Książki dla dzieci o podróżowaniu i nie tylko. Najlepsze tytuły dla wszystkich pociech, zarówno tych młodszych, jak i starszych
Dzieci nieustannie odkrywają piękno otaczającego je świata. Bardzo pomocne mogą okazać się czytanki czy nawet kolorowanki, które uczą, a przy okazji bawią i umilą czas. Warto, aby te tytuły z kategorii „książki dla dzieci” znał każdy rodzic.
W tym artykule:
- Książki dla dzieci ciekawych świata: „Nela Mała Reporterka”
- Książki dla dzieci ciekawych świata: „Wyspa Puffinów”
- Książki dla dzieci ciekawych świata: „Janek i tata”
- Książki dla dzieci ciekawych świata: „Bezik Wielki Pies – Witaj w domu”
Co kupić na Dzień Dziecka? To pytanie na przełomie maja i czerwca zadaje sobie wielu rodziców. I nic w tym dziwnego, bowiem wybór prezentu dla najmłodszych członków rodziny wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Zainteresowania malucha potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie, co znacznie utrudnia proces zakupu odpowiedniego upominku.
TOP 5 najciekawszych księgarni na świecie
To ulubione miejsca czytelników. Sprawdź, czy je znasz.Dzień Dziecka, czyli święto najmłodszych, zawsze przypada 1 czerwca – w 2022 roku będzie to środa. Jeśli wciąż nie masz pomysłu na prezent dla swojej pociechy, niczym się nie przejmuj. Mamy dla ciebie propozycję, która z pewnością spodoba się maluchom i nieco starszym dzieciom ciekawych świata.
Książki, bo o nich mowa, to ponadczasowy prezent, który sprawia, że dziecko szybciej uczy się mówić i czytać, a na dodatek, dzięki któremu rozwija swoją wyobraźnię i pobudza kreatywność. Pamiętajmy również, że tytuły z wartościowym przekazem są świetnym narzędziem do wytłumaczenia najmłodszym członkom rodziny ważnych, choć trudnych w przekazie zagadnień. Oto książki dla dzieci, które warto mieć w domowej biblioteczce.
Książki dla dzieci ciekawych świata: „Nela Mała Reporterka”
„Świat jest cudowny i oczami wyobraźni możecie podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody! Pakuj się i jedź ze mną!” – mówi Nela, która zaczęła podróżować po świecie mając zaledwie pięć lat, oczywiście u boku swoich rodziców. Jak sama przyznaje, jej idolem jest Steve Irwin i tak jak on, Nela jest reporterem-podróżnikiem. W swoich książkach, ale i filmach, pokazuje rówieśnikom piękno otaczającego nas świata. Opowiada między innymi o najpiękniejszych miejscach, które zwiedziła, oraz najbardziej egzotycznych zwierzętach, które spotkała.
Książki dla dzieci ciekawych świata: „Wyspa Puffinów”
Bajka „Puffin Rock” o przygodavh dwóch młodych maskonurów, Oony i Baby, to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej oglądanych kreskówek na świecie. Niewiele rodziców jednak wie, że popularna animacja dostępna jest także w formie książkowej. Seria zatytułowana „Wyspa Puffinów” w tłumaczeniu Barbary Galuchowskiej łączy w sobie historie z odcinków i piękne ilustracje.
Książki dla dzieci ciekawych świata: „Janek i tata”
„Janek i tata” to skrząca się humorem seria krótkich powieści przygodowych, przeznaczonych do czytania z rodzicami lub samodzielnie – czytamy w opisie wydawcy. Tytułowi bohaterowie to Ratownicy Świata z wielkiego rodu Witeziów, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Do tej pory na rynku pojawiły się trzy książki autorstwa Ewy Nowak: „Janek i tata. Misja na Kalahari”, „Janek i tata. Na dachu świata” oraz „Janek i tata. Pożar w stadninie”.
Książki dla dzieci ciekawych świata: „Bezik Wielki Pies – Witaj w domu”
Temat kupowania zwierzątek, szczególnie dla dzieci jako prezent, wraca co roku jak bumerang przy okazji wszelakich świąt. Zanim zdecydujemy się na kupno psa lub kota, podarujmy naszemu dziecku książkę „Bezik Wielki Pies – Witaj w domu”. Znana psycholog Daria Jaworska opisuje w niej historię małego Krzysia, który odkrywa świat nowych emocji, wrażeń i obowiązków związanych z posiadaniem zwierzaka.
Więcej ciekawych propozycji książkowych dla dzieci znajdziecie w naszej galerii >>
PS. Dla wszystkich młodych czytelników ciekawych świata oraz pragnących poszerzać horyzonty polecamy także specjalne wydanie naszego magazynu, czyli „National Geographic Kids”. Dodajmy, że do każdego numeru dołączona jest interesująca zabawka.
Artykuły, które mogą cię zainteresować:
Dzień Dziecka. Tak smakowało dzieciństwo w różnych zakątkach na świecie. Czy znasz te przekąski?
