Peru - informacje praktyczne
Podstawowe informacje dla wybierających się do Peru
Opublikowano: 02.05.2010, 07:00
Reklama
Reklama
- Powierzchnia: 1,3 mln km2. Dzieli się na trzy krainy geograficzne: costa (ciepłe i suche wybrzeże), sierra (zimne, deszczowe góry) i selva (parną puszczę).
- Ludność: 29 mln, z których połowa to Indianie, Metysi stanowią 30 proc., biali 12 proc.
- Religie: chrześcijanie 98 proc., w tym katolicy 93 proc. oraz protestanci 5 proc.
- Języki: hiszpański, keczua (Andy), aymara (okolice jez. Titicaca).
- Waluta: nowy sol peruwiański; 1 dol. = ok. 3 sol.
- Właściwie można jechać przez cały rok, ale osoby planujące wizytę w puszczy lub wspinaczkę wysokogórską powinny wstrzymać się z przyjazdem od końca grudnia do marca ze względu na ulewne deszcze.
- Do Cuzco warto przyjechać 24 czerwca na słynne Inti Raymi – Święto Słońca, czyli uroczystości zimowego przesilenia, które w Imperium Inków było najważniejszym świętem religijnym oraz państwowym.
- Na pobyt turystyczny do 90 dni wiza nie jest potrzebna.
- Z Polski nie ma bezpośrednich lotów. Najpopularniejsze linie, które latają do Limy, to KLM oraz Lufthansa. Za najtańszy bilet w obie strony trzeba zapłacić ok. 4–5 tys. zł.
- MK Tramping – wyprawy przygodowe w małych grupach. Peru 19 dni (w programie m.in. zwiedzanie Arequipy, jezioro Titicaca, Cuzco, Machu Picchu, spływ rzeką Ukayali do Iquitos), cena: 2250 dol. plus koszty przelotu. www.mktramping.pl
- Maria Kralewska – rodzinna firma turystyczna prowadzona przez Polkę i Peruwiańczyka. Ma w ofercie m.in. sylwestra w Peru. www.mariakralewska.com.pe
- Opal Travel – wyprawy w dużych grupach, wysoki standard. Peru 12 dni (w programie m.in. zwiedzanie Cuzco i Machu Picchu), cena: 7050 zł + dodatkowo 1865 dol. www.opaltravel.pl
- Autobusy – najtańszy środek transportu w Peru. Mnóstwo prywatnych firm oferuje przewozy: od zdezelowanych autobusów bez toalety (najtańsza opcja) po luksusowe pojazdy z obsługą i rozkładanymi siedzeniami.
- Przykładowe ceny: Nazca–Arequipa (9 godz.) 45/90 soli (tani/luksusowy autobus); Puno–Cuzco (8 godz.) 15/30 soli (tani/luksusowy autobus).
- Dobrą ofertę mają też linie lotnicze (najpopularniejsze to LanPeru, TACA i StarPeru), choć samoloty często się spóźniają. Za bilet z Limy do Cuzco zapłacimy od 120 dol., na trasie Lima–Iquitos także od 120 dol.
- Do Machu Picchu można dojechać tylko pociągiem. Ceny i godziny odjazdów znajdują się na stronie www.perurail.com.
- W Peru oferta hoteli jest olbrzymia: od tanich ze wspólną łazienką na korytarzu do luksusowych, pięciogwiazdkowych. Problemem tanich hotelików jest jednak brak ogrzewania – w nocy, kiedy temperatura gwałtownie spada, może być zimno.
- Nie należy wierzyć taksówkarzom, gdy ostrzegają nas, że hotel, do którego uparliśmy się pojechać, nie istnieje. Dostają oni bowiem prowizję od „swoich” hoteli i koniecznie będą nas chcieli do nich zawieźć.
- Lima: Hotel Espana, Azangaro 105 www.hotelespanaperu.com
- Puno: Hotel Los Uros, Valcarcel 135
- Cuzco: The Point Hostels
- Sieć hosteli w Peru (Lima, Arequipa, Cuzco, Máncora, Puno) i Boliwii. www.thepointhostels.com
- Ceny w wymienionych wyżej tanich hotelikach zaczynają się od 8 dol. za miejsce w pokoju wieloosobowym z łazienką na korytarzu i od 12 dol. za pokój dwuosobowy z łazienką.
