Reklama

W tym artykule:

  1. W 10 lat zwiedził 203 kraje
  2. Współczesny wiking z historycznym wyczynem
  3. Jak odwiedzić wszystkie kraje na świecie?
  4. Podróżnicze rekordy
Reklama

Jak smakuje powrót do domu? Według Torbjørna Pedersena czystym i rześkim powietrzem z wybrzeża Danii, a także idealnie schłodzonym duńskim mlekiem. Na dokładkę poranne bieganie wraz ukochaną żoną. Po 10 latach rozłąki ze swoją rodziną, przyjaciółmi i krajem, człowiek zaczyna doceniać małe rzeczy i cieszyć się każdą chwilą życia.

W 10 lat zwiedził 203 kraje

Torbjørn "Thor" Pedersen 10 października 2013 roku podjął przełomową decyzję. Postanowił zostawić swoje dotychczasowe życie i udać się w podróż dookoła świata. Cóż to jest w dzisiejszym świecie, gdy do większości państw możemy dolecieć samolotem. Wprawdzie Phileas Fogg w powieści Juliusza Verne’a miał dokonać tego w 80 dni, a w prawdziwym życiu rekordzistą jest Umit Sabanci. Turkowi zajęło dokładnie 46 godzin i 30 minut, aby okrążyć nasz glob. Udało mu się to przy wykorzystaniu wyłącznie lotów rejsowych. Pokonał 37 257 km, a jego wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Jednak Pedersen miał inny cel, niż bicie rekordu prędkości. Duńczyk postanowił, że odwiedzi wszystkie kraje na naszej planecie bez samolotu. Sam mówi o sobie, że jest „współczesnym wikingiem”. I trzeba przyznać, że do zrealizowania takiego projektu rzeczywiście trzeba mieć wikińską wytrzymałość i cierpliwość.

Co prawda według Księgi Rekordów Guinnessa to Graham Hughes jest rekordzistą świata w najszybszym zwiedzaniu wszystkich krajów publicznym transportem naziemnym. Jednak w trakcie podróży dwukrotnie poleciał do domu do Wielkiej Brytanii. Pedersen nie pozwolił sobie na takie odstępstwa.

Współczesny wiking z historycznym wyczynem

Thor rozpoczął podróż po wszystkich krajach świata 10 października 2013 r. Dokładnie o godzinie 10:10 ruszył pociągiem z Dybbøl Mølle w południowej Danii do Niemiec. Do stycznia 2020 r. udało mu się dotrzeć do 193 krajów na wszystkich sześciu zamieszkałych kontynentach bez wracania do domu.

Pierwotnie projekt miał się zakończyć właśnie w 2020 r., jednak pandemia pokrzyżowała plany podróżnika. Ograniczenia w podróżowaniu na długi czas zatrzymały go w Hongkongu. Na tamtym etapie zostało mu do odwiedzenia już tylko 9 krajów: Palau, Vanuatu, Tonga, Samoa, Tuvalu, Nowa Zelandia, Australia, Sri Lanka i Malediwy.

– Staram się przemieszczać, kiedy tylko mogę, ale nie zawsze jest to takie proste. Czasami czekam na wizę. Czasami szukam statku. Raz w Kongo byłem na dachu ciężarówki przez dwa dni i musieliśmy się zatrzymać w środku nocy, ponieważ istniało ryzyko ataku ze strony bandytów – opowiadał w 2021 r. w wywiadzie dla serwisu Euro News.

Jak odwiedzić wszystkie kraje na świecie?

23 maja 2023 r. Thor dotarł drogą morską ze Sri Lanki na Malediwy. Tym samym odwiedził 203 z 203 planowanych krajów. Tak, na świecie istnieje 195 uznawanych państw, ale podróżnik wpisał na listę także te nieuznawane i terytoria sporne. Na Malediwach towarzyszyła mu żona, z którą wziął wirtualny ślub w trakcie swojej wieloletniej wyprawy. podczas pandemii, gdy utknął w Hongkongu.

Para stanęła na ślubnym kobiercu w rzeczywistości dopiero wiele miesięcy później, na Vanuatu, gdy wybranka serca dołączyła do Pedersena. W sumie kobieta odwiedziła z nim 27 krajów.

Pedersen najczęściej poruszał się busami i pociągami. Problemy zaczęły się, kiedy musiał pokonywać morza i oceany. I tu z pomocą przyszły... kontenerowce oraz jachty.

Duńczyk relacjonował swoją podróż w mediach społecznościowych pod hasłem „Once upon a saga”. Na jego profilach nadal pojawiają się nowe zdjęcia. W końcu nie zawsze miał warunki do tego, żeby aktualizować social media. Tym bardziej że nie zawsze było kolorowo. W Thor przeżył ciężki atak malarii mózgowej, a podczas rejsu z Islandii do Kanady nawiedził go niezwykle niebezpieczny czterodniowy sztorm.

Podróż Duńczyka śledzili nie tylko internauci, ale też największe media na świecie. Projekt doczekał się wzmianki między innymi na łamach The Guardian, BBC czy Lonely Planet.

26 lipca Pedersen w końcu dotarł do domu. W Aarhus czekało na niego ok. 150 osób. Jego powrotu oczekiwała żona, rodzina, przyjaciele, partnerzy projektu oraz fani, którzy śledzili jego poczynania w internecie.

Abonament w Wizz Air. Wiemy, ile zapłacimy za miesięczną subskrypcję

Wizz Air idzie w ślady Netfliksa i innych platform streamingowych. Węgierskie tanie linie lotnicze wprowadzają miesięczny abonament, który umożliwia częste podróżowanie na wybranej przez p...
Wizz Air wprowadza miesięczny abonament
Wizz Air wprowadza miesięczny abonament. Fot. Mark H. Milstein/Bloomberg via Getty Images

Podróżnicze rekordy

W odróżnieniu od innych podróżników, którzy szczycą się tym, że odwiedzili wszystkie kraje na świecie, Thor miał okazję pomieszkać w części z nich. Najmłodsza osoba, której udało się dotrzeć do wszystkich państw to Lexie Alford. Amerykanka pobiła rekord w wieku 21 lat (i 177 dni).

Mack Rutherford to z kolei najmłodsza osoba, która samotnie okrążyła kulę ziemską. Nastoletni pilot miał zaledwie 17 lat, kiedy zapisał się na kartach historii. Słabość do bicia rekordów mają także himalaiści i wspinacze górscy. W 2018 r. Australijczyk Steve Plain zdobył Koronę Ziemi w rekordowym tempie. Zajęło mu to 117 dni.

Reklama

Bicie rekordu nie zawsze musi być spektakularne. Czasem wystarczy kreatywność. W 2016 r. Adam Leyton odwiedził największą liczbę krajów w ciągu doby, korzystając tylko z transportu publicznego. Podczas 24-godzinnej podróży zahaczył o 12 państw, w tym o Polskę.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama