Przywracają życie zaniedbanym częściom Wrocławia. Polscy artyści wpadli na świetne rozwiązanie!
Przy pomocy minimalnych środków finansowych (i jeszcze bardziej minimalnych środków wyrazu) nadają zapomnianym przestrzeniom nowe życie.
Niemiejsca
Wrocław, jak wiele polskich miast, nie powrócił do gęstości zabudowy sprzed wojny. Powojenne zniszczenia, zaniedbania z okresu Polski Ludowej i długo odczuwane skutki „dzikiego kapitalizmu” - wszystko to sprawiło, że na architektonicznej mapie Wrocławia można znaleźć wiele zapomnianych i zaniedbanych miejsc. „Niemiejsc”. Jak tłumaczy Michał Duda, kurator Muzeum Architektury we Wrocławiu:
- Nadal istnieją przestrzenie, które za sprawą radykalnej zmiany kontekstu zostały zdegradowane do rangi „niemiejsc”: porośniętych przypadkową zielenią wyrw w zabudowie, zadeptanych klepisk czy dzikich parkingów, świadectw błędnych decyzji architektonicznych, fragmentów niedokończonych większych całości, zdegradowanych skrawków funkcjonującego niegdyś organizmu.
- Tereny te z jednej strony ograniczają użytkową przestrzeń miasta, z drugiej mają wielki potencjał, który może zostać wykorzystany do rozwoju lokalnych społeczności– dodaje.
Mikroinstalacje
I właśnie ten potencjał postanowili wykorzystać projektanci z NO studio: Magda Szwajcowska i Michał Majewski. Tworzą Mikroinstalacje, serię drobnych architektonicznych interwencji, które mają przywrócić miastu zaniedbane przestrzenie. Przy pomocy minimalnych środków finansowych (i środków wyrazu) doprowadzają do rewitalizacji dziur w miejskiej tkance.
Pierwsza Mikroinstalacja powstała już przy zabytkowym Moście Piaskowym we Wrocławiu. Na opustoszałe betonowe schodki trafiły minimalistyczne leżaki/siedziska, a wraz z nimi - wrocławianie. Dzięki prostym leżakom projektanci przywrócili to opuszczone miejsce mieszkańcom miasta!
Architektoniczne mikrointerwencje Szwajcowskiej i Majewskiego udowadniają, że spisanym na straty miejscom można nadać nowy charakter i zwiększyć ich funkcjonalność. Jest to możliwe przy niedużych nakładach finansowych i zastosowaniu niedrogich materiałów. Projektanci chcą w ten sposób kształtować współodpowiedzialność za miejską przestrzeń.
Proste, a jakie skuteczne!
Projekt: Magda Szwajcowska, Michał Majewski, NO studio
Kurator: Michał Duda
Opracowanie graficzne: Marian Misiak
Projekt zrealizowany jest w ramach akcji Muzeum Architektury we Wrocławiu - Archi-box.
1 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
Proste i skuteczne! Mikroinstalacje, Wrocław.
2 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
Mikroinstalacje, Wrocław.
3 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
Mikroinstalacje, Wrocław.
4 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
Mikroinstalacje, Wrocław.
5 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
Mikroinstalacje, Wrocław.
6 z 6
Mikroinstalacje we Wrocławiu
"Niemiejsce" powróciło do wrocławian. Mikroinstalacje, Wrocław.