Wizz Air przywraca loty, a polskie MSZ przestrzega. „Sytuacja wysoce nieprzewidywalna”
Po trzymiesięcznej przerwie linie lotnicze Wizz Air wznowiły połączenia z Polski do Izraela. Mimo że sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaje się poprawiać, MSZ nadal stanowczo odradza podróże do tej części świata.
W tym artykule:
W minionym tygodniu rząd Benjamina Netanjahu zatwierdził porozumienie z Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. I choć sytuacja na Bliskim Wschodzie powoli się uspokaja, MSZ wciąż odradza turystom znad Wisły podróże do Izraela. Tym bardziej, że na wznowienie lotów z Polski do Tel Awiwu zdecydował się jeden z popularnych przewoźników.
Wizz Air wznawia loty do Izraela
W połowie października linie lotnicze Wizz Air zawiesiły połączenia z Polski do Tel Awiwu na okres co najmniej trzech miesięcy. Decyzję tę podjęto ze względu na eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego i troskę o bezpieczeństwo pasażerów. W związku z zawieszeniem broni, węgierski gigant poinformował w miniony czwartek w specjalnym komunikacie o wznowieniu rejsów do drugiego co do wielkości miasta Izraela.
Jak zapowiedziano, loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu z Katowic, Krakowa i Warszawy. Bilety na te połączenia są już dostępne na stronie internetowej oraz w aplikacji przewoźnika. Przypomnijmy, że na podobny krok – jeszcze pod koniec ubiegłego roku – zdecydowały się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Połączenia między Warszawą a Tel Awiwem realizowane są codziennie, począwszy od 21 grudnia. Co ciekawe, obsługują je samoloty Boeing 737-800, leasingowane od rumuńskiego przewoźnika HelloJets.
– Decyzja ta była podyktowana względami operacyjnymi. Przewoźnik dysponuje samolotem zbazowanym na lotnisku w Tel Awiwie, dzięki czemu może realizować rejsy według optymalnego dla nas rozkładu – przekonywał Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy LOT, cytowany przez portal fly4free.pl.
MSZ ostrzega przed podróżami do Izraela
Mimo złagodzenia napięć między Hezbollahem a Izraelem, ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód nadal pozostają w mocy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom Polski wszelkie wyjazdy, szczególnie do obszarów przylegających do Strefy Gazy, stref przygranicznych z Libanem i Syrią oraz Jerozolimy. Resort dyplomacji apeluje o rozwagę i śledzenie bieżących komunikatów dotyczących bezpieczeństwa w regionie
– W związku z napięciem regionalnym sytuacja bezpieczeństwa w Izraelu jest wysoce nieprzewidywalna. Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu kraju. Ewentualna eskalacja może doprowadzić do istotnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz braku możliwości przekraczania lądowych przejść granicznych łączących Izrael z sąsiadującymi państwami – czytamy na rządowej stronie.
Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2025 r. zmieniają się przepisy wjazdowe do Izraela. Jeżeli planujesz podróż, musisz zarejestrować swój przyjazd i uzyskać elektroniczną zgodę na wjazd ETA-IL (Electronic Travel Authorization). Ponadto odwiedzający muszą posiadać również paszport przy przekraczaniu granicy. Wiza nie jest wymagana, o ile pobyt nie przekracza 90 dni.
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Dołącz także do naszego kanału nadawczego na Messengerze, gdzie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji podróżniczych.
Źródła: gov.pl; wizzair.com; National Geographic Traveler