Nie tylko Rio. Sprawdź karnawałowe propozycje w niższych cenach
Europejskie miasta bawią się w wyjątkowy sposób! Połącz karnawał z podróżowaniem. Znamy sposoby, jak zrobić to taniej.
1 z 5
shutterstock_26697502
Zatańcz w stolicy walca
Chcesz poczuć się jak arystokrata na dworze Habsburgów? Wybierz się na karnawał do Wiednia – stolica walca to świetne miejsce, by udać się na bal w królewskim stylu. Co roku odbywa się tu ponad 450 tego typu wydarzeń, a najsłynniejsze z nich to Opernball, bal organizowany w Operze Wiedeńskiej.
Dziewiętnastowieczny budynek gości uczestników balu w tłusty czwartek. Na ten wyjątkowy wieczór sala koncertowa opery zamienia się w ogromny parkiet dla sześciu tysięcy par. Na tym balu regularnie pojawiają się najwybitniejsze postaci świata kultury i polityki.
Przybywający na karnawał do Wiednia będą mogli nie tylko tańczyć i wsłuchiwać się w melodię walca, lecz również skosztować miejscowych przysmaków. Austriacy nie wyobrażają sobie okresu zabaw bez Faschingskrapfen – pączków nadziewanych marmoladą.
Fot. Kateryna Larina
2 z 5
shutterstock_113184046
Parada w Kolonii
Tradycja zabawy w Kolonii jest prawie tak stara, jak samo miasto. Przybywając tu na karnawał, spodziewaj się tańca i śpiewów do białego rana oraz lejącego się strumieniami „Kölsch” – regionalnego piwa, które zachwyci amatorów złocistego trunku.
– Największa parada w Kolonii zaczyna się w poniedziałek przed środą popielcową, w tak zwany Rosenmontag – opisuje Maciej Knopa, Travel Manager FRU.PL. Na ulice miasta wylewa się wtedy tłum liczący dziesiątki tysięcy osób przebranych w kolorowe, pomysłowe stroje.
Wielobarwny pochód ciągnie się na długości kilku kilometrów, a w nim m.in. setki zespołów muzycznych i grup tanecznych. Wieczorem uczestnicy parady szturmują puby, kluby i restauracje. Ze żniw cieszą się również właściciele sklepów – np. w ubiegłym roku, oprócz morza Kölsch, karnawałowicze w Kolonii wykupili ogromne ilości słodyczy: 140 ton cukierków, 700 tysięcy tabliczek czekolady i 220 tysięcy bombonierek oraz 250 tysięcy kwiatów.
Fot. Shutterstock
3 z 5
shutterstock_66576823
Weneckie maskowe szaleństwo
Co roku turyści z całego świata przybywają do Wenecji, by przywdziać kolorowe maski i rzucić się w wir zabawy. Karnawał w tym przepięknym mieście rozpoczyna się oficjalnie w sobotę poprzedzającą tłusty czwartek, a kończy w dzień przed środą popielcową.
W tym czasie organizowane są bale, pokazy akrobatów i aktorów z całych Włoch. Nie może zabraknąć również konkursu na najpiękniejszą maskę. Zakończenie karnawału w Wenecji zwiastują dzwony na bazylice placu Świętego Marka. We wtorek, tuż przed północą odbywa się pokaz sztucznych ogni, a kanałem Grande przepływają gondolierzy, trzymając w rękach pochodnie. Po północy, już w środę popielcową, uczestnicy karnawału wylegają na place i ulice, by zdjąć swoje maski i oficjalnie zakończyć zabawę.
W Wenecji, podobnie jak w innych miastach organizujących huczne obchody karnawału, możemy spróbować lokalnych specjałów. Włosi w tym okresie zajadą się cicchetti – przekąskami, takimi jak owoce morza z polentą, pomidor nadziewany ryżem czy smażona na głębokim tłuszczu ryżowa kulka z oliwką.
Fot. Anibal Trejo
4 z 5
shutterstock_330274616
Szampańska zabawa w Santa Cruz
Masz dość obchodzenia karnawału w mroźnej, zimowej pogodzie? Udaj się na Wyspy Kanaryjskie. W Santa Cruz de Tenerife organizowana jest parada do złudzenia przypominająca tę w Rio de Janeiro.
Huczne obchody karnawału rozpoczynają się na tydzień przed środą popielcową. Na początku wybierana jest królowa imprezy. Następnego dnia ulicami miasta maszeruje rozśpiewana i roztańczona parada. Pochód tancerzy, przejazd kolorowych platform i samochodów ma miejsce w piątek i otwiera zabawę, która trwa do wtorku.
Karnawał w Santa Cruz kończy się w środę popielcową i wieńczy go „pogrzeb sardynki”. Roztańczony kondukt przybywa na plac España, by tam spalić symbolizującą ducha karnawału kukłę, w której ustach umieszczana jest sardynka. Oznacza to kres zabawy i początek postu.
Fot. Tatiana Chekryzhova
5 z 5
shutterstock_296631647
Sposób na karnawał
– Szukając korzystnych połączeń do wybranego miasta, warto zorientować się, czy można dotrzeć do niego lotem składanym, czyli z pomocą Smart Connection. Podróż z przesiadką może przynieść nam nawet 90% oszczędności standardowej ceny biletu – radzi Maciej Knopa z FRU.PL.
Dobrym sposobem na wyjazd karnawałowy może być oferta typu City Break, łącząca przelot, ubezpieczenie i nocleg w hotelach o wysokim standardzie, które zwykle znajdują się w centrach miast.
- Takie pakiety są tańsze niż wykupywanie każdej z usług oddzielnie, a ponadto możemy liczyć na zakwaterowanie bardzo blisko miejsc, w których odbywają się główne imprezy karnawałowe – wyjaśnia Knopa.
Fot. Patryk Kosmider