Świat na patelni: Figi, czyli wielkie zjednoczenie
Podając figę według mojego przepisu, na talerzu jednocześnie serwujemy Italię, Japonię, Polskę, Francję i kraje arabskie. Jesteśmy sprawcą i konsumentem wielkiego zjednoczenia.

Daniem o takim wymiarze politycznym jest figa karmelizowana w occie balsamicznym podana na masscarpone z wassabi i żurawiną, otulona szynką parmeńską, ubrana listkami ruccoli i salsą ze świeżych truskawek i pestek granatu. Figa, symbol płodności, luksusu musi być świeża i dojrzała. Jest tak wartościowym owocem, że odżywiali się nimi i kapłani w Egipcie, i pustelnicy, a ludom basenu Morza Śródziemnego zastępowała chleb. Ten delikates obsmażam na maśle, oprószam cukrem trzcinowym i podlewam octem balsamicznym czekam, aż odparuje do postaci sosu zwanego kremem balsamico.
Ocet balsamiczny rodem z Włoch jest często droższy od wina, może być równie stary, przechowywany w dębowych beczkach. Cukier trzcinowy ma piękny kolor i aromat słońca Ameryki Południowej. Swojskie masło jest jak balsam na gardło, nadaje sosowi połysk kaszmiru. Mascarponne, najdelikatniejszy twarożek, łączę z wassabi, jedną z najostrzejszych przypraw. Mieszanka subtelności południowej Europy oraz japońskiej czystości smaku i koloru daje zaskakujące połączenie dla zmysłów.
Na serku układam przekrojoną na cząstki figę. Całość otulam słoną, suszoną na wietrze szynką parmeńską, jakbym pokazywał, że Europa to nie tylko delikatność. Formuję coś na kształt kwiatu, ozdabiając go delikatnymi w dotyku i wyrazistymi w smaku listkami rukolli.
Dzikość potrawy podkreśla polska żurawina (doceniana także za naszą wschodnią granicą) mocna w kolorze i bogata w witaminy. Sos żurawinowy, którym skrapiam potrawę, powinien być bursztynowo-brązowy.
Wyrafinowania i charakteru nadaję dekorując figę salsą z truskawek i granatu. Nie zamierzam psuć smaku owoców zbędnymi przyprawami, wystarczy, że je posiekam i zmieszam. Teraz tylko wystarczy je rozsypać wokół róży uformowanej z szynki, figi i mascarponne. Na koniec oprószam jeszcze dzieło delikatnie łamanym pieprzem.
- Figi świetnie nadają się do pieczenia. Można je podawać na słodko i na słono.
- Wersja na słodko: Do naciętych świeżych fig włożyć łyżkę masła, polać miodem, polać sokiem z cytryny, posypać cynamonem. Włożyć w naczyniu żaroodpornym na 15 min do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika ustawionego na funkcję grillowanie. Podawać z bitą śmietaną.
- Wytrawnie: Świeże figi z nadzieniem z koziego sera można zawinąć w liście winogron i upiec na ruszcie.
- Świeże figi mają 12–25 proc. cukrów, karoten, witaminy C i z grupy B. Są bogate w sole mineralne, zawierają potas, wapń, magnez, fosfor
1 z 1

figi_danie
fot. Shutterstock
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa