Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Ważne zmiany na polskim lotnisku
  2. Nowe połączenia z Poznania

Lotniska na całym świecie stawiają na technologie, które mają usprawnić kontrole bezpieczeństwa. Nowoczesne skanery pozwalają przejść je szybciej i, co najważniejsze, bez konieczności wyjmowania elektroniki czy płynów z bagażu podręcznego. Podobne rozwiązania pojawiają się również w Polsce.

Ważne zmiany na polskim lotnisku

Wraz z początkiem kwietnia na lotnisku Poznań-Ławica uruchomiono cztery nowoczesne linie kontroli bezpieczeństwa, które mają skrócić czas odprawy i zwiększyć komfort podróżnych. Władze portu zapowiadają, że finalnie będzie ich sześć, co ma jeszcze bardziej usprawnić całą procedurę.

– Od 1 kwietnia do 1 maja zdemontowane zostaną dwie stare linie, a w to miejsce zamontujemy brakujące dwa nowe urządzenia – obiecuje Marcin Drzycimski, dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju na lotnisku w Poznaniu, cytowany przez portal Fly4free.pl.

Poznańskie lotnisko stało się tym samym drugim portem w Polsce, który zainstalował skanery CT nowej generacji. Pod koniec lutego na podobny krok zdecydowało się lotnisko w Lublinie, również stawiając na nowoczesne rozwiązania zwiększające komfort i tempo odprawy.

– Brak konieczności wyjmowania z podręcznego bagażu urządzeń elektronicznych i płynów to zatem z jednej strony wygoda dla podróżujących i ograniczenie sytuacji stresujących, a z drugiej znacznie usprawnienie i przyśpieszenie czynności związanych z kontrolą bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Matuszczyk, prezes lubelskiego lotniska.

To jednak nie koniec dobrych wieści dla podróżujących. Niebawem na poznańskiej Ławicy pojawi się ponadto punkt paszportowy zlokalizowany w przestrzeni terminala pasażerskiego lotniska. Na miejscu będzie można wyrobić paszport tymczasowy oraz wykonać zdjęcie do dokumentu. Takie udogodnienie funkcjonuje już m.in. na stołecznym lotnisku Chopina.

Nowe połączenia z Poznania

Lotnisko w Poznaniu przyciąga pasażerów nie tylko nowymi udogodnieniami, ale także stale rozwijającą się siatką połączeń. Największym z latających stąd przewoźników wciąż pozostaje Ryanair, który w letnim rozkładzie lotów zaplanował aż 38 tras ze stolicy Wielkopolski. Wśród nich znalazł się nowy kierunek – Walencja. Irlandzki gigant zdecydował się również na powrót lotów do Ammanu i Tel Awiwu.

– Nasza baza operacyjna w Poznaniu wzrośnie do 5 samolotów – 4 rozkładowych i jednego czarterowego – obsługiwanych przez ponad 200 członków załogi. Jako jedyny przewoźnik zapewniamy kompleksową ofertę lotów rozkładowych oraz czarterów realizowanych dla biur podroży. Łączna oferta Ryanaira z Poznania obejmuje 2,2 mln miejsc, w tym 1,9 mln rozkładowych oraz 300 tys. czarterowych – podkreśla Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz, spółki zależnej Ryanaira.

Przypomnijmy, że w 2024 r. lotnisko Poznań-Ławica obsłużyło 3,6 miliona pasażerów. Szacuje się, że pod koniec bieżącego roku liczba ta wzrośnie do nawet 4 mln.

Reklama

Źródła: Fly4free; Facebook @poznanairport; National Geographic Traveler

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W national-geographic.pl zajmuję się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama