Albania - informacje praktyczne
Kilka informacji dla wyjeżdżających do Albanii.
Opublikowano: 20.03.2010, 16:24
Reklama
- Powierzchnia: 28,7 tys. km2 (mniejsza od woj. wielkopolskiego).
- Ludność: 3,6 mln – głównie Albańczycy, Grecy od 1 proc. (statystyki albańskie) do 12 proc. (według greckich organizacji).
- Religie: szacunkowo muzułmanie (w tym liberalni bektaszyci) stanowią 70 proc., prawosławni 20 proc., katolicy 10 proc.
- Języki: albański. Bardzo się przyda znajomość włoskiego.
- Waluta: lek (ALL); 1 euro = ok. 135 leków, 1 USD – ok. 90 leków.
Reklama
- Najlepiej wiosną (maj) lub jesienią (wrzesień). W lipcu w głębi lądu temperatura często przekracza 40°C, zimą spada poniżej zera. Woda w morzu jest dobra do kąpieli od maja do października.
- Nie jest wymagana.
- Samolotem – nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Z Warszawy do Tirany latają m.in. Malev (przesiadka w Budapeszcie), Austrian (przesiadka w Wiedniu) i Lufthansa (przesiadka w Monachium). Przy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem bilet linii Malev kosztuje ok. 600 zł w obie strony.
- Samochodem – najkrótsza droga wiedzie przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię (przejście graniczne Sveti Naum). Jeżeli ktoś ma czas i chce zobaczyć kraje byłej Jugosławii, może jechać przez: Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę (przejście graniczne Hani i Hotit). Trzeba uwzględnić koszty zakupu winiet drogowych (Słowacja, Węgry)i opłaty za autostrady (Serbia).
- Własnym samochodem – najwygodniejsza opcja, ale konieczne są dobre hamulce i mocne nerwy na stromych, krętych i pozbawionych barierek górskich drogach. Ogólnie drogi są gorsze niż w Polsce, a paliwo jest nieco tańsze: benzyna ok. 130 leków (ok. 4 zł), eurodiesel (lepszej jakości niż diesel) ok. 125 leków, gaz 50–60 leków.
- Autobusem i minibusem – te pierwsze kursują między większymi miastami. Minibusy dojeżdżają niemal wszędzie, są droższe, ale i szybsze, trzeba jednak czekać na komplet pasażerów. Przejazd np. z Tirany do Szkodry lub Beratu kosztuje ok. 4–6 euro, z Tirany do Korczy ok. 5–8 euro.
- Promem – z Komani prom odpływa ok. 10.00, z miejscowości Bregëlumë ok. 7.00 (ale najlepiej wcześniej się dopytać). Bilet kosztuje ok. 300 leków/os. (za 6 os. i bus zapłaciliśmy 5200 leków).
Theth:
- Dom rodziny Çarku – drugi budynek przy wjeździe od strony Bogë (Szkodry). Nocleg w pokoju na piętrze z pełnym wyżywieniem kosztuje 22 euro/os. Można też za grosze rozbić namiot w sadzie. Wynajęcie konia (dźwiga plecaki)na pieszą wyprawę do doliny Valbonë to wydatek 50 euro.
Komani:
- Kemping i restauracja pod mostem – obcokrajowcy, którzy tu nocują, mają rankiem pierwszeństwo wjazdu na prom.
Berat:
- Hotel Gega – dwójka z łazienką 10 euro za noc od osoby.
- Hotel Mangalemi – w tradycyjnym domu w starej części miasta, przy cytadeli; dwójka 35 euro/os. za noc (ze śniadaniem).
Gjirokastër:
- Hotel Sopoti – na starówce, pod cytadelą; ok. 800 leków/os. za noc w pokoju bez łazienki.
Korcza:
- Hotel Koçibelli – przy głównym placu, pokój 3-os. kosztuje 3000 leków za noc.
- W Albanii hoduje się bardzo dużo owiec i kóz. Trzeba spróbować doskonałej jagnięciny, ostrych owczych serów, grillowanych warzyw. Na odważnych czeka kukurec, czyli szaszłyk z podrobów baranich, które są tu przysmakiem. Specjalność Gjirokastër to quifqi - kulki ryżowe z jajkiem i ziołami (godny polecenia jest tam bar Kujtimi na starówce, pod drzewem). Na śniadanie można zjeść byrek – placek z mięsem, serem lub warzywami (50 leków). W restauracjach nie podaje się deserów, słodycze można kupić w cukierniach. Kawa kosztuje 30–50 leków, 0,5 l piwa Tirana ok. 150 leków, frytki 100–150 leków, jagnię grillowane 600 leków, quifqi 150 leków.
- Berat – bilet do cytadeli kosztuje 100 leków, do Muzeum Ikon 200 leków (zamknięte w pon.).
- Butrint – bilet do parku archeologicznego i muzeum: 700 leków.
- Gjirokastër – bilet do cytadeli kosztuje 200 leków.
- Niebieskie Oko – symboliczna opłata przy wjeździe na groblę.
- Przy wyjeździe z Albanii uiszcza się opłatę za korzystanie z dróg – 1 euro za każdy dzień pobytu.
- Na wszystkich dostępnych mapach Albanii są błędy, m.in. przebieg dróg i odległości bywają inne niż w rzeczywistości.
- Wybór pamiątek nie jest duży, to głównie rękodzieło: wełniane dywany i kilimy, wyszywane obrusy, serwetki, elementy strojów ludowych oraz płyty z muzyką.
- Ambasada RP w Tiranie, Rruga e Durresit 123, tel. (+355) 42 234 190 (w Albanii 042 234 190); www.tirana.polemb.net.
- www.albaniantourism.com
- www.mfa.gov.al
- www.outdooralbania.com
Reklama
- Albania – przewodnik turystyczny National Geographic.
- Bałkany – przewodnik wydawnictwa Bezdroża.
- Jadąc do Babadag – Andrzej Stasiuk, Wydawnictwo Czarne.
Reklama
Reklama
Reklama