Fotografowanie w meczecie. 9 wskazówek, jak fotografować w różnych kulturach
Nie będzie tu mowy o formalnych zakazach fotografowania w muzeach, na wykopaliskach i tym podobnych, chciałbym za to zwrócić uwagę na to, co jest dozwolone i niedozwolone w różnych kulturach.
Wszyscy posiadamy pewną wiedzę na temat tego, jak się zachować, ale podróżując, możemy znaleźć się w całkiem nowych i nieznanych sytuacjach.
Czasami chodzi o zakazy religijne, a czasem po prostu inne wartości danej kultury. Podstawowy konflikt w takim wypadku rozgrywa się pomiędzy uprzejmością i chęcią zrobienia zdjęcia.
Natura samego zajęcia jest taka, że fotografowie muszą czasem być wścibscy i przekraczać pewne normy, by uchwycić jakieś ważne ujęcie.
Jeśli nie znasz zasad danej kultury, powinieneś dowiedzieć się czegoś przed rozpoczęciem zdjęć. Warto trochę poczytać na temat historii, religii i zasad w danym kraju.
W wielu krajach muzułmańskich, buddyjskich czy hinduistycznych religia ma olbrzymie znaczenie i trzeba przed wyjazdem poznać chociaż podstawowe zasady.
Poniższe zdroworozsądkowe wskazówki znajdą zastosowanie w większości miejsc i okoliczności:
Jeśli nie wiesz, co robić, patrz co robią inni.
Bądź uprzejmy.
Uśmiechaj się.
Nie ściągaj na siebie niepotrzebnej uwagi.
Jeśli czujesz, że przesadziłeś, wycofaj się.
Nigdy nie okazuj gniewu.
Pytaj o pozwolenie tylko, jeśli wiesz, że je dostaniesz. Inaczej odmowa będzie ostateczna. Czasami lepiej jest najpierw fotografować,a potem z uśmiechem przeprosić.
Jeśli zechcą, pokaż ludziom ich zdjęcia, ale TYLKO, jeśli się na nich uśmiechają.
Naucz się chociaż odrobinę języka. Okażesz w ten sposób zainteresowanie.
Fragment pochodzi w książki: Fotografia cyfrowa: 101 praktycznych wskazówek Autor: Michael Freeman.