- Popularne przysmaki lokalnej kuchni to ceviche, czyli surowe ryby i owoce morza marynowane w soku z limonetki, cuy – poczciwa świnka morska, a także ziemniak na sto sposobów, bo Peru to ojczyzna ziemniaka.
- Ceny są niewysokie, a porcje olbrzymie. Najlepiej zamawiać tzw. menu del día, czyli zestaw dnia, w który wchodzą zupa lub sałatka, drugie danie i napój. Kosztuje on zazwyczaj niecałe 5 dol. Co ciekawe, jak się zamówi te same dania, ale osobno z karty, płaci się o wiele drożej.
- W Peru często usłyszymy: no tengo cambio, czyli „nie mam wydać”. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie woreczek z drobnymi monetami. Przydadzą się też na napiwki w restauracji i dla muzykantów, którzy koniecznie będą chcieli umilić nam czas swoim donośnym graniem.
- Uwaga! Monety bywają często podrabiane i należy im się uważnie przyjrzeć. Te fałszywe łatwo rozpoznać po niedbałym wykonaniu – niewyraźnych ząbkach i liczbach. Banknoty są pozbawione znaku wodnego lub jest on niepodobny do oryginału. W związku z próbami fałszerstw trzeba unikać dolarów z serii AB z 1996 r. oraz CB z 2001 r.
- Lokalną walutę najlepiej wymienić na miejscu. Wymieniać można zarówno dolary, jak i euro.
- Za niektóre usługi, np. bilety lotnicze czy wycieczki zorganizowane, można płacić w dolarach.
- Trzeba uważać na kieszonkowców – szczególnie na dworcach i w autobusach. Nigdy nie zostawiać bagażu bez opieki i zrezyg-nować z noszenia biżuterii.
- Szlak Inków – najsłynniejszy szlak w Ameryce Południowej. Ma tylko 33 km długości, ale wiele stromych podejść. Trekking trwa cztery dni, z których ostatni jest przeznaczony na zwiedzanie ruin Machu Picchu. Czterodnio-wa wędrówka musi odbywać się w grupie zorganizowanej pod okiem przewodnika. Koszt od 350 do 500 dol. Istnieje też krótsza opcja, dwudniowa – zaczyna się tuż przed Machu Picchu, a drugiego dnia o świcie wchodzi się przez Bramę Słońca do ruin. Koszt tej wyprawy – od 200 dol.
- Szczepienia nie są obowiązkowe, ale dobrze jest się zaszczepić przeciw żółtej febrze, żółtaczce WZW A i B, tężcowi i durowi brzusznemu. W rejonie puszczy zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Przydadzą się też leki przeciw biegunce i kłopotom z żołądkiem (zmiana flory bakteryjnej), na przeziębienie i katar (częste zmiany klimatu) oraz chorobę wysokościową (wysokości powyżej 3000 m n.p.m.).
- Ambasada RP w Limie, Avenida Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, tel. (0511) 4713-920, 4713-925 faks (0511) 4713-925, 4714-813. W pilnych sprawach telefon komórkowy: (00-51) 999-400-552. lima@consuladopolonia.net www.lima.polemb.net
- Ambasada Republiki Peru, ul. Starościńska 1 m. 3, 02-516 Warszawa, tel. (+ 48 22) 646 88 06, (+ 48 22) 646 88 07. www.perupol.pl
- Książki: W imperium słońca – wędrówka śladami Inków – Karin Muller, Wyd. National Geographic.
- Filmy: Aguirre – gniew Boży – dramat historyczny z 1972 r. w reżyserii Wernera Herzoga, opowiadający o hiszpańskich konkwistadorach poszukujących drogi do mitycznego Eldorado. Fitzcarraldo – film z 1982 r., także reżyserii Wernera Herzoga, o szalonym pomysłodawcy zbudowania opery w środku peruwiańskiej dżungli.
Reklama
Zapraszamy do systemu rezerwacji na stronie NG
Reklama
Reklama
Reklama