Dzień Dziecka to dla dorosłych okazja do beztroskich wspominek. Oranżada w proszku, Vibovit, gumy Turbo: tak smakowało nasze dzieciństwo. Sprawdziliśmy, jakie smaki wspominają duże już dz...Każdemu z nich należy się szczęście. Dzieci całego świata na fotografiach czytelników NG [GALERIA]
Życie dzieci na całym świecie często bywa trudne. „Szczęśliwe dzieciństwo” to przywilej. Zbliża się Dzień Dziecka, dlatego zebraliśmy piękne zdjęcia dzieci nadesłane nam przez nas...10 największych zalet systemu edukacji w Finlandii
System edukacji w Finlandii często przytaczany jest jako jeden z najlepszych na świecie. Pokazywany jest często przez ekspertów jako punkt odniesienia. Czym różni się od polskiego?1 z 5
Książki dla dzieci
1. Gdzie jest moja siostra, Sven Nordqvist, wyd. Eneduerabe
Ta książka jest nie tyle do czytania, co do oglądania, zagłębiania się w kolejne szczegóły na ilustracjach, marzenia i odpływania w dalekie krainy. Fabuła jest niezwykle prosta: brat wyrusza na poszukiwanie swojej starszej siostry. Żeby do niej dotrzeć musi przebrnąć przez fantastyczne, odległe krainy. A w nich gruszkowy balon, latająca kiełbasa, baran produkujący tęczę, dziadkowie, którzy walczą ze sobą na łyżki czy granie w ping ponga patelnią… Jedynym problemem jest duży (ale za to robiący wrażenie) format książki, bardziej poręczny do czytania w domu niż w dalekich zakątkach.
2 z 5
Książki dla dzieci
2. Bozie, czyli jak wygląda Bóg, Karolina Oponowicz, wyd. Agora
W czasie podróży z dziećmi rodzice muszą przygotować się na pytania. Całą masę pytań od świtu do nocy. Także tych dotyczących spraw poważnych, jak religia. I tak w Nepalu na pewno padnie pytanie, dlaczego buddyjscy mnisi ubierają się na czerwono? W Izraelu dlaczego rabin ma brodę? W krajach arabskich dlaczego tyle razy ludzie się modlą? Co to jest pascha? Czy w niebie spotkamy rodziców? Dlaczego muzułmanie nie jedzą schabowego i czy świat się kiedyś skończy? Odpowiedzi, nawet dla najlepiej wyedukownych rodziców nie zawsze są proste. Ale wtedy z pomocą przychodzi książka Karoliny Oponowicz. To mama dwóch dziewczynek, która zebrała takie pytania i zadała duchownym różnych religii. W tej pięknie wydanej książce (z ilustracjami Joanny Rzezak) można znaleźć mnóstwo informacji o religiach świata. Podanych w mądry i przyjazny dzieciom sposób. I co najważniejsze bez nabożności.
3 z 5
Książki dla dzieci
3. Tokio, Taro Miura, wyd. Tako
Mała Mito jedzie do Tokio, ale nic nie wie o tym mieście i wypytuje wszystkich jakie to jest miasto. Ich opowieści tworzą obraz miasta - tajemniczego, niezwykłego, takiego w którym codzienność jest prawdziwą przygodą. Mito dowiaduje się na przykład, że w Tokio na każdym rogu stoją automaty z piciem (co jest prawdą) i w związku z tym istnieje podejrzenie, że tokijczykom doskwiera straszne pragnienie. Albo że w tym mieście żyje bardzo dużo kruków i że linia metra jest bardziej skomplikowana niż niejedna pajęczyna. Książka Tokio, jest jak Japonia: prosta i minimalistyczna, ale zarazem nieprzewidywalna i szalona. Świetna lektura, nie tylko dla tych wybierających się do kraju kwitnącej wiśni.
4 z 5
Książki dla dzieci
4. Pięciu nieudanych, Beatrice Alemagna, wyd. Dwie Siostry
Gdy ktoś pyta, co dzieci zapamiętają z podróży, najczęściej odpowiadam, że jeżeli chodzi o daty, nazwy i konkretne informacje, to pewnie nic. Albo niewiele. Ale zaraz potem dodaję, że niczego w swoim macierzyństwie nie jestem tak pewna jak wspólnych podróży. Bo dzięki nim - my rodzice - nie musimy w teorii opowiadać, że świat jest różny. Nie musimy tłumaczyć, że nie każdy na śniadanie je płatki z mlekiem. I nie musimy wygłaszać długich mów o tolerancji. Tego wszystkiego doświadczamy mimochodem. I tak właśnie jest też z książką “Pięciu Nieudanych”. Pokazuje ona, że nie ma tego idealnego. Że każdy ma w sobie coś wyjątkowego. I że najważniejsi są inni ludzie. A nie dążenie do perfekcji. Piękna, śmieszna i ukochana przez wszystkie dzieci, które trzymały ją w rączkach. Pulchnych, małych i wspaniale niedoskonałych.
5 z 5
Książki dla dzieci
5. I jak tu nie podróżować (z dzieckiem), Beata Sadowska i Paweł Kunachowicz, wyd. Otwarte
A to bonus do naszej listy. Coś dla rodziców. Bo jeżeli ta książka zachęci do wspólnych wypraw, to w konsekwencji będzie też najlepszym prezentem dla dzieci. Beata Sadowska, dziennikarka i mama dwóch chłopców razem ze swoim partnerem Pawłem Kunachowiczem dzielą się swoimi doświadczeniami z podróży rodzinnych po całym świecie. I, co najważniejsze, nie piszą o samych sukcesach, o tym jak zawsze jest różowo, jak świetnie sobie radzą. Z dużym poczuciem humoru opisują swoje błędy (pakowanie wszystkiego, z czego połowa okazywała się niepotrzebna), zmęczenie (szczególnie podczas kilkunastogodzinnego lotu do Buenos Aires) i wpadki (jak wszystko jest pod górkę). Ale też wspólne radości - jak pierwsza kąpiel w Oceanie, czy zwyczajna zabawa kamykami i patykami, ukochana gra Tytusa z tatą. Do tego garść porad specjalistów: psychologów, lekarzy, doświadczonych rodziców. Ta książka to zasłużony prezent dla rodziców - w końcu wszyscy w sercu jesteśmy dzieciakami.