W tym artykule:

  1. Bułgaria – paszport czy dowód?
  2. Czy do Bułgarii potrzebna jest wiza?
  3. Bułgaria – informacje praktyczne
  4. Gdzie najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii?
Reklama

Bułgaria od kilku lat niezmiennie pozostaje jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Piaszczyste plaże, świetna baza noclegowa i bardzo przystępne ceny (tygodniowe wczasy z wyżywieniem spędzimy tu od ok. 1000 zł) co roku przyciągają nad Morze Czarne tłumy urlopowiczów z kraju nad Wisłą. Tylko w 2022 roku – według danych tamtejszego ministerstwa turystyki – było ich 250 tys.

Jeśli ty także rozważasz wakacje w Bułgarii, przechodzimy z porcją najważniejszych informacji. Podpowiadamy między innymi jakich dokumentów nie może zabraknąć w czasie podróży. Szczegóły poniżej.

Bułgaria – paszport czy dowód?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, dlatego paszport nie jest wymagany. Polacy wjeżdżający do tego kraju muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty. Jak czytamy na rządowej stronie gov.pl, obecnie nie ma żadnych regulacji w zakresie wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.

Podsumowując, aby przekroczyć bułgarską granicę, potrzebujemy:

  • paszportu,
  • paszportu tymczasowego,
  • lub dowodu osobistego.

Czy do Bułgarii potrzebna jest wiza?

Skoro wiemy już, czy do Bułgarii potrzebny jest paszport, warto odpowiedź na kolejne pytanie dotyczące wizy. Tu także przychodzimy z dobrą wiadomością, ponieważ obywatele Polski nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Dozwolony okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego to 90 dni pobytu w ciągu każdego 180-dniowego okresu pobytu.

Weekend na Podkarpaciu – co warto zobaczyć? Lista atrakcji, które nas urzekły

Planujesz weekend na Podkarpaciu, ale nadal nie wiesz, jakie miejsca warto odwiedzić? Nic nie szkodzi! Oto nasze propozycje, które (mamy nadzieję) pomogą w zaplanowaniu wycieczki po regionie.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, fot. arch. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe / fot. arch. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bułgaria – informacje praktyczne

  • Waluta: lew bułgarski (BGL); 1 lew = ok. 2,20 zł. Dodajmy, że Bułgaria szykuje się na przyjęcie euro w perspektywie najbliższego czas;
  • Na terenie Bułgarii obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zaleca się jednak, by przed podróżą zaopatrzyć w dodatkowe ubezpieczenie, które uchroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami.
  • W 2024 r. Bułgaria częściowo dołączą do strefy Schengen. Kontrole graniczne zniesiono na lotniskach i w portach morskich; z kolei na granicach lądowych kontrole wciąż obowiązują;
  • W Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy; zielona karta nie jest wymagana, ale warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek;
  • Specjalność Bułgarii to: haftowane tkaniny i ubrania, koronki, kilimy, ikony i rzeźby, wino oraz miejscowa brandy (rakija), miody i przetwory z fig.
  • Co warto zjeść w Bułgarii? Na obfity obiad w restauracji polecamy: sałatkę szopską, popularną zupę czorbę, kebapcze (wołowe mielone kotleciki), pieczona lub marynowana papryka i masliny (oliwki). Grzechem byłoby nie spróbować bułgarskich win;
  • Skinięcie głową, w Polsce potakujące, w Bułgarii oznacza „nie”;
  • Ambasada RP w Sofii: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG; telefon: +359 2 902 34 00 ; e-mail: sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl.

Podczas lotu poproś o „gorące kubeczki”. Uciążliwy problem zniknie w mig

Zatkane uszy to problem, z którym boryka się wielu pasażerów podczas lotu samolotem. Okazuje się, że istnieje proste i szybkie rozwiązanie tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Zatkane uszy w trakcie lotu samolotem
Zatkane uszy w trakcie lotu samolotem – jak sobie z tym poradzić? / fot. Shutterstock, Song_about_summer

Gdzie najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii?

Jednym z najsłynniejszych i najpopularniejszych kurortów w tym kraju jest Słoneczny Brzeg, to istny raj dla wczasowiczów. Miasto leży obwodzie Burgas i nazywane jest „Las Vegas Europy Wschodniej”. Miano to zawdzięcza tętniącym życiem dyskotekom, klubom, restauracjom, parkom rozrywki i kurortom hotelowym z basenami, które po zmroku oświetlają całe wybrzeże. Bogaty wybór hoteli z formułą All inclusive, kolorowe aquaparki, baseny ze zjeżdżalniami i piaszczyste szerokie plaże pozwalają poczuć smak letniej przygody.

Będąc w Słonecznym Brzegu, z całą pewnością, warto odwiedzić niemal połączony z miastem Nessebar, do którego wjazd symbolizuje stary wiatrak. Miejscowość jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, zaś od 1983 tutejsze zabytki figurują na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Drugim co do wielkości bułgarskim kurortem jest miejscowość Złote Piaski, oddalona o ok. 17 kilometrów na północ od Warny. Miejsce słynie z bogatej infrastruktury rozrywkowo-rekreacyjnej oraz, na co wskazuje nazwa, szerokich, piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do morza.

Reklama

Źródła: gov.pl; archiwum redakcji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama