Malawi - Informacje praktyczne
Niezbędne informacje dla podróżujących do Malawi.
Opublikowano: 22.02.2010, 09:41
Reklama
- Powierzchnia: 118 tys. km2.
- Ludność: ok. 14 mln osób należących do różnych grup etnicznych, m.in.: Chewa, Nyanja, Tumbuka, Lomwe, Sena, Tonga.
- Religia: chrześcijanie 80 proc., muzułmanie ok. 13 proc.
- Język: oficjalny to chichewa (posługuje się nim ponad połowa mieszkańców Malawi). Powszechnie jest też używany język angielski (w końcu do 1964 r. Malawi było kolonią brytyjską).
- Waluta: kwacha (1 MWK); 1 USD = ok. 150 MWK. Do bankomatu trzeba iść z workiem – dosłownie!
Reklama
- Najlepiej w porze suchej, która trwa od maja do listopada. Wiele mniejszych dróg w porze deszczowej jest nieprzejezdnych.
- W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Malawi. O wizę można się ubiegać np. w ambasadzie w Berlinie: Botschaft der Republik Malawi, Westfälische Straße 86, 10709 Berlin, tel. (+49) 30 84 31 54, albo na lotnisku w Lilongwe. Koszt wizy dla obywatela RP wynosi 100 USD; koniecznie trzeba mieć 4 zdjęcia paszportowe.
- Przelot z Londynu do Lilongwe np. liniami KLM kosztuje od ok.
- 2800 zł w obie strony. Do stolicy Malawi latają też samoloty m.in. z Harare (Zimbabwe), Nairobi (Kenia), Dar es Salaam (Tanzania), Johannesburga (RPA).
- Promy – po jeziorze Malawi na trasie Chilumba–Monkey Bay kursuje prom Ilala. (Uwaga! tylko raz w tygodniu, 2–3 dni opóźnienia to norma). Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Do wyboru są opcje: podróż w kabinach, podróż na pokładzie I klasy lub wariant ekonomiczny – w towarzystwie suszonych ryb, tafli szkła i innych towarów (bo nie jest to prom wyłącznie pasażerski). Bilety: na pokładzie I kl. – 13 000 kwacha, kabina – 26 000 kwacha, kabina ekskluzywna – 35 000 kwacha. Rezerwacja, aktualny rozkład kursów promu i cennik pod adresem: ilala@malawi.net.
- Taksówki – kursują w miejscach bardzo turystycznych, np. przy granicy z Tanzanią. Za przejazd z Kyela (przejście Tanzania–Malawi) do najbliższej dużej miejscowości, czyli Karonga, zapłacimy 4,5 USD. Taksówki nie są, rzecz jasna, oznakowane, to coś w rodzaju bardziej oficjalnego stopa, w którym negocjuje się ceny.
- Autobusy – jeżdżą między największymi miastami, startują z dworców np. w Karonga, Blantyre, Lilongwe. Przystanki są umowne, po prostu mówi się, gdzie się chce wysiąść.
- Matola to pikapy, które zawiozą w każde miejsce, często tylko w zamian za uśmiech i „dziękuję”. Ewentualna opłata jest jednak porównywalna z ceną busa.
- Minibusy – ceny zależą od trasy oraz umiejętności negocjacji, a komfort – od liczby chętnych (w Malawi nie odmawia się żadnej chcącej podróżować osobie).
- Warto zabrać ze sobą namiot, który często rozwiązuje problem, gdzie spędzić noc, a przy tym pozwala zmniejszyć wydatki.
- Chitimba Beach Campsite – kemping prowadzony przez holenderskie małżeństwo; doskonałe jedzenie i wspaniała plaża. Ceny: namiot 3 USD od osoby za noc, domek 10 USD od osoby.
- Mushroom’s Farm – 4 USD od osoby za namiot i 15 USD od osoby za nocleg w domku.
- Chizumulu Islands – 3 USD za namiot, 10 USD za pokój; w sezonie konieczny wcześniejszy telefoniczny kontakt z właścicielem: (00-265) 9253129.
- Mabuya Camp w Lilongwe – namiot 4 USD/os., łóżko w sali 6 USD, domek 18 USD od osoby.
- www.mabuyacamp.com
- Podstawą wszystkich posiłków jest ugali, ponadto warzywa, fasola, a nad jeziorem ryby. Pamiątką po Brytyjczykach jest „kuchnia kolonialna” – m.in. chleb, dżem, mleko. Ceny posiłków: w miłej restauracji w Lilongwe zapłacimy 10 USD, w wioskach 1 USD lub mniej. Ugali kosztuje grosze, maksymalnie 1 USD za porcję.
- W Malawi zawsze trzeba się targować, jeśli nie chcemy zostać bankrutami!
- Obowiązuje ruch lewostronny.
- Szczepienia nie są obowiązkowe, ale warto się zaszczepić przeciw żółtaczkom typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio. Konieczna profilaktyka przeciwmalaryczna. www.szczepienia.pl
- Uwaga na bilharcjozę (schistosomatozę) – należy unikać stojącej i wolno płynącej wody, np. w zatokach jeziora Malawi.
- W Malawi nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Teren podlega jurysdykcji Ambasady RP
- w Pretorii w RPA: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria, South Africa; tel. (00-27 12) 43 02 631, 43 02 632, w pilnych sprawach: (00-27 12) 43 02 621. pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
- Bliżej jest Honorowy Konsulat
- RP w Lusace w Zambii – Protea House, Cha cha cha Road, Lusaka, P.O. Box 30529, Zambia, tel. (00--260-1) 22-44-48, 237-196, 272--152. polcons@coppernet.zm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama