Chcesz ruszyć motocyklem w świat? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć
Turystyka motocyklowa to nowy trend wśród Polaków. Nic dziwnego – wiatr we włosach i przygoda wydają się kuszące.
1 z 7
Wyjedź
Wraz ze wzrostem liczby pojawiających się na drogach motocykli podążają inne branże, np. zajmujące się organizacją podróży motocyklowych.
- Jako organizator wypraw motocyklowych z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić ogromny wzrost zainteresowania dalekimi podróżami motocyklowymi. Obserwujemy ogromne zainteresowanie klientów również wyprawami na inne kontynenty. Często trafiają do nas osoby, które po długiej przerwie wracają do pasji, jaką jest jazda motocyklem. Rocznie z naszych usług korzysta kilkaset osób – wyjaśnia Piotr Wyderka organizator wypraw ADVPoland.PL. -W tym roku ofertę wzbogaciliśmy o wyprawę motocyklową po USA. Sprzedała się ona w kilka dni. W 2017 roku najprawdopodobniej zaproponujemy dwa nowe kierunki – dodaje.
Przyjemność organizacji możemy jednak zostawić sobie.
2 z 7
Formalności
Zanim odpalisz motocykl, sprawdź wszystkie wymogi, jakie obowiązują w krajach, które planujesz odwiedzić podczas swojej trasy, i porady polskiego MSZ. Pamiętaj, że w krajach poza Unią Europejską potrzebna ci będzie tzw. zielona karta.Może się okazać, że z drogi będzie ci trudno załatwić formalności. Więcej na: msz.gov.pl.
3 z 7
To bezpieczne?
Właściciele jednośladów przed podróżą powinni jednak sprawdzić, jakie ubezpieczenie posiadają.
- Po raz pierwszy od lat motocykle cieszą się tak wielką popularnością. Można zauważyć, że Polacy przesiedli się na dwa koła. W tym roku wprowadziliśmy możliwość zakupu pakietu assistance obejmującego nie tylko Polskę, a niemalże całą Europę. Posiadacze pakietu oprócz wsparcia w przypadku awarii otrzymują również ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance medyczne. Wykupując pakiet zyskujemy ochronę na czas całego sezonu motocyklowego – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Motocykliści, którzy zdecydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia zyskają ochronę między innymi na terenie: Albanii, Andory, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Macedonii, Malty, Monako, Norwegii, Portugalii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji, Watykanu oraz Włoch.
Koszt assistance komunikacyjnego dla motocyklistów jest niewielki, bo ochrona na czas wyjazdu zagranicznego, to wydatek od 8,84 zł za dzień. Posiadacze ubezpieczenia mogą liczyć na pomoc w razie awarii, wypadku, a także w momencie rozładowania akumulatora lub przebicia opony – dodaje Piotr Ruszowski.
4 z 7
Sprzęt
Jeśli możesz, wybierz wodoszczelne kufry. Lepiej metalowe, nie plastikowe.
I nie za szerokie. Przed samym wyjazdem sprawdź koniecznie: opony, klocki hamulcowe, olej, płyn chłodniczy, akumulator i łańcuch. I zabierz ze sobą zestaw części zapasowych.
5 z 7
Nie zapomnij o mapach
Przydadzą się, nawet jeśli zamierzasz korzystać z GPS-u. Pamiętaj o jego ograniczeniach. Możesz zgubić sygnał pomiędzy drapaczami chmur, w wąwozie czy też lesie. Twój odbiornik może nie odbierać sygnału w niskich albo bardzo wysokich temperaturach.
6 z 7
Pożyczony?
Jeśli ruszasz pożyczonym motocyklem, weź notarialnie poświadczone upoważnienie od właściciela. I to wcale nie żart. Przetłumacz je na tyle języków, ile może być potrzebnych po drodze. Nie żałuj, w trudnych chwilach unikniesz dodatkowego stresu.
Zrób też kopie dokumentów na wypadek kradzieży czy zgubienia.
7 z 7
Zrób to taniej
Zanim wyruszysz, spenetruj sieć. Na portalach typu motostrada.net czy anglojęzycznym advrider.com znajdziesz masę porad, które pomogą ci mniej wydać po drodze.