W tym artykule:

  1. Czym jest Wydma Łącka?
  2. Gdzie znajduje się Wydma Łącka?
  3. Jak wygląda Wydma Łącka?
  4. Dlaczego Wydma Łącka jest nazywana „wędrującą”?
  5. Flora i fauna Wydmy Łąckiej
  6. Czy Wydma Łącka jest dostępna dla turystów?
  7. Jak dostać się na Wydmę Łącką?
Reklama

Słowiński Park Narodowy skrywa wiele atrakcji. Słynie z muzeów, starych osad i nastrojowych latarni morskich, ale największą wartością tego obszaru jest wspaniała przyroda. Wielkie Bagno, Zatopiony Las i wspaniałe jeziora to jeszcze nie wszystko. Warte wymienienia są także tamtejsze ruchome wydmy. Najbardziej znaną i najtłumniej obleganą jest Wydma Łącka.

Czym jest Wydma Łącka?

Wydma Łącka to wzniesienie wydmowe będące częścią dużego kompleksu ruchomych wydm. Została usypana przez wiatr, a jej kształt jest determinowany przez panujące w środowisku warunki. Osiąga wysokość 42 m n.p.m., co czyni ją najwyższym wzniesieniem całego kompleksu.

Należy wspomnieć, że do powstawania wydm przyczynia się nie tylko natura, ale także ludzie. Działalność człowieka doprowadza do zwartej pokrywy roślinnej. Gdy piaski nie są związane systemami korzeniowymi, wiejący wiatr może je swobodnie przenosić.

Łeba i święty spokój

Zimą nad Bałtyk? A dlaczego by nie. Mieszkańcy nadmorskich kurortów oddychają wtedy z ulgą. Nieliczni turyści, którzy się tam pojawiają – też. Sama się o tym przekonałam. Bo wszę...
Leba

Geneza nazwy

Do 1945 roku obszar ten był znany jako Lontzken Berg. Później wprowadzono nazwę „Wydma Łącka”, która w 1955 roku stała się nazwą urzędową. Nawiązuje ona do wsi Łączka, która w przeszłości zniknęła pod niesionym przez wiatr piaskiem.

Gdzie znajduje się Wydma Łącka?

Wydma Łącka znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Piaszczystego wzniesienia należy szukać na Mierzei Łebskiej (Wybrzeże Sowińskie), w gminie Smołdzino (powiat słupski, województwo pomorskie). Rozległa wydma znajduje się między jeziorem Łebsko i Morzem Bałtyckim.

Jak wygląda Wydma Łącka?

Wydma ma kształt półksiężyca, którego ramiona wyciągnięte są na wschód. Stok zachodni (dowietrzny) jest długi łagodnie nachylony. Z kolei stok wschodni (zawietrzny) jest znacznie krótszy i wyraźnie bardziej stromy.

Wcześniej wspomnieliśmy, że Wydma Łącka osiąga wysokość 42 m n.p.m. Należy jednak wspomnieć, że ta wartość jest zmienna. Wysokość rozległej wydmy zależy od siły wiejących wiatrów. Wiosną i latem wiatr wieje z umiarkowaną prędkością. To sprawia, że wzniesienie przybiera na wysokości i osiąga szczytową wartość. Z kolei jesienią i zimą zrywają się huraganowe wiatry. Wydma jest wtedy wyraźnie niższa – osiąga wysokość ok. 30 m n.p.m.

Dlaczego Wydma Łącka jest nazywana „wędrującą”?

Wydma Łącka nieustannie zmienia swoje położenie. Przesuwa się nawet o kilkanaście metrów na rok, stale w kierunku wschodnim. Jak to możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta – to zasługa wiatru stale wiejącego z zachodu.

Żeby mógł zacząć się ruch wydmy, wiatr musi osiągać prędkość przynajmniej 5 m/s, czyli 18 km/godz. Nacierające na stok zachodni masy powietrza toczą ziarenka piasku, które przesuwają się na wschód. Gdy docierają do stoku wschodniego, zaczynają gwałtownie opadać.

Wędrująca wydma pochłania wszystko, co spotka na swojej drodze. Ze szczytu wzniesienia można zaobserwować, że piasek w części południowej wdarł się już na teren lasu olchowego i powoli go przysypuje.

Flora i fauna Wydmy Łąckiej

Obszar wydmowy tworzy środowisko dla nielicznych roślin i zwierząt. Panujące tam warunki nie mogą być określane jako sprzyjające, a mimo to na niektóre gatunki dobrze radzą sobie na piaszczystym terenie.

Najbardziej charakterystycznym gatunkiem porastającym Wydmę Łącką jest piaskownica zwyczajna. To gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma długie i rozbudowane korzenie, dzięki którym skutecznie zakotwicza się w podłożu, a przy okazji – stabilizuje wydmę.

Różnorodność zwierząt jest niewielka. Dominują bezkręgowce. Ptaki nie gniazdują na wydmie. Okazy, które można tam zaobserwować, zalatują na piaszczysty teren z okolicznych lasów i plaż. Przez wydmę przebiegają ścieżki ssaków – dzików, jeleni i saren.

Czy Wydma Łącka jest dostępna dla turystów?

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego Wydma Łącka jest jednym z dwóch fragmentów obszaru wydmowego, na którym dopuszczony jest ruch turystyczny (drugim jest Wydma Czołpińska). Należy jednak pamiętać, że można się poruszać wyłącznie w wyznaczonej strefie, wygrodzonej sznurem. Przekraczanie ogrodzenia jest zabronione.

Jak dostać się na Wydmę Łącką?

Samochód należy zostawić na parkingu przed wejściem na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Najbliżej wydmy położony jest ten, który znajduje się przy Muzeum Przyrodniczym Słowińskiego PN. Stamtąd turystów czeka ok. pięciokilometrowy spacer. Alternatywnie można wybrać przejazd jednym z wózków elektrycznych, które dowożą przyjezdnych.

Należy jednak wspomnieć, że pojazdy zatrzymują się przy Muzeum Wyrzutni Rakiet i dalej już nie jadą. Stamtąd do wydmy zostaje jeszcze dwukilometrowy odcinek. Całą drogę można pokonać rowerem. Przed wydmą znajduje się wygodny parking dla jednośladów.

Na wydmę prowadzi niezbyt długie, ale dość strome podejście. Nagrodą jest fantastyczna panorama Bałtyku i jeziora Łebsko.

Reklama

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama