Reklama

W tym artykule:

  1. Gdzie na weekend z rodziną: Park wodny Suntago
  2. Pomysł na krótki wyjazd: Góry Opawskie
  3. Gdzie na weekend: Międzyzdroje
  4. Pomysły na weekend w Polsce: Karpacz
  5. Gdzie na weekend w Polsce: Jeziora augustowskie
Reklama

Żeby odpocząć, wcale nie trzeba wyjeżdżać na tydzień zagranicę. W naszym kraju nie brakuje urokliwych miejsc idealnych na krótki wyjazd. Wybraliśmy te mniej oczywiste, aby uniknąć tłumów. Zamiast Zakopanego (które, skądinąd, uwielbiamy) proponujemy miejscowość na Dolnym Śląsku, a Władysławowo zamieniamy na inny kurort. Gdzie na weekend w Polsce? Pięć odpowiedzi poniżej.

Gdzie na weekend z rodziną: Park wodny Suntago

Wypad na weekend blisko Warszawy? Odwiedź Suntago – największy wodny park rozrywki w Europie. Znajduje się on w miejscowości Wręcza, w gminie Mszczonów. Od stolicy oddalony jest o sześćdziesiąt kilometrów. Można tam znaleźć moc atrakcji dla całej rodziny.

Strefa Jamango utrzymana jest w klimacie tropikalnej wyspy. Skorzystamy tam z kąpieli w różnorodnych basenach, w otoczeniu palm i roślin tropikalnych. Są tam także trzydzieści dwie tematyczne zjeżdżalnie. Wśród nich najdłuższa zjeżdżalnia w Europie – Jungle Eclipse o długości 320 metrów. Najmłodszym gościom Suntago przygotowało brodzik i place zabaw.

Gości spragnionych wyciszenia i odprężenia, Suntago zaprasza na wypoczynek do strefy Saunarium. W niej znajdują się łaźnie wodne, sauny suche i mokre oraz Grota Solna. Można skorzystać z aromaterapii w kilku tematycznych łaźniach i krioterapii w Mont Blanc. Do strefy Relax należą baseny lecznicze z wodą siarkową, termalną i solanką. Tutaj także skorzystamy z zabiegów pielęgnacyjnych w części obiektu o nazwie Wellness & SPA.

Park wodny Suntago należy do obiektu Park of Poland. Goście odwiedzający kompleks mogą skorzystać z noclegów w pobliskim osiedlu Suntago Village. Są tam w pełni wyposażone apartamenty mieszczące czterech lub ośmiu gości. W części gastronomicznej obiektu znajdują się restauracje, proponujące dania różnych kuchni świata: polską, włoską, azjatycką czy amerykańską. Park of Poland zapewnia tyle atrakcji, że można w nim zaplanować cały wyjazd weekendowy.

Pomysł na krótki wyjazd: Góry Opawskie

Góry Opawskie są perłą Opolszczyzny. Znajdują się na południu województwa, na pograniczu polsko–czeskim. To niewysokie góry, dlatego polecane są dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych. Na miejscu został wytyczony Park Krajobrazowy Góry Opawskie, chroniący cenne przyrodniczo miejsca i gatunki. Jest to obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

Na terenie Gór Opawskich znajdują się malownicze trasy wzdłuż górskich strumyków. Znajdziemy leśne polany, np. w Cichej Dolinie, a także wypiętrzenia skalne o nazwach „Karolinki”, „Karliki” i „Piekiełko”. Szlak prowadzi także nad zbiornik wodny w otoczeniu skał – „Żabie Oczko”. Znajdują się tam łatwiejsze i trudniejsze trasy piesze, wiodące na szczyty:

  • Srebrną Kopę,
  • Zamkową Górę,
  • Górę Chrobrego.

Najwyższy szczyt 890 m n.p.m. ma Kopa Biskupia, która jest najliczniej odwiedzana przez polskich i czeskich turystów.

Miejscowości turystyczne Gór Opawskich – Jarnołtówek i Pokrzywna – to dwie wioski położone u ich podnóża. Zaczynają się w nich liczne szlaki do ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc. Dysponują także bazą noclegową i gastronomiczną. Są też świetnym punktem wypadowym do Czech, np. na wyciągi narciarskie. Miasto Głuchołazy, z którego wiedzie szlak na Górę Chrobrego, dawniej miało status uzdrowiska. Skrywa ono ciekawą historię wydobycia złota przez górników.

Gdzie na weekend: Międzyzdroje

Planujesz wyjazd na weekend? W każdej porze roku warto odwiedzić polskie morze. W sezonie wakacyjnym należy się liczyć z tym, że nadmorskie miasta będą zatłoczone. Są one bowiem popularną bazą wypadową wszystkich Polaków.

Jednak wiosną lub jesienią możesz bez trudu odpocząć w Międzyzdrojach (zobacz najważniejsze atrakcje w mieście). Znajduje się tam dosyć szeroka plaża z malowniczymi klifami. W ich pobliżu jest przystań rybacka, oferująca smaczne dania. W sezonie turystycznym można również wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Bałtyckim.

