Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Złotówka od gwiazdki – nowy pomysł polskiego rządu
  2. Rząd wprowadzi podatek od zagranicznych wakacji?

Pandemia COVID-19 mocno dała się we znaki branży turystycznej, która stopniowo odrabia straty i staje na nogi po ciężkim dla wszystkich okresie. Jednym ze sposobów na kryzys okazało się wprowadzenie przez hitowe destynacje dodatkowych opłat dla odwiedzających. Na taki krok zdecydowała się chociażby Madera, gdzie od drugiej połowy 2024 roku pobierany jest podatek turystyczny w wysokości 2 euro. Natomiast za wstęp do Wenecji przyjezdni muszą zapłacić 5 euro. Cena ta – jak zapowiadają władze „Pływającego Miasta” – ma w najbliższych latach wzrosnąć nawet do 10 euro.

Okazuje się, że śladami Włoch czy Hiszpanii planuje podążać również polski rząd, który rozważa wprowadzenie dodatkowych opłat turystycznych. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że podatkiem mieliby zostać objęci między innymi Polacy planujący urlop poza granicami kraju.

Złotówka od gwiazdki – nowy pomysł polskiego rządu

Ale nie tylko. Na początku października szef resortu sportu i turystyki zapowiedział prace nad wprowadzeniem nowej opłaty, którą ponosiłyby obiekty hotelarskie w Polsce. Sławomir Nitras zdradził, że miałaby ona wynosić złotówkę od gwiazdki. Takie rozwiązanie miałoby pomóc samorządom w utrzymaniu atrakcyjnych turystycznie obszarów, a jednocześnie odciążyć budżety lokalnych społeczności. Pomysł ten nie spotkał się jednak z aprobatą większości i wywołał ogromne poruszenie wśród hotelarzy.

Więcej szczegółów w tej sprawie ujawniła „Rzeczpospolita”, która dotarła do osób uczestniczących w specjalnie zwołanej 30 października, w pałacu w Łochowie, naradzie. Jak podaje dziennik, minister miał przekonywać obecnych na spotkaniu sygnatariuszy, że zebrane środki w całości byłby przeznaczone na promocję Polski. 60% trafiłoby do samorządów, na których terenie byłby płacony nowy podatek, 30% otrzymałaby Polska Organizacja Turystyczna, pozostałe 10% przypadłoby z kolei urzędom marszałkowskim i fiskusowi.

Co ważne, nowy system opłat wymagałby skategoryzowania wszystkich obiektów noclegowych, niezależnie, czy jest to luksusowy hotel, pensjonat czy kemping. Szacuje się, że dodatkowa opłata przynosiłaby rocznie 500–600 milionów złotych, co pozwoliłoby zwiększyć budżet Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) z obecnych ok. 100 milionów złotych do 150–180 mln zł. Według wstępnych ustaleń, forsowane przez resort sportu i turystyki zmiany miałby wejść w życie w 2026 roku.

Rząd wprowadzi podatek od zagranicznych wakacji?

To jednak nie koniec ewentualnych zmian. Opłatą obciążeni mieliby zostać także turyści wyjeżdżający za granicę. Zdaniem ministra, jak podaje „Rzeczpospolita”, takie rozwiązanie miałoby uspokoić nastroje krajowych hotelarzy, którzy twierdzili, że wprowadzenie podatku „złotówka od gwiazdki” osłabi ich konkurencyjność względem zagranicznych ośrodków. Pomysł ten szczególnie miał przypaść do gustu prezesowi Polskiej Izby Turystyki.

Według informatorów dziennika Paweł Niewiadomski miał stwierdzić, że „Polska byłaby chyba jedynym krajem na świecie, który opodatkowałby turystów jadących na wycieczki zorganizowane, pod pretekstem gromadzenia funduszy na promocję”. Gdy plany ministerstwa ujrzały światło dzienne, w sieci zawrzało.

Informacja o wprowadzeniu przez polski rząd podatku od zagranicznych wakacji natychmiast obiegła media, a także wywołała niemałe poruszenie na platformach społecznościowych. Aby przerwać wszelkie spekulacje w tej sprawie, głos postanowiło zabrać Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras dementuje pojawiające się w mediach informacje dotyczące pomysłu opodatkowania wycieczek zagranicznych. Na jednym ze spotkań pojawił się postulat ze strony polskich hotelarzy dotyczący takiej opłaty. Minister prowadzi otwarty dialog z branżą turystyczną na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz niektórych innych ustaw. Prace są obecnie na tak wczesnym etapie, że trudno mówić o opłatach czy ich konieczności – czytamy w oficjalnym oświadczeniu resortu.

Reklama

Źródła: turystyka.rp.pl; natemat.pl; National Geographic Traveler.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama