Zmiana na mapie Europy. Dwa państwa muszą wyznaczyć nowe granice
Zmiany klimatu wpływają nie tylko na środowisko, ale i geopolitykę. Szwajcaria i Włochy zmuszone są renegocjować swoje granice w wyniku cofania się alpejskich lodowców, wytyczających historyczne bariery.

Spis treści:
- Topniejące Alpy powodują zmiany na mapie świata
- Zmiany klimatu a granice państw
- Co odkrywają topniejące lodowce?
Zmiany klimatu są odczuwalne na wiele sposobów w zależności od regionu. Jednym z bardziej dotkliwych skutków globalnego ocieplenia jest przyspieszenie topnienia lodowców. To z kolei prowadzi do zmiany ukształtowania terenu, a niekiedy również konieczności zmiany dotychczasowych granic państw. Dzieje się tak chociażby w przypadku alpejskich lodowców, które od dekad pełniły funkcję naturalnych barier między krajami. Wraz z postępującym globalnym ociepleniem kolosy szybko się jednak cofają, zmuszając Szwajcarię i Włochy do nowych ustaleń terytorialnych.
Aby jak najlepiej wyjaśnić to zjawisko, zaważmy, że w wyniku rosnących temperatu, od 2022 roku szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy, a w 2023 roku kolejne 4%. Eksperci ostrzegają, że tempo tych zmian może jeszcze przyspieszyć
Topniejące Alpy powodują zmiany na mapie świata
Największy lodowiec Alp, Aletsch, może całkowicie zniknąć w ciągu jednego pokolenia, jeśli nie uda się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. Obserwowane w ostatnich latach szybkie topnienie lodowców to efekt rosnących temperatur, ciepłych okresów letnich oraz niewystarczających opadów śniegu zimą. Eksperci ze Szwajcarskiej Sieci Monitorowania Lodowców (Glamos) ostrzegają, że przy obecnym tempie topnienia nie ma szans na zahamowanie tego procesu bez globalnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu.
Zmiany granic państw spowodowane naturalnymi procesami zachodzącymi w wyniku topnienia lodowców mogą być coraz częstsze w Europie. Najnowszy przykład dotyczy Szwajcarii i Włoch, które zmuszone były renegocjować przebieg granic w Alpach, w okolicach góry Matterhorn. Zmiany obejmą regiony Plateau Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin, gdzie znajduje się wiele popularnych ośrodków narciarskich.
Rząd Szwajcarii zatwierdził porozumienie dotyczące nowych granic z Włochami, które zostały przesunięte z powodu topnienia lodowców. Granice te będą wytyczone z uwzględnieniem gospodarczych interesów obu państw, aby jasno określić, które z nich odpowiada za ochronę poszczególnych obszarów naturalnych. Włochy są w trakcie zatwierdzania tej umowy, która zostanie opublikowana po jej podpisaniu.
Zmiany klimatu a granice państw
W skali globalnej, topnienie lodowców oraz podnoszący się poziom morza w wyniku ocieplania klimatu stanowią poważne zagrożenie dla granic niektórych państw, zwłaszcza wyspiarskich. Przykładem może być Kiribati, które już teraz mierzy się z zagrożeniem utraty znacznych obszarów lądowych na rzecz oceanu. Sytuacja może prowadzić do przyszłej zmiany granic morskich i terytorialnych państw wyspiarskich w regionie Pacyfiku.
W Arktyce cofanie się pokryw lodowych może w przyszłości prowadzić do rywalizacji o nowe terytoria, bogate w zasoby naturalne. Zjawiska te podkreślają, jak zmiany klimatu mogą wpływać na geopolityczne aspekty funkcjonowania państw.
Co odkrywają topniejące lodowce?
O topniejących lodowcach coraz częściej słyszymy nie tylko w kontekście zagrożenia dla środowiska, ale też nietypowych odkryć. I tak na przykład wczesnym latem 2024 r. topniejące lodowce w Andach odkryły ciało turysty zaginionego 22 lata temu. Podobnych przykładów jest więcej również w Europie. Rok wcześniej topniejący alpejski lodowiec odkrył szczątki wspinacza z Niemiec, który zaginął 40 lat wcześniej.
Niestety, uszczuplająca się pokrywa lodowa w wielu miejscach na świecie odkrywa nie tylko zaginionych przed laty turystów. Badacze alarmują, że efektem przyspieszonego topnienia lodowców może być również uwolnienie nieznanych bakterii i radioaktywnych związków.
Źródło: National Geographic Polska.
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa