Czy do Tunezji potrzebny jest paszport? Lepiej się dowiedz zanim wykupisz wczasy
Czy do Tunezji potrzebny jest paszport, a może wystarczy tylko dowód? Zanim zarezerwujesz wymarzone wakacje, dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz przy wjeździe do tego afrykańskiego kraju.
W tym artykule:
- Tunezja – paszport czy dowód?
- Czy do Tunezji potrzebna jest wiza?
- Tunezja – informacje praktyczne
- Co warto zobaczyć w Tunezji?
- Czy w Tunezji jest bezpiecznie?
Położna w północnej Afryce Tunezja to prawdziwy wakacyjny raj, który od lat przyciąga tłumy z całego świata. Według danych za 2023 r., kraj ten odwiedziło ponad 9,4 miliona turystów, czyli o 45,6% więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, gigantyczny wzrost zainteresowania tym kierunkiem odnotowano wśród polskich wczasowiczów.
Jak podaje Tunezyjski Urząd ds. Turystyki, w 2023 r. urlop nad Morzem Śródziemnym spędziło 213 tys. Polaków. W porównaniu rok do roku liczba ta wzrosła aż dwukrotnie. Pod tym względem – uwzględniając wyłącznie europejskich gości – nasi rodacy uplasowali się na trzecim miejscu, tuż za Francuzami i naszymi zachodnimi sąsiadami, Niemcami.
Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują podróż do Afryki, poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki przed wylotem. Odpowiadamy także na jedno z najczęściej pojawiających się w sieci pytań – czy do Tunezji potrzebny jest paszport?
Tunezja – paszport czy dowód?
Aby przekroczyć granicę Tunezji, nie wystarczy dowód osobisty. Polscy obywatele muszą mieć przy sobie paszport, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowego powrotu do kraju lub 6 miesięcy przy braku biletu powrotnego.
AKTUALIZACJA: W sierpniu 2024 r. Tunezyjski Urząd do Spraw Turystyki zwolnił wszystkich obywateli Unii Europejskiej, w tym także Polski, z obowiązku posiadania paszportu. Nowe zasady mają obowiązywać co najmniej do końca bieżącego roku.
Przypomnijmy, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentu potwierdzającego tożsamość należy:
- zgłosić taki fakt w komisariacie policji;
- zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Tunisie, gdzie otrzymamy paszport tymczasowy, umożliwiający powrót do Polski.
Czy do Tunezji potrzebna jest wiza?
O ile obywatele Polski mają obowiązek posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy, tak w przypadku wizy są zwolnieni z tego wymogu. Polacy mogą legalnie przebywać na terytorium Tunezji bez wizy do 3 miesięcy od daty wjazdu.
Tunezja – informacje praktyczne
- Waluta: dinar tunezyjski (1 DT = ok. 1,30 PLN); na miejscu preferowana jest płatność gotówką.
- Przed podróżą warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przypomnijmy, że Tunezja to kraj, w którym nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- W Tunezji funkcjonuje obowiązek meldunkowy. Hotelowych gości melduje obsługa.
- Na terenie Tunezji obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych i rządowych.
- Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Afryki – przeciwko polio i tężcowi.
Co warto zobaczyć w Tunezji?
W każdej części Tunezji odkryjemy niezwykłe zabytki i pozostałości po dawnych czasach. W Tunisie (stolicy państwa) i Sousse znajdziemy wpisane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO medyny, czyli stare dzielnice tych miast z piękną zabudową, meczetami i najważniejszymi budynkami. Zbiór historycznych budowli w Sbeitli zachwyca swoim łukiem triumfalnym, świetnie zachowanymi termami, a także Kapitolem, prawdopodobnie jedynym na świecie z aż 3 świątyniami, z których każda poświęcona jest innemu bóstwu. Wielki Meczet w Kairouanie hipnotyzuje swoją niemalże złotą barwą w promieniach zachodzącego słońca.
W El Jem znajduje się znany na cały świat amfiteatr z III wieku naszej ery, w którym do tej pory, co roku, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. Amfiteatr jest trzecim pod względem wielkości na świecie i jego stan jest zdecydowanie lepszy niż znanego wszystkim rzymskiego Koloseum.
Rajska oaza Chrebika to cud natury i kontrast pomiędzy błękitem wody, a zachwycającą surowością gór Atlas. Możemy go ujrzeć już 50 kilometrów od Tozeur – miasta, w którym rośnie ponad 200 000 palm daktylowych, nawadnianych przez 200 źródeł artezyjskich.
Tunezyjskie zabytki historii i miejsca, które stworzyła natura tworzą widoki, które niebywale zachwycają.
Djerba to wyspa jak z filmu. Jak się przygotować do wyjazdu?
Djerba, czyli największa z tunezyjskich wysp, to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży Polaków. Nic dziwnego. Panuje tam typowo afrykański klimat, co oznacza suche po...Czy w Tunezji jest bezpiecznie?
Mieszkańcy Tunezji, choć są to w ponad 99% muzułmanie, żyją w symbiozie z wyznawcami innych religii, są otwarci, gościnni i wyjątkowo przyjaźni. Z niemal każdym z łatwością porozumiemy się w języku francuskim czy angielskim. Już po wyjściu z samolotu spotkamy uśmiechnięte, bardzo kontaktowe osoby, z którymi warto chwilę niezobowiązująco pogawędzić.
Obecna polityka tunezyjska nie jest zależna jedynie od religii, więc poziom równouprawnienia czy niezależności kobiet może zadziwić niejednego Europejczyka. Tunezyjczykom zależy na stworzeniu i utrzymaniu wspólnoty, dążącej do rozwoju gospodarczego i turystycznego. Z racji tego, że to właśnie turystyka jest dla kraju niezwykle ważna, mieszkańcy zrobią wszystko, by przyjezdni czuli się w ich ojczyźnie jak w domu.
Źródła: gov.pl; turystyka.rp.pl; archiwum redakcji.