W tym artykule:

  1. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Warszawie?
  2. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Krakowie?
  3. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Katowicach?
  4. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko we Wrocławiu?
  5. Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Gdańsku?
  6. Co może opóźniać procedury na lotnisku?
  7. Porady od przedstawicieli portów lotniczych w Polsce
Reklama

W 2023 roku polskie porty obsłużyły 52,5 mln pasażerów. To rekordowa wartość, która przebiła pułap osiągnięty przed pandemią COVID-19. Ale w ślad za popytem na podróże lotnicze zwiększyły się też kolejki do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach oraz obawy odnośnie ryzyka spóźnienia się na wymarzony lot.

Czy niepohamowana chęć do latania, którą prezentują nasi rodacy, spowodowała zakorkowanie się polskich lotnisk?

Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Warszawie?

Lotnisko Chopina jest największym lotniskiem w Polsce i jednym z największych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zaczynając podróż w tym porcie lotniczym, mamy do wyboru 122 kierunki na całym świecie. Dziennie korzysta z niego ok. 50 tys. pasażerów, a w sezonie letnim liczba ta sięga 60–70 tys.

Czy warto ryzykować przyjazd do portu lotniczego na warszawskim Okęciu bez solidnego zapasu czasu?

– Pojawienie się do odprawy na zwyczajowe 2–3 godziny przed rejsem nie jest nadmierną ostrożnością. W przypadku rejsów krótszych właśnie na 2 godziny przed lotem otwierany jest check-in, odprawa na rejsy dłuższe, np. do USA uruchamiana jest na 3 godziny wcześniej – przekazuje nam Piotr Rudzki z Lotniska Chopina.

Lotnisko Chopina w Warszawie / fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images

Co z pasażerami, którzy nie pojawili się na lotnisku na 2 godziny wcześniej – i z obawą spoglądają na kolejkę do kontroli bezpieczeństwa, która jest większa niż zwykle?

– Możemy zdecydować się na szybszą ścieżkę (Fast Track), czyli usługę szybszego podejścia do kontroli bezpieczeństwa. Koszt dla pasażera to 39 złotych, zakupu można dokonać online lub stacjonarnie w specjalnych kioskach – wskazuje przedstawiciel stołecznego portu lotniczego.

Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Krakowie?

Krakowski port lotniczy, zajmujący 2. pozycję w rankingu największych lotnisk w Polsce, notuje imponujące wzrosty. Od początku roku 2024 obsłużono tutaj ponad 3 miliony podróżujących. Ostatnie dane potwierdzają, że w tym roku lotnisko Kraków-Balice przekroczy magiczną granicę 10 milionów obsłużonych pasażerów rocznie, dołączając do stołecznego portu im. Chopina.

Czy przekłada się to na konieczność wcześniejszego – w porównaniu z latami minionymi – przybycia na lotnisko przed rozpoczęciem podróży?

– Wykorzystując media społecznościowe informujemy pasażerów o konieczności przybycia na lotnisko 2 godziny przed wylotem lub nawet wcześniej. Zawsze także staramy się podpowiadać naszym gościom, dzięki np. Centrum Edukacji Lotniczej, że odpowiednie spakowanie bagażu podręcznego pozwala na szybszą i sprawniejszą obsługę pasażera – w rozmowie z national-geographic.pl wyjaśnia Radosław Włoszek, Prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Katowicach?

Katowickie lotnisko jest polską stolicą ruchu czarterowego. Prognozy wskazują, że w tym roku w Katowicach-Pyrzowicach obsłużone zostanie rekordowe ponad sześć milionów pasażerów. Z tego około trzy miliony będzie podróżowało liniami, które latają na zlecenie biur podróży.

O to, czy możemy przyjechać na lotnisko w ostatniej chwili, zapytaliśmy Piotra Adamczyka, rzecznika prasowego Katowice Airport.

– W sezonie wakacyjnym zawsze warto przyjechać na nasze lotnisko minimum dwie godziny przed planowaną godziną odlotu. W przypadku rejsów dalekodystansowych, na przykład w stronę Madagaskaru, rekomendujemy przyjazd nawet na trzy godziny przed planowanym startem samolotu – informuje przedstawiciel śląskiego lotniska.

– Trzymając się tej reguły dajemy sobie czas na spokojne przejście wszystkich procedur lotniskowych związanych m.in. z nadaniem bagażu rejestrowanego czy też przejściem kontroli bezpieczeństwa. W sezonie musimy liczyć się z tym, że czasami nieco dłużej będziemy musieli poczekać na nadanie bagażu lub przejście kontroli – dodaje Piotr Adamczyk.

