Polska i Wietnam oczami Wietnamki mieszkającej w Warszawie
Tym razem wybieramy się w podróż do Wietnamu. Naszym przewodnikiem jest Chi Mai Szymko, Wietnamka mieszkająca w Polsce od 20 lat. W które miejsce wraca najchętniej i kiedy warto je odwiedzić? Oto praktyczne informacje z pierwszej ręki.
Spis treści:
Chi Mai Szymko przyjechała do Polski ponad 20 lat temu z Wietnamu. W Warszawie studiowała, potem założyła tu restaurację z wietnamskimi bagietkami banh mi.
Tak Polska zaskoczyła Chi Mai
– Zanim przyjechałam do Polski, wydawało mi się, że wszyscy tu mówią po angielsku i nie będę miała żadnych problemów z komunikacją. Na miejscu okazało się, że nie jest tak różowo. Nie mogłam dogadać się ani w banku, ani w autobusie. Na początku to był szok. Nie miałam tu nikogo. Ani krewnych, ani znajomych, mimo że Wietnamczyków przecież mieszka tu sporo. Prawie już chciałam wracać do Azji, ale ostatecznie zaadaptowałam się i zostałam. Potem poznałam mojego przyszłego męża, Polaka, założyłam rodzinę. Teraz już nie myślę o powrocie. Ale uwielbiam wyjeżdżać do Wietnamu na wakacje. Zwłaszcza wtedy, gdy w Polsce jest szaro i zimno – opowiada Szymko w najnowszym odcinku Podcastu National Geographic Polsko. Chi Mai pochodzi z północnej części Wietnamu, urodziła się nieopodal granicy z chińską prowincją Yunnan.
- Dlaczego warto tam pojechać i czym jej rodzinne miasto różni się od popularnej wśród europejskich turystów niedalekiej miejscowości Sa Pa?
- Czym różnią się Wietnamczycy z północy od tych z południa? I dlaczego Chi Mai woli tych z południa, mimo że sama jest z północy?
- Czego warto spróbować z kuchni wietnamskiej poza słynną zupą pho czy sajgonkami?
- Jakie są nieoczywiste symbole współczesnego Wietnamu?
- I wreszcie: co powinno się znaleźć na naszej liście must see przed wyjazdem do tego azjatyckiego kraju?
To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada Chi Mai Szymko w rozmowie z Maciejem Wesołowskim.
Co zobaczyć w Wietnamie?
– Koniecznie zobaczcie Hanoi – mówi Chi Mai Szymko. – To jest esencja Wietnamu. Tam znajdziecie wszystko, co najlepsze. Od widoków, przez sklepy, po restauracje. Poza tym Nha Trang w południowej części kraju. Tam nawet zimą jest od 26 do 29 stopni Celsjusza. – Kolejne miejsce to Ninh Binh. Jest mniej znane od słynnej zatoki Ha Long, ale równie piękne, a dla mnie nawet piękniejsze. Są tam bardzo podobne skalne ostańce wystające z wody, a także wyjątkowo piękne jaskinie. Tyle, że nie na morzu, a na jeziorze. Warto w te okolice pojechać w maju, kiedy najbardziej malowniczo i zielono, wyglądają okoliczne pola ryżowe – dodaje gościni podcastu. A to dopiero początek listy turystycznych wspaniałości azjatyckiego kraju. Aby dowiedzieć się więcej o największych atrakcjach Wietnamu i o tym, jak wygląda życie na miejscu, posłuchajcie nowego odcinka Podcastu National Geographic Polska. Cała rozmowa do wysłuchania w playerze na górze strony. Odcinki naszych wideopodkastów są również dostępne na kanałach Poza Horyzontem na YouTube i na Spotify.