Jak robić zdjęcia w górach? Fotograf podpowiada, jaki sprzęt wybrać i gdzie kadry wychodzą najlepiej
To pytanie zadają sobie chyba wszyscy miłośnicy turystyki górskiej: jak robić zdjęcia w górach? Wiktor Baron podpowiada nie tylko, jak, ale też gdzie.

W tym artykule:
- Fotografowanie gór. Od czego zacząć?
- Jak robić zdjęcia w górach?
- Zdjęcia w górach. Gdzie najlepiej jechać na fotograficzny plener?
W górach szukam jednocześnie i wyciszenia, i endorfin, jakie daje tylko pokonywanie kolejnych kilometrów szlaku. Stojąc na szczycie, czasem widzę w oddali zabudowania. Myślę wtedy, że życie jest tylko tu i teraz – między skałami, na skrawku trawy, gdzie zaraz wypiję herbatę z termosu. Z przyzwyczajenia sięgam po aparat – częściej jednak po telefon – żeby uwiecznić chwilę ulotnego szczęścia.
Do tych zdjęć wracam po miesiącach, a nawet i latach. Dla mnie są ważne, ale czy są wystarczająco dobre, aby pochwalić się nimi światu? Profesjonalne fotografowanie gór jest powyżej moich umiejętności, choć cały czas je rozwijam. O czym pamiętać podczas pleneru fotograficznego w górach? Jak się przygotować do robienia zdjęć górskim szczytom? O porady pytam Wiktora Barona, fotografa górskiego. Jego portfolio składa się w większości ze zdjęć wykonanych w polskich górach oraz w pobliżu granic ze Słowacją i Czechami. O ile nie mieszkamy na Helu, na południe Polski dojedziemy w kilka godzin. Najwyższy czas spakować aparaty i ruszyć na szlak. Zanim to, najpierw dowiedzmy się, jak robić zdjęcia w górach.
Fotografowanie gór. Od czego zacząć?
Pakując się na plener fotograficzny w górach, pojawiają się pierwsze pytania o sprzęt. Co ciekawe, Wiktor Baron zdradza mi, że wybór aparatu gra drugoplanową rolę.
– Najtrudniejsze i najbardziej wymagające jest poznanie terenu, szczególnie jeśli jedziemy w nowe miejsca. Na szczęście w większości przypadków pomoże nam dzisiejsza technologia. W sieci znajdziemy praktycznie wszystko, czego potrzebujemy, aby zrobić rekonesans – mówi fotograf.
Podczas planowania wyjazdu sam najczęściej korzysta z Google Earth, Google Grafika oraz stron internetowych innych fotografów.

Baron korzysta z pełnoklatkowej lustrzanki z zestawem obiektywów 16–35, 70–200, 150–600 oraz filtrów. Jak przyznaje, taki sprzęt trochę waży i jeśli dodamy do tego wyposażenie biwakowe, może być nam za ciężko w drodze. Co wtedy? Fotograf poleca kupienie bezlusterkowców z małymi matrycami.
– Jakość obrazka będzie trochę gorsza, a rozpiętość tonalna mniejsza, ale rozmiar i waga to tutaj podstawowe kryteria – podkreśla.
Wiele osób fotografuje góry smartfonem. Wiktor Baron co prawda nie robi zdjęć telefonem, ale jak przyznaje, u innych fotografów widzi bardzo ładne efekty. Fotografie wykonane smartfonem śmiało można wrzucać do sieci, natomiast po powiększeniu ich jakość ulegnie pogorszeniu. Jeśli myślimy o drukowaniu naszych prac, lepsze będą aparaty.
Jak robić zdjęcia w górach?
Jesteśmy w górach. Sprzęt wybrany. Wiemy też, co chcemy zrobić z naszymi zdjęciami. Tylko gdzie te zdjęcia zrobić? U podnóża? A może jednak będąc na szczycie? Fotograf wyjaśnia, że to zależy od naszych preferencji.
– Ja na przykład wysokie góry, przykładowo Tatry, niekoniecznie lubię fotografować z samych wierzchołków. Ciekawsze są dla mnie z nieco innej perspektywy – mówi.

Przy wyborze perspektywy pomocna jest też budowa terenu oraz to, jak wyglądają góry.
– Dla przykładu w Bieszczadach najładniejsze widoki z są połonin położonych na samych grzbietach, natomiast w Beskidzie Niskim grzbiety są całkowicie zalesione i kadrów trzeba szukać w dolinach. W takim właśnie ternie przyda się nam dron. Dzięki niemu będziemy mogli zrobić ujęcia z miejsc, w których lasy przysłaniają nam okoliczne widoki – podpowiada Wiktor Baron.
Zdjęcia w górach. Gdzie najlepiej jechać na fotograficzny plener?
Z taką wiedzą można zacząć planować fotograficzny plener w górach. Gdzie? Wiktor Baron wymienia swoje ulubione miejsca. Jeśli marzy nam się uchwycenie zachodu słońca, najlepiej będzie wybrać się do Wierchomli i ustawić obiektyw w okolicach bacówki. Sprawdzonym miejscem są też łąki koło żółtego szlaku w Łomnicy-Zdroju, Przełęcz Rozdziela (oddzielająca Pieniny od Beskidu Sądeckiego) oraz Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Poszukiwaczy spektakularnych wschodów słońca fotograf kieruje z kolei na górę Jaworz i Gorc, szczyt we wschodniej części grzbietu głównego Gorców. Wiosną, niezależnie od pory dnia, urokliwie będzie w Łąckich Sadach.

Przez cały rok wschody i zachody zachwycają fotografów na:
- Połoninie Caryńskiej,
- Polanie pod Wysoką,
- Wysokim Wierchu,
oraz w:
- Haliczu,
- Łapszance,
- Kacwiniu.
Więcej zdjęć gór na stronie internetowej Wiktora Barona.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Szukacie prezentu dla fotografa? Oto nasze propozycje na każdą kieszeń
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa