Reklama

• PIKSELE, MATRYCE – aktualnie możliwości większości aparatów cyfrowych określa się w megapikselach. Przeciętnemu użytkownikowi z powodzeniem wystarczą 3-4 megapiksele, zatem uleganie manii megapikseli prowadzi na manowce. Ważniejszą rzeczą jest fizyczna wielkość matrycy. Na nic zda się ogromna liczba megapikseli, jeżeli będą się one znajdować na małej matrycy.
• ZOOM - najprostsze aparaty cyfrowe mają zoom 3-krotny. Cyfrowy zoom oznacza powiększenie obrazu z części matrycy, nie jest więc wykorzystywana pełna rozdzielczość aparatu, a co za tym idzie, jakość takich zdjęć będzie dużo gorsza. W przypadku zoomu optycznego możliwe jest duże optyczne powiększenie oznacza nie tylko możliwość robienia zbliżeń. Zoomy optyczne posiadają zazwyczaj bardzo dobrej jakości soczewki.
• STABILIZACJA OBRAZU – informuje o tym, że dany aparat nie jest podatny na ruchy ręki, dzięki czemu nie ma rozmazanych zdjęć.
• RĘCZNA REGULACJA OSTROŚCI – jest to bardzo praktyczna funkcja, dzięki której możesz ustawić sobie taką ostrość obrazu, jakiej oczekujesz.
• LAMPA BŁYSKOWA – przydaje się zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniach przy niekorzystnym świetle. Najlepiej, jeżeli możliwe jest ręczne włączanie i wyłączanie lampy. Nowsze aparaty posiadają także opcję usuwania efektu czerwonych oczu.
• WIZJER, EKRAN LCD – dobry ekran LCD pozwala na szybką i łatwą ocenę jakości wykonanych zdjęć. W sytuacji, kiedy zdjęcia robione są w pełnym słońcu, bardziej użyteczny jest klasyczny wizjer.
• MENU – powinno być czytelne i zrozumiałe nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aparatem. Skomplikowane menu znacząco utrudnia użytkowanie aparatu i może budzić frustrację u właściciela.
• TRYBY APARATU – umożliwiają robienie zdjęć tematycznych, dzięki automatycznemu doborowi jego rodzaju. Popularny jest tryb krajobrazu, portretu czy program sport, który jest w stanie zarejestrować poruszające się obiekty.
• KARTA PAMIĘCI – jest bardzo ważna. Pojemna karta z pewnością zaoszczędzi ci dodatkowych wydatków.
• CENY – w przypadku aparatów cyfrowych ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dla celów prywatnych wystarczy nieco tańsza wersja. Nie ma potrzeby płacić za drogą i skomplikowaną technologię, z której nigdy nie skorzystasz.

Reklama

Oprócz podstawowej wiedzy warto niekiedy zasięgnąć rady innych użytkowników, którzy wypróbowali dany model aparatu. Ich uwagi mogą być bardzo cenne. Liczne opinie i recenzje na temat konkretnych modeli zamieszczane są na stronie internetowej Nokautu – tutaj poszukaj najlepszych aparatów cyfrowych.

Reklama
Reklama
Reklama