Tworzymy historię! Przełomowe zdjęcia National Geographic
Od pierwszego zdjęcia dzikiej przyrody po rekordowe nurkowanie w wodach Antarktydy – zdjęcia, które udowadniają, że dla odkrywców nie ma niemożliwego.
Z okazji naszej 130. rocznicy udostępniamy wybrane fotografie, które otworzyły nasze umysły na otaczający nas świat, zakwestionowały nasze wyobrażenia o tym, co jest możliwe, i przygotowały grunt pod przyszłe badania. Bez ryzyka nie ma nagrody. I bez przesuwania granic nie ma żadnych odkryć!
Źródło: nationalgeographic.com
1 z 8
Początek fotografii dzikiej przyrody
Pierwsze zdjęcie dzikiej przyrody pojawiło się w magazynie National Geographic w lipcu 1906 roku. Długą tradycję fotografii przyrodniczej zapoczątkował amerykański działacz na rzecz ochrony przyrody George Shiras.
2 z 8
Pierwsza seria autochromów z 1916 roku
Pionierzy nowoczesnego tańca Ted Shawn i Ruth St. Denis występują w kostiumach w ramach "Krainy najlepszych", pierwszej serii autochromów opublikowanej w magazynie w 1916 roku.
3 z 8
Eliza Scidmore
Eliza Scidmore - dziennikarka, pisarka, fotografka i pierwsza kobieta w zarządzie magazynu. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku organizacja, która obecnie istnieje pod nazwą Instytut Smithsona, przekazała Scidmore aparat do udokumentowania swoich podróży po Indiach, Japonii, Chinach i indonezyjskiej wyspie Jawa. Oto efekt!
4 z 8
Pierwsze podwodne zdjęcie
Fotografia podwodna narodziła się dzięki zdjęciu Odyńczyka, sfotografowanym w archipelagu Florida Keys w Zatoce Meksykańskiej przez dr Williama Longleya i Charlesa Martina z National Geographic w 1926 roku. Wyposażeni w kamery zamknięte w wodoodpornej obudowie stali się pionierami fotografii podwodnej.
5 z 8
Foto pułapka
Foto pułapka robiąca zdjęcie tygrysa, który chłodzi się w wodopoju w Parku Narodowym Bandhavgarh w Indiach. Bezzałogowe aparaty ustawione na tryb auto i uruchamiane przez zwierzę przechodzące przez wiązkę podczerwieni, pozwalają ekspertom od dzikiej przyrody oraz fotografom śledzić liczbę zagrożonych gatunków i robić zdjęcia dzikich zwierząt z bliskiej odległości.
6 z 8
Uchwycić kolibra
Korzystając z szybkiego aparatu o wysokiej rozdzielczości, fotograf Anand Varma uchwycił oszałamiająco szybkie ruchy kolibra, ujawniając zadziwiające szczegóły, takie jak rozwidlone języki.
7 z 8
Rekordowe nurkowanie na Antarktyce
W 2015 roku fotograf Laurent Ballesta wziął udział w 36-dniowej wyprawie do Ziemi Adeli we Wschodniej Antarktyce. Podróż rozpoczęli, gdy zima zaczęła ustępować, pozwalając Balleście i jego zespołowi przebić się przez lód o grubości ponad trzech metrów i zanurkować aż do głębokości 70 metrów - najgłębszego nurkowania pod Antarktydą.
8 z 8
Okładka przedstawiająca osobę transpłciową
Avery Jackson, dziewięcioletnia dziewczyna z Kansas City, jest pierwszą osobą transpłciową, która pojawiła się na okładce amerykańskiego wydania National Geographic w styczniu 2017 roku.