Plaża w Międzyzdrojach. / fot. Michael Plagge/Getty Images

Woliński Park Narodowy to chroniony obszar nadmorskiego krajobrazu i gatunków w nim występujących. W miejscowości poprowadzono szlaki turystyczne. Trasy wiodące przez lasy prowadzą na Kawczą Górę – najwyższy punkt z widokiem na Morze Bałtyckie lub też do Zagrody Pokazowej Żubrów. J

est to miejsce idealne do turystyki rowerowej lub pieszej. Największą bazę gastronomiczną znajdziemy nad samym brzegiem morza – na promenadzie. Z niej też dojdziemy do Alei Gwiazd i wejścia na Molo w Międzyzdrojach.

Wyjazd na weekend i kilkudniowy pobyt w nadbałtyckiej miejscowości pozwoli się zrelaksować, odpocząć i zaczerpnąć świeżego, morskiego powietrza. Spacer ścieżkami turystycznymi, wśród pięknych krajobrazów Międzyzdrojów, będzie wspaniałym pomysłem na regenerację po ciężkim tygodniu pracy.

Pomysły na weekend w Polsce: Karpacz

Wypad na weekend w wyższe góry? Świetnym wyborem jest miasto Karpacz, do którego można bez problemu dojechać z Wrocławia lub Jeleniej Góry. Liczne hotele i pensjonaty zapraszają swoich gości o każdej porze roku. Miasto znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Stąd wychodzi szlak prowadzący na najwyższy szczyt – Śnieżkę o wysokości 1603 m n.p.m.

Ponadto warte uwagi są liczne, malownicze trasy piesze, wiodące na przełęcze, krawędzie kotłów Wielkiego i Małego Stawu, skały Słonecznik czy Pielgrzymy. Z nich roztacza się niezwykły widok na Karkonosze i okoliczne miejscowości. Na szlakach można znaleźć edukacyjne tabliczki z informacjami i ciekawostkami z Karkonoskiego Parku Narodowego. W Karkonoszach znajdują się liczne schroniska, w których turysta może odpocząć i zjeść ciepły posiłek.

W drodze na Śnieżkę. / fot. Grzegorz Polak/Getty Images

Mniej wymagające, lecz interesujące trasy, które nie wiodą na szczyty, skłaniają do refleksji i odpoczynku. Jeden ze szlaków prowadzi nad Mały Staw, gdzie w otoczeniu skał znajduje się schronisko „Samotnia”. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, idealne na wypad we dwoje, na weekend. Innym, romantycznym miejscem jest Dziki Wodospad – piękne tło do zdjęć dla par.

W Karpaczu można też zwiedzić ewangelicki Kościółek Wang, położony wysoko, nad miastem, z którego roztacza się niezwykły widok. Otoczony jest ogrodem, w który wkomponowany jest przykościelny cmentarz.

Dla młodzieży przygotowano parki linowe i zjazdy na torach bobslejowych. Osoby, które nie chcą wchodzić w góry, mogą spacerować ścieżką, łączącą dwie części miasta. Piękna trasa w otoczeniu zieleni i rwącego potoku będzie dla nich namiastką gór. Miasto posiada także bogatą bazę gastronomiczną.

Co robić w weekend? Poznaj nasze sprawdzone pomysły

Choć zdecydowana większość z niecierpliwością odlicza dni do rozpoczęcia weekendu, to w piątkowy wieczór zawsze pojawia się to samo pytanie – co robić w weekend? Żeby nie był to stra...
PicMonkey Collagejufgy
Kolaż National-Geographic.pl

Gdzie na weekend w Polsce: Jeziora augustowskie

Pomysłem na weekend może być wypad na Podlasie. W okolicach Augustowa znajduje się ponad dwadzieścia jezior. Można tam przyjechać z grupą znajomych, by rozpalić ognisko i biesiadować nad brzegiem wody. Nie ma zakazu kąpieli. Można tam pływać, uprawiać sporty wodne, a także łowić ryby. Przyjemnością jest również spacer nad brzegiem wody. Miłośnicy pięknych krajobrazów będą zachwyceni pięknem tamtejszej przyrody.

Jednym z najbardziej znanych jest Jezioro Białe, zwane Krechowieckim. Znajduje się we wsi Przewięź, pod Augustowem. Otaczają je lasy sosnowe. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy, a przy brzegu jest plaża zwana „Patelnią”. Woda Jeziora Białego jest niezwykle czysta, więc spokojnie można się w niej kąpać. Jest tam także możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych: rowerków, skuterów i kajaków.

Nad jeziorem w Augustowie. / fot. Omar Marques/Getty Images

Jezioro Necko, znajdujące się w samym Augustowie, jest malowniczym i atrakcyjnym elementem północnej części miasta. Zarówno jego otoczenie, jak i jezioro, jest miejscem, skrywającym bogactwo gatunkowe Polski. Znajduje się ono na Obszarze Chronionego „Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Występują tam łabędź niemy i kaczka krzyżówka, a także mniej znane ryby: ciernik, miętus pospolity, węgorz europejski, wzdręga, sieja czy troć.

Reklama

Przy brzegu jeziora znajdują się liczne miejsca noclegowe, w których turyści mogą się zatrzymać. Znajduje się tam profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Latem można trafić na ciekawe, wodne imprezy, organizowane nad Jeziorem Necko.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama