W tym artykule:

  1. Stroje plażowe i obyczaje
  2. Jak (nie) ubierać się na plażę?
Reklama

– To, co zobaczyłem, było odrażające. Większość z nich to ekshibicjoniści w obcisłych slipkach – powiedział w 1907 r. R.G. Watkins, burmistrz Sydney, po tym jak przeszedł się po pobliskiej plaży Bondi. Dzień później powołał specjalną straż plażową, która miała strzec obyczajów. Najsłynniejszym jej inspektorem okazał się Aub Laidlaw.

Stroje plażowe i obyczaje

W latach 40. przemierzał australijskie wybrzeże z linijką w ręku. Bezlitośnie karał każdego, kto miał strój plażowy niezgodny z prawem. Mandatu unikali tylko ci, których tors był zakryty, a nogawki miały długość minimum 7,5 cm. Laidlaw był szczególnie srogi dla mężczyzn, którzy pokazywali się w obcisłych slipkach. Tę bitwę zresztą chyba wygrał, bo do dziś w Australii nie są one mile widziane. Na niektórych publicznych plażach zabrania się wręcz ich noszenia!

Wojna bikini

Dużo gorzej poszło mu z damskim strojem. W pewien październikowy weekend 1961 r. aż 75 roznegliżowanych kobiet przyszło na plażę Bondi. Wszystkie zostały aresztowane. Rozpoczęła się tzw. wojna bikini, która doprowadziła do zmiany prawa – kostiumy dwuczęściowe weszły na plażowe salony. Nie zakończyło to jednak kulturowej dyskusji o tym, jaki strój kąpielowy jest odpowiedni. Wręcz przeciwnie! Zasad, co i gdzie można założyć, powstaje coraz więcej.

Dlaczego piersi kobiet są takie duże? Jest kilka teorii na ten temat

Występują we wszystkich rozmiarach i kształtach, jedno jednak mają wspólne: występują tylko u ludzi. Na Ziemi ponad istnieje ponad 5 tysięcy gatunków ssaków, a tylko jeden ma taką ich bu...
Dlaczego piersi kobiet są takie duże? Nie, nie będziemy „szczuć cycem”
Getty Images

Zakaz burkini

W 2009 r. na paryskich basenach wprowadzono np. zakaz kąpieli w burkini, tłumacząc to względami higienicznymi. Międzynarodowa Federacja Siatkówki dopiero w 2008 r. zezwoliła siatkarkom plażowym na to, by mecze olimpijskie rozgrywały nie w kostiumach, a w szortach i koszulkach, o co od wielu lat starały się kraje muzułmańskie. W kulturach islamu bikini jest bowiem niedopuszczalne, i często dotyczy to także turystek.

Jak (nie) ubierać się na plażę?

Dlatego przed kolejnym wyjazdem sprawdź, jaki strój kąpielowy ze sobą zabrać. Unikniesz dzięki temu ewentualnych kar, zgorszenia, ranienia czyichś uczuć. Albo spojrzeń, które mówią: „ale obciach”.

Nago – 0% zakrytej powierzchni ciała

Jaki naród najchętniej się rozbiera? Portal Expedia przeprowadził ostatnio badanie na blisko 10 tys. ankietowanych, w którym sprawdził, kto najczęściej chodzi na plaże nudystów. Wygrali Niemcy. Aż 15 proc. z nich deklarowało, że tego lata wybiorą się właśnie na taką plażę. Najmniej chętni do zrzucania ubrań okazali się Japończycy. Tylko 1 proc. z nich wyraził taką ochotę.

Topless – 5% zakrytej powierzchni ciała

Na plażach Skandynawii, Francji i Hiszpanii opalanie się w samych figach to już norma. Mało tego, duńskie aktywistki ze stowarzyszenia Topless Front wywalczyły zgodę na kąpiele topless także w publicznych, zadaszonych pływalniach. W Polsce zdejmowanie staników cały czas idzie opornie. W 2009 r. dwie szczecinianki zostały wręcz za opalanie się „bez góry” ukarane. Po odwołaniu się sąd je jednak uniewinnił. Ale nagich piersi na polskich plażach i tak nie przybyło.

