z Polski, którzy nie chcieli złożyć wniosku osobiście w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie lub poprzez dedykowaną stronę internetową, decydowali się na skorzystanie z usług firm pośredniczących. Cała procedura podwyższała koszt uzyskania chińskiej wizy.

Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport? Turystów czekają spore zmiany

Pytanie o to, czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport, wielokrotnie padało z ust turystów w ostatnim czasie. Po tym, jak Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską, nastąpiło ...
Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport?
Od 1 października 2021 r. granicę Wielkiej Brytanii można przekroczyć tylko na podstawie ważnego paszportu (Fot. William Perugini/Shutterstock)

Czy warto odwiedzić Chiny?

Zniesienie wiz do Chin jest przełomowym krokiem nie tylko dla turystów planujących swoją pierwszą, krótką wyprawę do ojczyzny Konfucjusza. Bez wątpienia to znaczące ułatwienie dla podróżników, którzy znają już piękno i różnorodność tego azjatyckiego państwa.

– Chiny to osobna planeta, wielowiekowe imperium o bogatej kulturze zbudowanej na wartościach zupełnie odmiennych od naszych. A jednak to konserwatywne dziedzictwo nie przeszkodziło Państwu Środka stać się liderem zglobalizowanego świata. A to, przy wszystkim, co nas dzieli, musi budzić szacunek – opowiada w rozmowie z national-geographic.pl Grzegorz Kapla, podróżnik i pisarz.

– Chiny nie myślą o polityce w kategoriach tej czy innej kadencji, ale stuleci. Zniesienie wiz to wyraźne zaproszenie i ja chcę z niego skorzystać. Dwa tygodnie to niewiele, ale na to, żeby zobaczyć Plac Tian’anmen i Wielki Mur w zupełności wystarczy – dodaje autor książki „Chiny bez wzajemności”.

Reklama

Źródła: Polska Agencja Prasowa, PLL LOT.

Nasz ekspert

Paweł Kunz

Dziennikarz, ekspert turystyczny i zapalony podróżnik – był na 7546 m n.p.m. i 418 m p.p.m., odwiedził ponad 120 państw. Piewca uroków polskich regionów. W National-Geographic.pl dzieli się gościnnie swoją wiedzą w zakresie branży lotniczej, taniego podróżowania i sprytnych sposobów na zwiedzanie świata.
Reklama
Reklama
Reklama