Zimowe szaleństwo na Podkarpaciu – Najlepsze stoki narciarskie regionu
Malownicze krajobrazy Bieszczadów i Beskidu Niskiego, nowoczesne wyciągi i doskonale przygotowane trasy sprawiają, że region przyciąga miłośników sportów zimowych z całego kraju. Oto przewodnik po najciekawszych stacjach narciarskich na Podkarpaciu.
- Kordian Marek
Spis treści:
- Wańkowa – nowoczesny kompleks z widokiem na Bieszczady
- Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad
- Arłamów – śnieżna zabawa w sercu Pogórza Przemyskiego
- Gogołów.Ski – idealna opcja na krótki wypad w góry
- KiczeraSki – trasy dla każdego
Oprócz świetnej infrastruktury, stoki narciarskie na Podkarpaciu wyróżniają się mniejszą liczbą turystów w porównaniu z popularnymi kurortami w Tatrach czy Karkonoszach. Malownicze krajobrazy, lokalne karczmy z regionalnymi przysmakami i gościnność mieszkańców tworzą tu jednak niezapomnianą atmosferę. W tym sezonie warto rozważyć zimowy odpoczynek w Podkarpackiem.
Wańkowa – nowoczesny kompleks z widokiem na Bieszczady
Stacja narciarska BIESZCZAD.ski Wańkowa to jedna z największych i najnowocześniejszych atrakcji zimowych w województwie podkarpackim. Główną atrakcją ośrodka jest 4-osobowa kolejka linowa o długości niemal kilometra oraz wyciągi talerzykowe i 3 ruchome chodniki. Rodziny z dziećmi docenią przedszkole narciarskie oraz profesjonalną szkółkę snowboardową.
Dostępne są różne długości tras – od 250 do 1550 metrów. Daje to szerokie możliwości zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Stacja jest otwarta codziennie od godz. 9 do 20, co pozwala cieszyć się jazdą jeszcze po zachodzie słońca.
Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad
Podkarpacie to Bieszczady, a Bieszczady to m.in. Ustrzyki Dolne i tamtejsze wyciągi: Gromadzyń i Laworta Ski.
Gromadzyń
Położony na wzgórzu Gromadzyń stok dał się już poznać z niezłych warunków do jazdy na nartach i snowboardzie. W ofercie znajdują się dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe, każdy o długości 700 metrów oraz wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów.
Szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu to dodatkowe atuty Gromadzynia, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają naukę jazdy na nartach. Trasy mają długość od 750 do 900 metrów, a jedna z nich ma nawet homologację FIS na slalom.
Laworta Ski
Laworta Ski to dobre miejsce dla miłośników adrenaliny. W stacji znajduje się m.in. wyciąg krzesełkowy i trasy o długości do 1250 metrów, w tym trasę z homologacją FIS na slalom gigant. Stok jest dobrze oświetlony, sztucznie naśnieżany i ratrakowany, co zapewnia doskonałe warunki do jazdy. Dla fanów alternatywnych form zabawy przygotowano hit tego sezonu – snowtubing, czyli trasę do zjazdów na pontonach o długości 100 metrów.
Arłamów – śnieżna zabawa w sercu Pogórza Przemyskiego
Hotel Arłamów i pobliska stacja narciarska to opcja dla osób, które łączą narciarską frajdę z luksusowym wypoczynkiem. Długość tras wynosi od 100 do 550 metrów, co sprawia, że miejsce sprawdzi się zarówno wśród dzieci, jak i osób poszukujących spokojnej jazdy. Stacja działa codziennie, jednak godziny otwarcia zależą od dnia tygodnia – od poniedziałku do czwartku do godz. 18, a w weekendy do 20.
Gogołów.Ski – idealna opcja na krótki wypad w góry
Zlokalizowana w pobliżu Jasła stacja Gogołów.Ski to kameralne miejsce oferujące trasę zjazdową o długości 700 metrów. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany, co zapewnia komfort nawet przy trudniejszych warunkach pogodowych. Warto sprawdzić godziny funkcjonowania, ponieważ – jak informuje strona stacji – są one uzależnione od warunków atmosferycznych.
KiczeraSki – trasy dla każdego
Ośrodek KiczeraSki w Puławach Górnych to aż 5 tras o różnorodnym poziomie trudności – od 150 do 1200 metrów. Do dyspozycji narciarzy są 4 wyciągi, w tym jeden krzesełkowy. Wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska sprawiają, że to miejsce jest przyjazne dla rodzin i grup znajomych.
Źródło: National Geographic Traveler, Podkarpackie.Travel