Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Zatoka Meksykańska na mapie świata
  2. Zatoka Meksykańska kiedyś i dziś
  3. Nowa nazwa Zatoki Meksykańskiej
  4. Google na „tak” dla Zatoki Amerykańskiej

Zatoka Meksykańska z perspektywy Europy może wydawać się odległym akwenem o niejasnym znaczeniu ekologicznym i politycznym, jednak nie bez powodu ponownie jest na językach. Tym razem nie w kontekście katastrofy ekologicznej z 2010 roku. Mowa o eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon, która 15 lat temu doprowadziła do wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej – uważa się go za największy w historii.

Wyciek trwał blisko trzy miesiące. W tym czasie życie straciło nie tylko kilkunastu pracowników platformy wiertniczej, ale też dziesiątki tysięcy ptaków i ssaków morskich. Do dziś jednym z symboli tej tragedii są pelikany z piórami posklejanymi ropą. 15 lat temu ich zdjęcia obiegły niemal cały świat. Tym bardziej, niepokoi fakt, że w Zatoce Meksykańskiej nadal stosuje się szkodliwe dla środowiska metody wydobycia ropy. Wynika tak z raportu opublikowanego w 2021 roku przez Center for Biological Diversity w USA.

Zatoka Meksykańska na mapie świata

Zatoka Meksykańska znajduje się u wybrzeży Ameryki Północnej. Ograniczają ją półwyspy Jukatan i Floryda, a od Morza Karaibskiego oddziela Kuba. Z Morzem Karaibskim łączy ją Cieśnina Jukatańska, a z otwartym oceanem – Cieśnina Florydzka.

Zatoka ma powierzchnię około 1,6 mln km kw. i osiąga maksymalną głębokość 5203 m. Klimat zwrotnikowy przynosi roczne opady rzędu 1000–1200 mm. Temperatury wód powierzchniowych wahają się od 17–18°C zimą na północy do 30°C latem na południu. Nad zatoką leżą Meksyk, Stany Zjednoczone i Kuba.

Zatoka Meksykańska kiedyś i dziś

Obecnie wody Zatoki Meksykańskiej leżą w granicach trzech państw: Meksyku (wybrzeże od Półwyspu Jukatan po stan Tamaulipas), Stanów Zjednoczonych (wybrzeża Teksasu, Luizjany, Missisipi, Alabamy i Florydy) i Kuby (południowo-wschodnia część zatoki graniczy z wodami wyspy). Historycznie region był miejscem narodzin wielu rdzennych cywilizacji i plemion, które rozwijały się tam na długo przed przybyciem Europejczyków. Wśród nich byli między innymi Olmekowie, czyli jedna z pierwszych wielkich cywilizacji Mezoameryki.

Ok. 2 tys. lat p.n.e. na Półwyspie Jukatan jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji Ameryki prekolumbijskiej zaczęli rozwijać Majowie. Byli oni mistrzami astronomii, matematyki, architektury i pisma hieroglificznego. Zostawili po sobie miasta, między innymi Chichén Itzá i Uxmal, które chętnie odwiedzają dziś miłośnicy historii i archeologii.

Na terenie dzisiejszego Meksyku rozwijali się też Totonakowie, Huastekowie i Taínowie. Po przybyciu Hiszpanów wiele z tych kultur uległo zniszczeniu lub asymilacji. Niektórzy, jak na przykład Majowie, przetrwali do dzisiaj.

Nowa nazwa Zatoki Meksykańskiej?

Zatoka Meksykańska swoją nazwę wzięła od Meksyku. Dlaczego? Ta nazwa geograficzna zaczęła być używana w czasach hiszpańskiej kolonizacji. Kiedy Hiszpanie dotarli do Zatoki, zaczęli określać go jako Golfo de México, co w naturalny sposób nawiązywało do Nowej Hiszpanii, obejmującej dzisiejszy Meksyk. Nazwa „Zatoka Meksykańska” utrwaliła się w kartografii europejskiej w XVI wieku.

Akwen mógł mieć różne nazwy nadane przez rdzennych mieszkańców Ameryki oraz wczesnych odkrywców, jednak nie był wcześniej znany jako Zatoka Amerykańska. Niektóre stare mapy mogą również używać nazw nawiązujących do konkretnych rejonów zatoki, ale nie zmieniło to jej oficjalnej nazwy.

Kwestia zmiany nazwy Zatoki Meksykańskiej pojawiła się w mediach przy okazji zaprzysiężenia 47. prezydenta USA, Donalda Trumpa. Już wcześniej polityk zapowiedział zmianę nazwy zatoki na Amerykańską. Jak argumentował, ta ma być „bardziej stosowna”. Do pomysłu odniosła się już prezydentka Meksyku, Claudia Sheinbaum. – Nazwa Zatoka Meksykańska jest uznawana na całym świecie – mówiła na konferencji prasowej w styczniu.

Przy okazji zaprezentowała starą mapę Meksyku z XVII. Wówczas teren Meksyku obejmował tereny, obecnie leżące w granicach Stanów Zjednoczonych. – Dlaczego nie nazwiemy go "Ameryką Meksykańską"? Ładnie brzmi, prawda? – mówiła ironicznie o zmianie nazwy kontynentu północnoamerykańskiego.

Google na „tak” dla Zatoki Amerykańskiej

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła już decyzję o zmianie nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską. W odpowiedzi na to Mapy Google zapowiedziały dostosowanie do tej zmiany. Google wyjaśniło, że korekty są wprowadzane po aktualizacji oficjalnych źródeł rządowych, takich jak System Informacji o Nazwach Geograficznych (GNIS). Firma zaznaczyła, że jeśli oficjalne nazwy różnią się w zależności od regionu, lokalni użytkownicy widzą oficjalną nazwę lokalną, a użytkownicy w pozostałej części świata widzą obie nazwy.

Oznaczałoby to, że internauci z USA widzieliby nową nazwę, podczas gdy w Meksyku miała pozostać dotychczasowa.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony prezydentki Meksyku. Sheinbaum podkreśliła, że nazwy geograficzne powinny być zmieniane jedynie przez organizacje międzynarodowe, a nie przez pojedyncze państwa. Zapowiedziała również wysłanie listu protestacyjnego do firmy Google.

W ostatnich tygodniach Donald Trump zapowiedział też m.in. odzyskanie Kanału Panamskiego przez USA. Wyraził również chęć kupienia Grenlandii.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...