Fundoshi – 8% zakrytej powierzchni ciała

Tradycyjna japońska bielizna męska zrobiona jest z odpowiednio skręconego kawałka bawełny. Choć młodzi Japończycy coraz częściej wybierają szorty, starsi wciąż najlepiej czują się właśnie w fundoshi. Podobno nie krępuje ruchów i szybko schnie. Trzeba tylko wiedzieć, jak go dobrze zawiązać, by podczas pływania przypadkiem się nie rozwiązał.

Kąpielówki – 10% zakrytej powierzchni ciała

Przemytnicy papużek (budgie smugglers), hamaki na banany (banana hammock), torby na lizaki (lolly bags). Tak Australijki i Amerykanki nazywają obcisłe męskie kąpielówki, jakże popularne w Europie Wschodniej, choćby w Polsce i Ukrainie. Wszystkich panów wybierających się do Stanów Zjednoczonych przestrzegamy, żeby zaopatrzyli się w szorty. Inaczej grozi im wyproszenie z plaży lub litościwe spojrzenia kobiet. Sami nie wiemy, co gorsze.

Bikini – 20% zakrytej powierzchni ciała

Najpopularniejszy w Europie, Australii i obu Amerykach ubiór kobiecy na plażę. Swą nazwę wziął od atolu Bikini, gdzie Amerykanie w 1946 r. testowali broń jądrową. Pojawienie się tego skąpego stroju plażowego porównywano z wybuchem atomowym. Ekstremalną formę bikini przybiera w Brazylii, gdzie zamienia się w serię skąpych sznurków i paseczków. Przyjście na Copacabanę w kostiumie jednoczęściowym jest zwykłym faux pas. Uwaga! Opalanie topless jest tam zabronione.

Top 10 miejskich plaż

To znany dylemat: ekscytujący weekend w mieście czy relaksujący pobyt na plaży. Dlaczego by nie połączyć tych dwóch przyjemności?
Najlepsze_plaze_Polski_2008_-_Galeria_-_Onet.pl_Podroze_1247840375030_kopia

Szorty – 30% zakrytej powierzchni ciała

Do dziś nie wiadomo, czy za ich zawrotną karierę odpowiedzialni są australijscy surferzy, czy gwiazdor serialu „Słoneczny patrol” David Hasselhoff. Pewne jest, że to właśnie boardshorty królują na amerykańskich i australijskich plażach i basenach. Osiem na dziesięć Australijek deklaruje, że bardziej im się podobają od klasycznych kąpielówek.

Burkini – 90% zakrytej powierzchni ciała

Połączenie burki i bikini, czyli kostium kąpielowy dla muzułmanek. Strój przykrywa wszystko oprócz twarzy, rąk i stóp. Burkini zrobiło największą karierę w Algierii, Egipcie, Libanie. Tamtejsze pobożne dziewczyny z radością przyjęły plażową nowinkę, a raczej to, że nie muszą już kąpać się w burce czy bawełnianym ubraniu. Pływanie w burkini budzi jednak sprzeciw w Europie, zakazane jest na przykład na wielu basenach Francji. Odmianą burkini jest veilkini ze spodniami i luźną tuniką.

Burka – 100% zakrytej powierzchni ciała

Kobiety pływające w pełnym rynsztunku: burce, hidżabie, a nawet rękawiczkach, można spotkać np. w Emiratach Arabskich czy Iranie. W tym ostatnim odsłonięcie ciała na publicznych kąpieliskach jest wykroczeniem, za które można dostać 50 batów. Kobiety mogą rozbierać się tylko w specjalnie dla nich wyznaczonych i otoczonych wysokim murem plażach. Tam stroić się mogą do woli. W emiracie Szardża wszelkie kostiumy kąpielowe są surowo zabronione. Bez wyjątku.

Reklama

Źródło: archiwum NG.

Reklama
Reklama
Reklama