Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Tramwajem wodnym po Zalewie Szczecińskim
  2. Udogodnienia nie tylko dla turystów

Polskie wybrzeże to tzw. wakacyjny klasyk. Co ciekawe, nad Bałtykiem chętnie wypoczywają nie tylko nasi rodacy, ale też między innymi Niemcy czy Czesi. Rosnące zainteresowanie nadmorskimi kurortami sprzyja rozbudowie infrastruktury turystycznej. Jednym z najciekawszych projektów jest wprowadzenie tramwaju wodnego, który połączy Szczecin, Nowe Warpno i Świnoujście.

Tramwajem wodnym po Zalewie Szczecińskim

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu Police, starosta Shivan Fate przedstawił pomysł uruchomienia tramwaju wodnego, który miałby kursować między Szczecinem, Nowym Warpnem a Świnoujściem. Plan zakłada rozpoczęcie rejsów już w ostatni weekend czerwca. Nowa inicjatywa ma przyciągnąć turystów do Zalewu Szczecińskiego i ożywić gospodarkę regionu.

Tramwaj wodny ma kursować w weekendy, przewożąc pasażerów oraz do 50 rowerów. Pierwszy rejs rozpoczynałby się o godzinie 7:00 w Szczecinie, z przystankiem w Nowym Warpnie o 9:00, a kończyłby się w Świnoujściu o 11:30. Powrotny kurs planowany jest na godzinę 17:30, z zakończeniem w Szczecinie o 20:00.

Udogodnienia nie tylko dla turystów

Kolejną interesującą inicjatywą jest planowane uruchomienie tramwaju wodnego między Puckiem a Chałupami. Nowoczesny, elektryczny tramwaj wodny ma rozpocząć kursowanie po Zatoce Puckiej w 2026 roku. Trasa będzie przebiegała między Puckiem a Chałupami, z planowanym przystankiem w Swarzewie. Łódź ma być zasilana wyłącznie elektrycznie, co wpisuje się w proekologiczne podejście do turystyki.

Tramwaj wodny będzie wyposażony w 50 miejsc siedzących oraz 6 miejsc dla rowerów, co umożliwi turystom zabranie jednośladów i kontynuowanie podróży wzdłuż Półwyspu Helskiego. Mieszkańcy Pucka zyskają alternatywę dla zatłoczonych dróg, umożliwiającą szybkie i komfortowe dotarcie do Chałup. Statek o wartości ponad 3 mln zł ma wybudować stocznia z Gdyni. Początkowo ma on działać wyłącznie latem – od połowy czerwca do połowy września. W kolejnych sezonach będzie uruchamiany już w maju. Planowane są 3–4 codzienne kursy.

Wprowadzenie tramwajów wodnych przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodowego na drogach prowadzących do nadmorskich kurortów. To wpłynie na poprawę jakości powietrza i komfortu turystów. Sam przejazd, a właściwie rejs takim tramwajem będzie atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama