Reklama

Z głodowaniem nie ma żartów

W przeciwieństwie do niewygody w brzuchu związanej z brakiem czasu na zjedzenie porządnego śniadania, niedostarczenie organizmowi koniecznych substancji odżywczych na dłuższą metę to początek powolnego i bolesnego procesu.

Reklama

Gdy energia z przyjmowanych kalorii się skończy, organizm zaczyna zjadać się sam, co profesjonalnie nazywa się katabolizmem. Na początku występuje spadek masy tłuszczowej, ale szybko zmienia się to w zanik mięśni. Kolejnym krokiem jest rozpad pozostałych tkanek organizmu (w tym organów wewnętrznych), co powoduje również kompletny zanik sił życiowych, który z kolei prowadzi do zaniku pragnienia, z którego wynika ostre odwodnienie, czyli pękanie skóry. Wyczerpany organizm ma wówczas już tak mocno obniżoną odporność, że pojawiają się w nim silne infekcje, a na ciele wyskakują owrzodzenia.

Kiedy wygłodzenie organizmu zajmie 40% masy ciała, śmierć jest nieunikniona.

By uniknąć takiej sytuacji (czy to w lesie, czy to w dżungli, czy to podczas nadchodzącej apokalipsy klimatycznej), warto wiedzieć, po jaki rodzaj pokarmu z natury można bezpiecznie sięgać.

Dżdżownice

Na świecie występuje ogromna ilość gatunków dżdżownic i wszystkie uznawane są za bezpieczne do spożycia przez człowieka. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, żeby dokładnie oczyścić je z ziemi. Co, gdy pod ręką nie ma wody? Wilgotna trawa też da radę. Dla bezpieczeństwa przed zjedzeniem powinno się je upiec. Dobra wiadomość jest taka, że smakują trochę jak wieprzowina, ale jest też ciemna strona medalu - nie znajdziemy w nich bogatego źródła energii, bo jeden gram dżdżownicy to średnio 1 kilokaloria.

Ślimaki

Lądowe ślimaki są na ogół bezpieczne do spożycia przez ludzi - po ugotowaniu, oczywiście. Są też dobrym źródłem kalorii - 100 gramach ślimaczego “mięsa” znajdziemy 90 kilokalorii, dużo białka (12 - 16 procent) i wiele potrzebnych minerałów.

Jest jednak haczyk - ślimaki bardzo lubią toksyczne grzyby, więc gdy nie ma się pewności, czy sezon na nie już się skończył, lepiej poszukać innego źródła pożywienia. Jeżeli nic innego nie pojawi się na horyzoncie, można umieścić zebrane ślimaki w zbiorniku z wilgotną trawą, by się oczyściły, jednak zazwyczaj potrzeba na to około tygodnia.

Cykady

Na ratunkowy posiłek również nadadzą się nowo wyklute cykady - ich skorupki nie są jeszcze tak twarde, jak w przypadku dorosłych osobników. Żeby skorzystać z dobrodziejstw w pełni, zaleca się ich oczyszczenie i blanszowanie bezpośrednio po zebraniu i tuż przed zjedzeniem. To scali ich płynne wnętrzności, ale też pozwoli pozbyć się bakterii i pasożytów z ich powierzchni.

Mrówki

Mrówki są trudne do zebrania w każdej, nie tylko dużej ilości, ale to nie znaczy, że nie są warte wysiłku i należy je ignorować. Około 100-gramowa porcja czerwonych mrówek dostarcza około 14 gramów białka oraz żelazo i wapń, a niektóre z nich mają nawet lekko cytrynowy smak. Pieczone, gotowane lub spożywane na surowo mrówki mogą pomóc przetrwać czas oczekiwania na ratunek lub łatwiejszy do uzyskania pokarm.

Larwy

Larwy nie są osobnym gatunkiem, lecz insektem w trakcie biologicznej transformacji w dorosłego osobnika, a 99% z nich jest całkowicie bezpieczna do spożycia przez człowieka. Najłatwiej znaleźć je metodą praktykowaną na co dzień przez niedżwiedzie - pogrzebać w pniu martwych drzew. Zaledwie 30 g mięsa larw zawiera aż 124 kalorie, 5 gram tłuszczu i 16 gram protein, nie brakuje mu też potasu i kilku innych minerałów. Niektóre z nich smakują podobnie do krewetek, a więc odpowiednio przyrządzone mogą okazać się całkiem smacznym posiłkiem ratunkowym.

Termity

Podobnie jak w przypadku larw, termity najłatwiej znaleźć w obumarłych drzewach, jednak gra jest warta świecki - 1 gram termitów dostarcza organizmowi 6 kalorii.

Pszczoły

Brzmi ryzykownie, ale taki jest fakt - dorosłe pszczoły i ich larwy są bardzo dobrym źródłem energii dla organizmu borykającego się z wygłodzeniem. Oczywiście pod warunkiem niewystąpienia szoku anafilaktycznego, który może zakończyć się tragicznie. Zaledwie 100-gramowa porcja zawiera 250 kalorii, 16 gramów białka, 7 gramów tłuszczu i duże pokłady niacyny, witaminy B2, żelaza i miedzi.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama