Czy do Albanii potrzebny jest paszport? Dla wielu to spore zaskoczenie
Jeśli ty także zastanawiasz się, czy do Albanii potrzebny jest paszport, to już spieszymy z odpowiedzią. Poniżej znajdziesz wszystkie praktyczne informacje i wskazówki przed podróżą.
W tym artykule:
- Czy Albania jest w Unii Europejskiej?
- Albania – paszport czy dowód?
- Czy do Albanii potrzebna jest wiza?
- Albania – informacje praktyczne
Niewielka Albania przez lata pozostawała w cieniu innych bałkańskich krajów. Wydawała się mało europejska i nie do końca odkryta. Tym bardziej trudno uwierzyć, że obecnie należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, co potwierdzają liczby. „Europejskie Malediwy”, bo taki przydomek wśród turystów zyskała Albania, w 2023 r. odwiedziło ponad 10 mln osób, czyli o 25% więcej niż rok wcześniej i aż dziewięciokrotnie więcej niż w 2017 r.
Jak podaje Albanian Daily News, coraz chętniej nad albańskim wybrzeżem wypoczywają Polacy. Tylko we wspominanym już 2023 r. do Albanii zawitało 240 tys. naszych rodaków. Jeśli ty także planujesz urlop w tej części Europy, do czego oczywiście gorąco zachęcamy, to z myślą o tobie zebraliśmy najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć przed podróżą. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać
Czy Albania jest w Unii Europejskiej?
Zanim rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy do Albanii potrzebny jest paszport, warto przypomnieć, że Republika Albanii – wbrew powszechnej opinii – nie należy do Unii Europejskiej. Niewykluczone jednak, że ten stan rzeczy niebawem ulegnie zmianie.
W 2009 r. władze w Tiranie złożyły oficjalny wniosek o przyjęcie do Wspólnoty. Pięć lat później dawna republika jugosłowiańska uzyskała status kraju kandydującego. Integrację Albanii z UE popierają m.in. Niemcy oraz Chorwacja, a więc najmłodszy członek Unii Europejskiej.
Albania – paszport czy dowód?
Albania, choć nie jest ani członkiem Unii Europejskiej, ani Strefy Schengen, nie wymaga od obywateli Polski – podobnie jak Turcja – paszportu. To oznacza, że przy przekraczaniu granicy wystarczy dowód osobisty.
Dokument potwierdzający tożsamość (paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty) musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty powrotu.
Czy do Albanii potrzebna jest wiza?
Podróżujący z Polski do Albanii nie potrzebują wizy, aby przebywać w kraju przez maksymalnie 90 dni w okresie 180-dniowym. Warto jednak pamiętać, że przekroczenie dozwolonego okresu pobytu skutkuje nałożeniem nałożeniem kary grzywny przez służby graniczne.
Cudzoziemcy planując dłuższy pobyt w Albanii niż 90 dni są zobowiązani do kontaktu z Biurem Imigracyjnym. Jak czytamy na stronie rządowej, by otrzymać zgodę na dalszy pobyt, poza paszportem niezbędne będzie:
- zaświadczenie o niekaralności;
- potwierdzenie adresu zamieszkania w Albanii (np. akt własności nieruchomości lub umowa najmu);
- oraz dokumenty uzasadniające potrzebę przedłużenia pobytu.
Najsilniejsze paszporty świata – ranking. Polska ponownie w pierwszej dziesiątce
Poznaliśmy najsilniejsze paszporty świata w 2024 roku. W czołówce najnowszego zestawienia Henley Passport Index – ku naszej radości – ponownie znalazła się Polska.Albania – informacje praktyczne
- Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański (ALL); 1 euro = ok. 135 leków, 1 USD – ok. 90 leków; 30 leków = 1 PLN;
- Języki: albański. Bardzo się przyda znajomość włoskiego.
- Powierzchnia: 28,7 tys. km kw. (mniejsza od woj. wielkopolskiego).
- Religie: szacunkowo muzułmanie stanowią 70% społeczeństwa, prawosławni 20%, katolicy 10%;
- EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotna, nie działa na terenie Albanii. Aczkolwiek Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu dla Polaków. Zalecamy jednak, by przed podróżą zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które zapewnia pakiet różnego rodzaju ochron.
- Do Tirany można dolecieć bezpośrednio liniami LOT. Podróż z Warszawy trwa niewiele ponad 2 godziny;
- Kierowcy – oprócz prawa jazdy – są zobowiązani do posiadania tzw. Zielonej Karty, czyli dokumentu potwierdzającego za granicą ważne OC pojazdu.
- Albanię najlepiej odwiedzić wiosną (maj) lub jesienią (wrzesień). W lipcu w głębi lądu temperatura często przekracza 40°C, zimą spada poniżej zera. Woda w morzu jest dobra do kąpieli od maja do października.
- Co jeść w Albanii? Kuchnia albańska słynie z doskonałej jagnięciny, ostrych owczych serów, grillowanych warzyw. Na odważnych czeka kukurec, czyli szaszłyk z podrobów baranich, które są tu przysmakiem. Specjalność Gjirokastër to quifqi – kulki ryżowe z jajkiem i ziołami. Na śniadanie można zjeść byrek, a więc placek z mięsem, serem lub warzywami;
- Ambasada RP w Tiranie – adres: Rruga e Bogdanëve 50, 1001 Tirana; telefon: +355 445 100 20l e-mail: tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl.
ŹRÓDŁO: gov.pl; consilium.europa.eu; biznes.interia.pl; archiwum redakcji