Czy kobieta może wypożyczyć auto w Arabii Saudyjskiej?
Arabia Saudyjska stosunkowo późno otworzyła swoje granice dla turystów. Z powodu rzadkich wizyt podróżników z Europy, wokół mieszkańców tego kraju narosło wiele mitów i uprzedzeń. W najnowszym odcinku Podcastu National Geographic Polska, Mateusz Łysiak rozmawia z Anną Małysą o najczęstszych stereotypach dotyczących Saudyjczyków.
Spis treści:
Arabia Saudyjska otworzyła się na turystów dopiero we wrześniu 2019 roku. Właśnie wtedy wprowadzony został nowy system wiz turystycznych. Wcześniej wjazd do kraju dla podróżnych zza granicy był bardzo ograniczony. Arabię Saudyjską najczęściej odwiedzały osoby podróżujące służbowo, pracownicy dyplomatyczni i oczywiście pielgrzymi. Ograniczenia w turystyce miały chronić tradycyjną kulturę i wartości religijne Saudyjczyków.
Arabia Saudyjska otwiera się na turystów
Otwarcie na turystykę jest częścią planu „Vision 2030”, który ma na celu uniezależnienie gospodarki Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Kraj chce przyciągać inwestycje zagraniczne i rozwijać nowe sektory gospodarki, w tym właśnie turystykę. Plan zakłada promowanie bardziej przystępnego wizerunku Arabii Saudyjskiej na arenie międzynarodowej. Coraz więcej biur podróży – również w Polsce – organizuje wycieczki objazdowe po Królestwie Arabii Saudyjskiej.
Wyprawę można również zorganizować na własną rękę. Tak zrobiła Anna Małysa, znana w sieci jako Anka Śmietanka. Podróżniczka po raz pierwszy odwiedziła Arabię Saudyjską w listopadzie 2023 r. Mimo upałów – temperatury w miastach sięgały nawet 40 stopni Celsjusza – wie, że wróci do tego kraju. I to jeszcze w tym roku.
Arabia Saudyjska – czego nie wolno?
W najnowszym Podcaście National Geographic Polska Anna Małysa opowiada o swojej podróży na Bliski Wschód. Na dobry początek warto zmierzyć się z różnymi mitami o Saudyjczykach. Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy tego, czy turystki mogą wypożyczyć tam auto. Samochód jest najlepszym środkiem transportu po pustynnym kraju o powierzchni ponad 2 milionów kwadratowych. Kobiety planujące podróże do krajów, gdzie dominująca religią jest islam, zastanawia też, czy muszą nosić hijab lub abaję. W rozmowie z Mateuszem Łysiakiem Anna Małysa rozwiewa i te wątpliwości.
Poza pogodą i kwestiami ubioru znaczącą różnicą między Arabią Saudyjską, a np. Polską jest to, że Saudyjczycy – tak jak większość muzułmanów – nie piją alkoholu. Chętnie sączą za to kawy i herbaty podawane z przyprawami, m.in. z kardamonem i cynamonem. Jeśli chodzi o kuchnię, dominują potrawy mięsne, co może być wyzwaniem dla wegetarian i wegan. – Ja wiem, jak ten kraj brzmi i z czym się kojarzy, ale podróżując na własną rękę, naprawdę jest to wachlarz przygód, emocji i doznań, które na nas czekają, więc totalnie polecam – podsumowuje podróżniczka.
Więcej o tym, jak się przygotować do podróży po Arabii Saudyjskiej, czy przyda się nam strój kąpielowy oraz, jak zorganizować nocleg za grosze, dowiesz się, słuchając całego nagrania. Nowy odcinek Podcastu National Geographic jest dostępny na national-geographic.pl, na YouTube oraz na Spotify.
Źródło: National Geographic Polska.