5 lotniskowych trików. Jak ułatwić sobie podróż, a może nawet uratować życie

Podróżujesz samolotem? Już będąc na lotnisku, warto pamiętać o kilku złotych zasadach, które pozwolą zaoszczędzić czas, pieniądze, a siedząc w samolocie – nawet uratować życie.
kontrola bezpieczeństwa
5 lotniskowych trików. Jak ułatwić sobie podróż, a może nawet uratować życie. Fot. Frame Stock Footage/Shuttertsock

Ile wcześniej przyjechać na lotnisko we Wrocławiu?

Port lotniczy w stolicy Dolnego Śląska rekomenduje przybycie na miejsce ok. 2 godziny przed rozpoczęciem lotu. Największy ruch na wrocławskim lotnisku jest odnotowywany w godzinach wczesnoporannych (4:00–7:00). Czas odprawy może być wydłużony z uwagi na dużą kumulację rejsów odlatujących. Warto o tym pamiętać, planując przybycie na lotnisko.

Z kolei najmniejszy ruch lotnisko odnotowuje w porze nocnej (23:00–4:00). W tych godzinach odprawiana jest mała ilość rejsów i może to przyczynić się do jeszcze szybszego przejścia przez poszczególne punkty odpraw.

W przypadku posiadania bagażu rejestrowanego (nadawanego przy stanowisku odprawy, głównie rejsy czarterowe) należy pamiętać, aby zaplanować swoje przybycie na lotnisko w taki sposób, aby mieć czas na wykonanie tej czynności przy stanowisku check-in.

Port Lotniczy Wrocław / fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto/Getty Images

– Odprawy kończą się na 30–40 min przed planowanym odlotem, w zależności od linii lotniczej. I taki czas powinniśmy sobie zarezerwować, jeżeli chcemy w komforcie czasowym zdążyć ze wszystkim – wskazuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik lotniska we Wrocławiu.

– Podróżując tylko z bagażem podręcznym rejsami niskokosztowymi i tzw. sieciowymi (m.in. LOT, Lufthansa, KLM, Finnair) w większości przypadków kartę pokładową możemy już samodzielnie wygenerować na naszym urządzeniu mobilnym przed pojawianiem się na lotnisku. Pozostaje nam tylko przejść procedury związane z kontrolą bezpieczeństwa, która we Wrocławiu najczęściej zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Wszystko zależy oczywiście od liczby podróżnych – dodaje rzecznik.

Ile wcześniej przyjechać na lotnisko w Gdańsku?

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno regularnym jak i czarterowym. W ubiegłym roku mogło pochwalić się liczbą 5,9 mln podróżnych.

− W Porcie Lotniczym Gdańsk czujemy już nadchodzący sezon wakacyjny. Liczba pasażerów, lecących przeżyć wakacyjne przygody, rośnie dynamicznie z tygodnia na tydzień – informuje dział prasowy trójmiejskiego lotniska.

– Na ten moment, niezależnie od tego, czy pasażerowie podróżują lotami nocnymi, gdzie operacji lotniczych jest niewiele, np. do Antalyi czy Hurghady, jak i pasażerom wylatującym podczas piku, rekomendujemy przybycie na lotnisko minimum 2 godziny wcześniej – dodaje Adrianna Marciniak w rozmowie z national-geographic.pl

Przedstawiciele lotniska w Gdańsku dodają, że sezon letni nabiera tempa. Sugerują tym samym pasażerom, aby na bieżąco śledzili informacje przekazywane przez przewoźników. Czas niezbędny na lotnisku przed wylotem może się wydłużyć i wynieść nawet 2,5–3 godziny.

Co może opóźniać procedury na lotnisku?

Katalog sytuacji, które mogą doprowadzić do opóźnień jeszcze przed wyczekiwanym wylotem na wakacyjny urlop, jest dość zróżnicowany. Stałym punktem zapalnym jest kwestia dokumentów, zwłaszcza w gorączce przedwyjazdowej, która ogarnia niektórych pasażerów.

Roztargnienie lub niepamięć mogą spowodować kłopoty na lotnisku i opóźnić niezbędne procedury, a w konsekwencji zwiększyć czas niezbędny na dotarcie pod bramkę.

– Pamiętajmy o zabraniu ze sobą ważnych dokumentów tożsamości. W zależności od kierunku będzie to dowód osobisty lub paszport, a czasami tylko paszport. Dokumenty muszą spełniać kryteria ważności, nie mogą być zniszczone. Co istotne, w branży lotniczej nie są na razie akceptowane elektroniczne wersje dokumentów tożsamości. Nie wylegitymujemy się więc korzystając z aplikacji mObywatel – informuje Piotr Adamczyk.

– Należy zwrócić uwagę na to, że wszyscy uczestnicy podróży lotniczej muszą posiadać ważny dokument tożsamości w wersji fizycznej i to niezależnie od ich wieku. Jeśli podróżujemy z niemowlakiem, on także musi mieć dokument tożsamości – wskazuje rzecznik prasowy katowickiego lotniska.

Paszport na lotnisku w 15 minut. Rewolucyjny pomysł

Zapomniałeś paszportu? Może stracił ważność a za kilka dni masz zaplanowany wyjazd? Już nie musisz się tym martwić. Od dzisiaj wyrobisz szybki paszport tymczasowy na warszawskim Lotnisku ...
paszport na lotnisku
Paszport na lotnisku Chopina w 15 minut. Rewolucyjny pomysł. Fot. Getty Images

Co z sytuacją, gdy czasu do odlotu jest niewiele, a pasażerowie wciąż nie dotarli na pokład samolotu, tkwiąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa? Prezes lotniska w Krakowie-Balicach w rozmowie z national-geographic.pl wskazuje rozwiązania, które wdrożono w małopolskim porcie.

– Na bieżąco staramy się rozwiązywać wszystkie problemy związane z kolejkami przed kontrolą bezpieczeństwa. Posiadamy sprawnie działający system Need Help. Są to młodzi ludzie, którzy informują tych pasażerów, stojących za długo w kolejce, że zbliża się ich godzina odlotu i przeprowadzają do kontroli – opowiada Radosław Włoszek.

– Na terminalu emitowane są także komunikaty głosowe dla pasażerów przekazujące informacje o wydłużonym czasie kontroli. Dodatkowo, jako pierwszy port lotniczy w Polsce, rozpoczęliśmy przetarg na zakup dziesięciu skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą musieli wyciągać z bagażu podręcznego płynów czy elektroniki – dodaje prezes portu lotniczego Kraków-Balice.

Porady od przedstawicieli portów lotniczych w Polsce

Przedstawiciele polskich portów lotniczych zwracają również uwagę na cel naszej podróży. Dodatkowa kontrola (graniczna / paszportowa) pasażerów odlatujących w kierunku Non Schengen to kolejny element, który może spowodować ewentualne opóźnienia. Warto to uwzględnić w planowaniu czasu pobytu na lotnisku przed odlotem. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku podróży na krótkich trasach europejskich do państw obszaru Schengen.

– Rejsy wewnątrz strefy Schengen nie wymagają takiej kontroli. Rozpatrując to w kontekście naszego portu lotniczego, w obecnym układzie 70 proc. ruchu z wrocławskiego lotniska to właśnie taki typ połączeń – informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego we Wrocławiu.

Z kolei pasażerowie na Lotnisku Chopina w Warszawie mogą skorzystać z ułatwienia w postaci bramek ABC (automated border control – bramki automatycznej kontroli granicznej). – Aktualnie na naszym lotnisku bramki ABC dostępne są dla posiadaczy biometrycznych dokumentów wydanych przez kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym UE – dla dorosłych i dzieci od 12 roku życia (lub mierzące ponad 1,4 m wzrostu) – podpowiada Piotr Rudzki.

– Sama odprawa jest błyskawiczna, trwa dosłownie kilkanaście sekund. Jeśli podróżujemy z mniejszymi dziećmi, musimy skorzystać z tradycyjnej odprawy, do której może być kolejka – dodaje przedstawiciel największego polskiego portu lotniczego.

Odprawa na lotnisku może potrwać od kilku minut do nawet kilku godzin / fot. Omar Havana/Getty Images

Palącym problemem, który – zwłaszcza w sezonie wakacyjnym – przyczynia się do opóźnień lub utrudnień w działalności portów lotniczych jest kwestia pilnowania swoich bagaży w trakcie pobytu na terenie lotnisk. Czyli na parkingach i w obrębie terminali pasażerskich. Każda tego typu sytuacja powoduje reakcję służb i często konieczność czasowego wyłączenia określonej części portu z użytkowania. To może pociągnąć za sobą opóźnienia w odprawach, a tym samym spowodować nieregularności rejsów.

Reklama

– Mamy wtedy często do czynienia z efektem domina, tzn. że jeden opóźniony rejs przekłada się na następne. Nasza nieuwaga i pozostawianie bagażu bez opieki może mieć wielorakie, negatywne skutki dla licznego grona podróżnych – wskazuje Piotr Adamczyk, rzecznik portu lotniczego w Katowicach.

Nasz ekspert

Paweł Kunz

Dziennikarz, ekspert turystyczny i zapalony podróżnik – był na 7546 m n.p.m. i 418 m p.p.m., odwiedził ponad 120 państw. Piewca uroków polskich regionów. W National-Geographic.pl dzieli się gościnnie swoją wiedzą w zakresie branży lotniczej, taniego podróżowania i sprytnych sposobów na zwiedzanie świata.
Reklama
Reklama
Reklama